Pečovská Nová Ves tesne susedí so Sabinovom. Ide o strediskovú obec, je to teda tunajšia „vesnička středisková“. Milovníci rozkošného českého filmu vedia, čo tento výraz zahŕňa. Do dediny za službami chodia okrem jej vlastných obyvateľov ľudia z okolitých obcí.

Denne 10-tisíc krokov?

Ak sa niektorí mešťania trápia, aby denne v rámci kondície nachodili aspoň 10-tisíc krokov, starosta Pečovskej Novej Vsi Jaroslav Dujava vraví, že vie, prečo chodí na úrad v športových botaskách. V upršaný augustový deň mu na nohách svietia modré. Keby nemal ustarostený výraz v tvári, tipovali by ste ho na miestneho futbalistu alebo rozlietaného šéfa stavebnej firmy.

„Nebudem hovoriť frázy, že starosta je odvodené od slova starať sa. Do tejto funkcie som išiel s tým, že chcem našu obec pretvárať k lepšiemu. Všetko moje úsilie k tomu smeruje,“ vraví, ako keby ani nešlo o solídne zaplatenú funkciu. Na čele rodnej obce je už siedmy rok, ťahá teda druhé volebné obdobie. Na rovinu dodáva, že ak ho ľudia budú chcieť, skúsi to o rok aj tretíkrát. Zveľaďovanie dedinky, kde má svoj domov vyše 2 800 ľudí, mu akosi zachutilo, hoci by nikdy nepovedal, že bude politikom.

Policajt, ktorý zažil väznicu

Jaroslav Dujava bol totiž 18 rokov policajtom špeciálnych zložiek. „Pracoval som na úrade, ktorý bojoval s organizovaným zločinom. Nerád sa však k tomu vraciam,“ povedal. Spomínaný úrad nosil skratku ÚBOK, teda Úrad boja proti organizovanej kriminalite, a bol predchodcom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).

Dujavu prezývali Predátor. V rokoch 2003 a 2004 ako vyšetrovateľ prišiel na páchanie úverových podvodov, stúpil na nohu bohatým podnikateľom a synčekom mocných. Mocenské hry sa podľa neho v tom čase diali aj na prešovskej krajskej polícii, kde robil. Ministrovi vnútra prišiel list, kde jeden trestanec Dujavu obvinil z policajnej brutality. Vraj ho pri zatýkaní kopal do hlavy, do zranenej nohy a vykonal nezákonnú domovú prehliadku. Padlo obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa, nasledoval mediálny škandál a väzba. V roku 2012 sa podozrenie z nezákonnej domovej prehliadky skončilo Dujavovým oslobodením spod obžaloby. Skutok nakoniec nebol trestný čin.

So štátom sa starosta desať rokov súdi, za krivdy si pýta náhradu škody. Hovorí, že rozsudky už padli a čaká, kým mu peniaze cinknú na účte. Koľko? Nehovorí.

Aby toho nebolo málo, Dujava mal aj potýčku s vtedajším opozičným politikom Jánom Slotom. Ten policajta obvinil, že bol na neho nasadený a mal ho zdiskreditovať. Písal sa rok 2005. „To, čo robím dnes, je mi istou satisfakciou za minulosť,“ povzdychol si expolicajt, ktorý by iste mohol vyhrať súťaž o najúspešnejšie rekvalifikovaného človeka Prešovského kraja.

Starosta vraví, že hoci sa mu o politike nikdy nesnívalo alebo maximálne tak nočné mory, z jahody nespadol. Vo svojej dedine sa angažoval už za mlada. Ako hasič a futbalista. Trénerstvom a cepovaním mladých talentov sa chvíľu aj živil. Problémy svojho bydliska poznal pred nástupom do kresla starostu aj ako miestny poslanec.

Každý deň je iný

Obecným úradom Pečovskej Novej Vsi je celkom netradične zrekonštruovaný barokový kaštieľ. Nafarbený na žlto, s parčíkom ako na zámku. Mimochodom, v dedine narátate kúrií a historických zámočkov viacero, sú však zanedbané. Zdá sa, že vynovený je len ten, ktorý obec kúpila.

Starostovi s agendou pomáha 11 ľudí: zástupca, prednosta, sekretárka, účtovníčka, upratovačka a pár referentov na matrike a na stavebnom úrade spoločnom pre okolité obce. Pár ďalších obyvateľov zamestnáva denný stacionár. Dujava vraví, že typický deň starostu neexistuje. Áno, občas je nuda, občas papierovačky, ale inokedy zas frmol taký, že čas letí rýchlejšie ako krvilačný komár v Bratislave. Kým na stoličke starostu nesedel, len tušil, čo tá práca znamená. Podobne ako mnoho voličov nepoznal presné povinnosti starostu, čo ide ľahko, čo sa nedá a koľko času táto lokálne prestížna funkcia žerie.

