Toto bude asi ešte dlho ľutovať. Bývalá tenistka Dominka Cibulková rozčúlila verejnosť a najmä zdravotníkov poslušne čakajúcich v poradí na očkovanie svojím prednostným zaočkovaním proti koronavírusu, ale hlavne vysvetlením, že vakcínu dostala tak, že sa nechala pri sprevádzaní osoby v nemocnici „voviesť do omylu“. Zvláštna historka, ktorej nikto neverí.

To, či osobou, ktorú vraj sprevádzala, bol Cibulkovej manžel, nevieme. Vakcínu však dostal aj on. O mesiac sa môže rodinka mladých a zdravých ľudí tešiť z kompletnej ochrany a napríklad si trochu zacestovať. Niektoré letecké spoločnosti už avizujú, že nalodia na palubu len zaočkovaných.

Pacienti, ktorí si dokážu všetko vybaviť, sa v slovenskom zdravotníctve predbiehajú na kĺby, CT-čko či operáciu, tak prečo by očkovanie malo byť výnimkou? Možno preto, že registrácia na anticovidové očkovanie sa dá urobiť len cez oficiálny systém. Zdá sa však, že je trochu deravý. Alebo tu niekto kšeftuje s paralelnými čakacími listinami?

Kto sa môže očkovať

Na Slovensku máme očkovaciu stratégiu, ktorá teraz umožňuje vakcináciu ôsmim skupinám ľudí. Sú to zdravotníci, študenti medicíny, záchranári či napríklad terénni sociálni pracovníci. Tí sa teraz môžu zaregistrovať cez stránku korona.gov.sk a nájsť si termín. No na niektorých očkovacích miestach sa im nehľadá termín ľahko. V Prešove ho dostanete do piatich dní, v Bratislave nenájdete jediný voľný termín ani v jednej z troch určených nemocníc.

Aktuálne na zaočkovanie čakajú stovky registrovaných zdravotníkov. Medzi nimi sú napríklad aj zamestnanci oddelení ARO, kde je nákaza koronavírusom len otázka času. Napríklad hovorkyňa Národného onkologického ústavu v Bratislave Patrícia Kubicová nám povedala, že na vakcínu čakajú ešte dve tretiny prihlásených zdravotníkov z tejto kľúčovej nemocnie pre onkologicky chorých. Na očkovaní sa zúčastnilo z osemsto zdravotníkov zatiaľ iba stodvadsať.

Zdravotná sestra pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti koronavírusu. FOTO TASR/AP
Zdroj: Cecilia Fabiano

Vakcína pre Domču

Systém na registráciu záujemcov o očkovanie na covid vytvorilo Národné centrum zdravotníckych informácií na základe pokynov ministerstva zdravotníctva. Po registrácii naň dostanete číslo COVID-19-pass, čo je jedinečné číslo, bez ktorého vás nemôžu zaočkovať. Byť na materskej, mať 31 rokov, zastaviť sa vo vakcinačnom centre na Kramároch, usmiať sa, opýtať, ako je to s vakcínami a hneď ju aj dostať, by teda nemalo byť možné. Čo presne sa stalo v piatok v čase, keď Cibulková s manželom dostali vakcínu, nevieme. V ten deň sa na očkovanie nedostavilo až dvadsaťjeden prihlásených ľudí. V centre zostalo dvadsaťjeden vakcín, ktorým hrozilo znehodnotenie, lebo po rozmrazení sa musia dostať do tela do pár hodín. Dvadsaťjeden vakcín v koši je dosť. Postačili by na zaočkovanie dvoch oddelení. Pracovník vakcinačného centra rýchlo obvolával všetky oddelenia aj iné nemocnice, aby našiel dvadsaťjeden rúk. A zohnal. Podľa našich informácií všetci, ktorí dostali neminuté vakcíny, boli zdravotníci. Nie Dominika. Tá mala podľa všetkého riadnu naplánovanú vakcínu. Pracovník vakcinačného centra ju jednoducho neoprávnene doplnil do oficiálneho systému.

Začalo sa šuškať, že to bolo na pokyn Alexandra Mayera, námestníka pre zdravotnú starostlivosť v nemocnici na Kramároch. „S pani Cibulkovou sa nepoznám a nie je pravda, že by som ju v piatok sprevádzal na očkovaní, tak ako sa to medializovalo. Uvedomujem si citlivosť celého prípadu a ako námestník pre zdravotnú starostlivosť preberám zaň plnú zodpovednosť,“ povedal.

