Tip na článok
Smutne preslávená: Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline dalo za posledné týždne výpoveď trinásť lekárov a vyše šesťdesiat sestier.

Sestry zo žilinskej nemocnice chceli dať výpovede už v lete

Lekári a sestry žilinskej nemocnice ukázali súdržnosť, lojalitu a silu. Nateraz sa zdá, že s kožou na trh nešli nadarmo.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nemôžem povedať nič zlé. Starajú sa, koľko vládzu. Ale čo, keď ich je málo? Ako môžu stačiť všetkých poobskakovať? - pýta sa pacientka Jana zo Žiliny.
Veľké upratovanie?: Muži vyniesli na dvor dotrhané preležané matrace.
Rehoľa: Tak svoju prácu nazývajú mnohé zdravotné sestry, ktoré v žilinskej nemocnici bojovali za svoje práva.

Vo štvrtok okolo obeda do Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline prúdia davy ľudí. Pred budovou stoja ženy z charity. „Pozrite, ráno jeden prišiel a vymaľoval tieto dve steny,“ ukazujú na múr pretretý žltou farbou. Spod nej ešte presvitajú grafity.

Celkový dojem z tejto zdravotnej inštitúcie nový náter príliš nevylepšil. „Hovorili sme mu, že teraz, keď sú v televízii, tak to aj vyfarbia,“ usmejú sa ženy s kartónovou škatuľou na dobrovoľné príspevky. Sú z Handlovej, ale neunikla im žiadna informácia o dianí v žilinskej nemocnici. „Celé Slovensko to sleduje,“ tvrdia.

Ako v base

„Nemám s ňou dobré skúsenosti,“ vraví päťdesiatnik Ľubomír. „Nič tu poriadne nefunguje. Bol som sa objednať na röntgen, musím čakať niekoľko týždňov. Hádam len obvodná lekárka je tu dobrá. Ostatné oddelenia išli s kvalitou dolu. Už keď človek vstúpi do nemocnice, čaká ho šok - zatečené steny, dosky na chodbách. Som od Čadce, ale radšej budem chodiť k lekárom tam. Kedysi to bolo naopak - z Čadce sa hrnuli pacienti do Žiliny,“ prezrádza.

„Sestrám sa vôbec nečudujem, že sa vzbúrili. Držím im palce. Aj celej nemocnici, nech ju dajú kompetentní do poriadku. Na niektorých oddeleniach to vyzerá ako v base.“

Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči. Nielen steny sú v hroznom stave. V čakárňach niektorých oddelení sú lavice pre pacientov na rozpadnutie. Pred interným oddelením sa bojíte posadiť, aby ste neskončili na zemi. To, že z lavíc sú povytŕhané kusy molitanu, je len estetický nedostatok.

Rozbité okno na vstupných dverách na interné oddelenie nahradili kartónom. Dvaja muži vynášajú na dvor dotrhané, preležané matrace. „Nemocnica by mala byť vizitka, toto je otras,“ povzdychli si ženy pred nemocnicou. Majú pravdu.

Divné vízie

Samozrejme, interiér nemocnice nie je až taký dôležitý ako zdravotná starostlivosť. „Nemôžem povedať nič zlé. Sestričky sa starajú, koľko vládzu. Ale čo, keď ich je málo? Ako môžu stačiť všetkých poobskakovať? Tam jej zvonia naraz dvaja, inde ktosi ďalší. Sú utrápené. Držíme im palce. Veď kam budeme chodiť, keď nám to tu zrušia?“ pýta sa 79-ročná pani Jana.

Čo vlastne spustilo lavínu výpovedí lekárov a sestier Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline? „Nastupovala som do tejto nemocnice ešte v deväťdesiatych rokoch a zažila veľa riaditeľov. Dvadsaťdva rokov som pracovala na neurochirurgii. Bolo lepšie i horšie. Ale s nástupom Štefana Voláka sa to vyhrotilo,“ hovorí Monika Kavecká, predsedníčka Odborového zväzu sestier a pôrodných asistentiek.

„Mal veľa vízií - chcel zlučovať oddelenia, ušetriť na lekároch, rušiť lôžka. Plánoval zrušiť ortopédiu a dvadsiatim lekárom, ktorí nesúhlasili, lebo ich chcel umiestniť na oddelenia, kam nepatrili, dal ihneď výpoveď. Povolala sa armáda, ktorá ich mala zastúpiť, ale pozostávala len z troch lekárov a tí nemohli pokryť všetku prácu. Ďalší lekári dali výpoveď zo služieb,“ opisuje počiatky vznikajúcej krízy odborárka.

Na oddeleniach bol nedostatok sestier. Pracovali pod tlakom a hromadili sa im nadčasy, ktoré im nikto nepreplácal. „Riaditeľ chcel znižovať nadčasy tak, že keď sestra nastúpila do služby a bolo menej pacientov, poslali ju domov. Lenže niektoré precestovali kilometre, všetko kvôli službe odložili, a zrazu mali odísť bez nároku na akúkoľvek náhradu?“ pýta sa Monika Kavecká.

Navyše, pacientov nikdy nebolo tak málo, aby stačila na zmene jedna sestra. „Keby sa bolo niečo stalo, zase by bola za situáciu zodpovedná ona, lebo neupozornila, že je v službe sama a niečo sa deje,“ vysvetľuje odborárka.

Čítajte viac:

Napätie v Žiline sa stupňuje! ďalšie desiatky sestier dali výpoveď

Nebrali ich vážne

Unavené, frustrované, zneužívané. Tak sa cítili zdravotné sestry v žilinskej nemocnici. A tak sa v roku 2012 konečne začali viac organizovať v odboroch a držať spolu.