„Iba mi oznámili, že zajtra príde kamión so stavebným materiálom. Obrubníky, zámková dlažba,“ referuje, keď v kancelárii striedame pána, ktorý odchádzal s veľkými architektonickými výkresmi pod pazuchou. Je osem hodín ráno, sme starostovo druhé rendez vous. Vraj zďaleka nie posledné. „Mám ich dnes celú plejádu.“

Vizitka obce Pečovská Nová Ves
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Elektrika, výzvy a jarmok

Prázdninové obdobie leta je zaberák. Treba porobiť, čo sa dá, kým je pekné počasie. V Pečovskej Novej Vsi to znamená napríklad dokončiť preloženie vzdušného elektrického vedenia do zeme. Poponáhľať sa treba aj s termínmi výziev na rôzne europrojekty a stihnúť všetko pred vlastnou dovolenkou. Voľno si berú kolegovia a tí, ktorí zostali trčať v dedine, zastupujú. Ľudia chodia aj na obecný úrad častejšie. Covid čaká na novú vlnu a pauza s opatreniami dovoľuje občanom prísť cez stránkové hodiny vyriešiť, čo nestihli.

Aha, aby sme nezabudli. Obec už 23 rokov usporadúva remeselný jarmok. Dujava zháňa sponzorov, aby mohla byť lokálna paráda s kapelami rockového aj ľudového rázu ešte parádnejšia. „Finišujem aj s prípravou materiálov na miestne zastupiteľstvo, ktoré ma čaká po návrate z dovolenky,“ dodáva, čo sa zmestí do jedného jeho dňa.

Čistota a kosenie

Administratívnu nudu, ktorá prináša do slovenských dedín peniaze, ak sú vo výzvach na obnovu striech, ihrísk či kultúrnych centier úspešné, však obyvatelia príliš neregistrujú. „Čo vidia, to je čistota a kosenie,“ konštatuje svoje pozorovanie.

„Prešiel nám projekt, ideme stavať streetwork a bežeckú dráhu,“ teší sa z nových investícií. Čo sa týka športu, hrdý je aj na cyklistickú cestu, ktorá je už hotová. Samozrejme, treba ju ešte potiahnuť. Lebo Pečovská Nová Ves urobila novú cestičku asi tri kilometre len vo svojom katastri. „Áno, každý si môže len na tom svojom území, ale riešime dokončenie magistrály Eurovelo 11 ako mikroregión. Samozrejme, že pre ľudí to má vý­znam vtedy, keď chodník aj pokračuje,“ vysvetľuje.

Keby si vraj rezorty na štátnej úrovni pomáhali tak, ako medzi sebou spolupracujú susediace obce, možno by aj veľké vlaňajšie celoplošné testovanie vyzeralo inak. Ak sa výber starostov v regióne podarí, deti majú lepšie spoje do škôl, protipovodňová ochrana nie je na papieri, ale na hrádzi pri Ľutinke, opatrenia proti dažďu vznikajú v lesoch, tam, kde majú. Sila starostov je väčšia len vtedy, keď sa spoja. Dujava si okrem kolegov z dedín Hanigovce, Jakubova Voľa či Jakovany, pochvaľuje aj miestnych poslancov. Dvaja sú v strane, zvyšok nezávislí. Všetci rozumní, slušní, hľadajú riešenia, počúvajú vysvetlenia. Radosť pracovať!

Sto percent splnených sľubov?

Obecný úrad vydáva pre občanov svoje noviny. Tam sa snaží starosta umiestniť aj utešené čísla hospodárenia. Od roku 2014 sa ročný rozpočet obce skoro zdvojnásobil. Príjmy pochádzajú hlavne zo štátneho rozpočtu aj z podielových daní. Vlani mali koncom roka v trezore prebytok viac ako 580-tisíc eur.

„Rekord, a to investujeme, peniaze neležia na účte, obec kvitne. Ako sme to dosiahli? Treba hospodáriť efektívne, šetriť tam, kde sa dá, investovať, kde treba, pracovať s marginalizovanou skupinou, ktorú v obci máme,“ teší sa starosta zo zelených čísiel účtovníctva.

„Musíte svoju obec dobre poznať, aby ste vedeli, čo je priorita, čo ľuďom zľahčí život, čo im ho spríjemní, ale aj určiť, čo nepotrebujeme,“ uvažuje Jaroslav Dujava. Ako príklad uvádza materskú školu. Majú dve. Jednu postavili vďaka eurofondovej výzve. Zapojili sa vtedy, keď počet detí ešte nebol taký, aký je dnes. Predvídali a dnes aj tá praská vo švíkoch.

„Môžem povedať, že sľuby, ktoré som v posledných voľbách dal, sú už teraz na 95 percent splnené. Niektoré plány vyšli aj lepšie, ako som si myslel,“ neskromne tvrdí, keď sa ho pýtame na šance uspieť na jeseň 2022 znovu.

Povolanie starosta

Čo obec, to iné starosti. Čo starosta, to iný príbeh. Ako veľmi závisí naše pokojné nažívanie v obci či v mestskej časti od šéfa obecného úradu?

Prečo je niektorá dedina bohatá a iná po uši zadlžená? Ako si vedia obce zarobiť a aké opravy závisia len od šikovnosti starostu? Trápia dediny v okolí Sabinova a Banskej Bystrice tie isté problémy? Zhoduje sa predstava, akú máte o robote vášho starostu, s realitou?

Viac FOTO z dediny plnej kaštieľov a jej starostu v GALÉRII

Lokálna politika je minimálne taká šialená ako tá „veľká“. Tempom práce, peniazmi, ktoré sa tam točia, aj pozitívnymi či negatívnymi počinmi, ktoré majú priamy dosah na náš komfort života. Rok pred komunálnymi voľbami sme navštívili rôzne typy obcí, ktorých je na Slovensku skoro tritisíc.