„Zdravotnícky pracovník môže mať ročne stopäťdesiat nadčasových hodín. Sestry ich mali toľko už vo februári, lebo sa im stále prenášali a pribúdali ďalšie. Napísali otvorený list, spisovali petície. Nikto nereagoval. Mnohé prišli o prácu, znižovali sa stavy.

Vedenie neustále sestry ignorovalo. Námestníčka zahmlievala, že sa s nimi dohodne, ale po celý čas robila všetko proti nim. Vystupovala proti stravným lístkom počas nočnej, o ktoré žiadali, aj proti posilneniu stavov sestier,“ vypočítava Monika Kavecká.

Vedenie zdravotným sestrám v Žiline nedávalo príplatky za soboty a nedele. „Ostatní pracovníci, či už upratovačky, vrátnici, alebo laboranti, ich mali, len sestry nie. Vraj nám museli zvýšiť plat a minuli na nás veľa finančných prostriedkov,“ spomína Monika Kavecká a dodáva: „Zdravotné sestry robotmi nenahradíte.“

Už cez leto zvažovali výpovede. Ale až pred pár dňami sa dokázali zorganizovať a povedať - dosť! „Právnici im pripravili papiere a ani jedna nezaváhala. Minulý piatok podalo výpoveď dvadsaťpäť zdravotných sestier centrálnej jednotky intenzívnej starostlivosti (JIS). V pondelok 23. marca sa k nim pridalo tridsaťdeväť sestier z oddelenia ARO, traumatologickej JIS a internej JIS.“

Strach je zlý pán

Na oddelení ARO na prvom poschodí je ticho. Zazvoníme. Primár František Cisarik je veľmi stručný. „Sestry sa s vami nebudú baviť, lebo by sa vystavili riziku.“ Strach je mocný pán. Vie o tom svoje aj Monika Kavecká, ktorá ako odborárka raz rozniesla počas služby letáky. Kolegyňa z iného oddelenia ju prezradila, hoci si len čerpala prestávku na jedlo.

„Vykreslili ma ako hyenu. Po troch mesiacoch mi prišiel list, že som porušila pracovnú disciplínu. Rozplakala som sa. Nikomu som neublížila, aj v noci mám právo najesť sa, tak som rozniesla letáky,“ spomína. „Mysleli si, že ma postavia do úzadia a budem lojálna,“ dodáva sestra, ktorá je dnes starostkou obce Kunerad.

Svoju oddanosť práci zdravotnej sestry neskrýva ani Ivana z jednotky intenzívnej starostlivosti. „Na oddelenie som nastúpila vlani v máji. Práca ma baví. Sme tam predovšetkým pre pacientov, potrebujú nás, nemôžu za to, aká je situácia. Ale nechcem pracovať pod tlakom. Situácia sa vyhrotila, museli sme niečo urobiť,“ opisuje sestra, ktorej plynie výpovedná lehota.

„Stále nám tvrdili, že sestier je dosť. Ale v momentálnej situácii je ich málo. Dali hromadné výpovede. Z chirurgického oddelenia odišlo sedem, prišli dve,“ hovorí Ivana.

„Nastúpite do práce o šiestej ráno a o šiestej večer končíte. Domov, kde ma čaká manžel a deti, prídem úplne vyčerpaná. Na vykonávanie tejto práce musíme byť vo fyzickej aj v psychickej pohode, aby som odchádzala domov s dobrým pocitom,“ dodáva. Rozhodnutie podať výpoveď neľutuje. „Len pevne verím, že sa nájde nejaké riešenie a budeme fungovať lepšie.“

Minister sa spamätal

„Po napätej situácii v Žiline, ktorá vyvrcholila výpoveďami sestier z centrálnej JIS, sa o situáciu v žilinskej nemocnici začal zaujímať aj minister zdravotníctva Viliam Čislák. Vyzval riaditeľa Štefana Voláka, aby prijal osobnú zodpovednosť za vzniknutú situáciu. Riaditeľ túto výzvu prijal a odstúpil,“ informovala médiá riaditeľka komunikačného odboru rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková minulý týždeň.

„Myslím si, že ministra ovplyvnilo Volákovo nešťastné vyjadrenie, že zruší JIS-ku, aj to, že podporuje námestníčku. To spustilo lavínu,“ uvažuje Kavecká.

Nakoniec padla aj ďalšia hlava - Margita Porubčanská prišla o miesto námestníčky riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť. Funkcie ju zbavil nový riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Pavol Drugaj.

„Viete, v žilinskej nemocnici sa nedodržiavali zákony ani kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Mali svoje pravidlá. Niektoré body, ktoré sme žiadali, sa už splnili. Ďalší bod bude, aby sa situácia stabilizovala. Veď ani jedna sestra nechce dvojnásobný plat,“ dodáva šéfka sesterských odborov.

Lekári a sestry žilinskej nemocnice ukázali súdržnosť, lojalitu a silu. Nateraz sa zdá, že s kožou na trh nešli nadarmo. Minister zdravotníctva vyhlásil, že od prvého apríla začne nové vedenie pracovať na tom, aby všetci pracovníci nemocnice mali minimálne nadčasy.

„Samozrejme, čo sa týka tých, ktoré zostali z minulosti stále nevyriešené, nakumulovali sa a preniesli do ďalších mesiacov, vykompenzujú im ich v plnej miere - finančne alebo čerpaním náhradného voľna,“ dodal minister Čislák. Dokonca sľúbil posilniť stavy - do nemocnice nastúpia dve nové sestry, dvaja sanitári a jeden záchranár.

VIDEO Plus 7 Dní