Univerzitná nemocnica sa po prevalení informácie ospravedlnila verejnosti a z kauzy obvinila pracovníka vakcinačného centra. Cibulková napísala na Instagram stanovisko, kde oľutovala, čo urobila. Ministerstvo zdravotníctva jej odkázalo, že keď jej je téma covidovej prevencie taká blízka, mohla by pomôcť napríklad ako dobrovoľníčka v nemocnici.

Lepšia ako Habera

„Na tom, že sa Dominika Cibulková dala prednostne zaočkovať, je zlé všetko okrem samotného faktu, že sa dala zaočkovať,“ reagoval Richard Kollár z iniciatívy Veda pomáha COVID-19, ktorý pripomienkoval vakcinačnú stratégiu pre covid a snažil sa docieliť, aby hneď po kľúčových zdravotníkoch dostalo vakcínu čo najviac seniorov. „Práve pani Cibulková je v mojich očiach ten najlepší propagátor očkovania, omnoho lepší ako Pavol Habera, pretože ona propaguje homeopatiu a k jej fanúšikom patrí mnoho antivakcinačných ľudí. Keďže z očkovania urobila niečo, na čo sa treba predbiehať v rade, možno posunula v poradovníku kľúčových zdravotníkov o pár miest, ale zároveň pritiahne na očkovanie stotisíc ďalších ľudí.“ To, že očkovanie urobila tajne a mimo poradia, je však podľa Kollára problém. 

„Viete, o koľko by nám klesla úmrtnosť na covid, ak by sme zaočkovali ľudí mladších ako 35 rokov? Menej ako o pol percenta. Viete, o koľko by klesla úmrtnosť, ak by sme zaočkovali ľudí starších ako 80 rokov? Pri rovnakej štruktúre nakazených o viac ako 40 percent! Nemám slov,“ povedal na margo Dominiky bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky na ministerstve zdravotníctva Martin Smatana. Zároveň uznal, že „také sexi PR očkovaniu proti covidu, ako urobila Cibulková, by neurobil žiaden politik“.

„Veľmi rada akýmkoľvek ďalším spôsobom pomôžem v osvetovej kampani na podporu vakcinácie, ktorú považujem za bezpečnú a očkovanie proti covidu za jediný správny a zodpovedný prístup,“ napísala Dominika. Lenže máme fotografiu z jej prechádzky s političkou Monikou Beňovou v Starom Meste Bratislavy bez rúška len pár hodín po očkovaní.

Cibulková zrejme netuší, že protilátky sa jej vytvoria v plnej miere až týždeň po druhom očkovaní, čiže o mesiac. Najbližšie týždne teda aj zaočkovaná Cibulková môže vírus dostať i preniesť.

Nakoniec vyšlo najavo, že prednostne boli očkovaní aj aktívni šporovci a ich tímy.

Deravý systém

Zatiaľ čo bežných ľudí rozčuľuje Cibulková, zdravotníci nemajú pekného slova na systém, ktorý ich registruje na očkovanie. Niektorým trvá celé hodiny, kým nájdu voľný termín na vakcináciu. A niekedy ho ani nenájdu. Systém pri lekároch nerozlišuje kožnú doktorku zo súk­romnej ambulancie a lekára z infekčného pavilónu nemocnice. Ak ste lekár, zadáte doň kód lekára, osobné údaje, domácu adresu a je hotovo. Neuvádzate ani len zamestnávateľa.

V jednom vreci čakateľov na očkovanie sa tak ocitne lekár z rizikového oddelenia v rizikovom veku a doktor, ktorý je síce lekárom, ale medicínu prakticky nerobí, lebo sa zamestnal vo farmaceutickej firme. V registrácii na očkovanie ho môže hravo predbehnúť aj študent medicíny.

Národné centrum zdravotníckych informácií priznáva, že systém nedokáže určovať priority v termínoch pre kľúčových lekárov a tých druhých. Podľa našich informácií registračný systém ani nekontroluje kódy lekára, ktoré doň doktori zadávajú.

Overovali sme si to v centre zdravotníckych informácií. „Prihlasovanie je v tomto čase povolené len vybranej skupine osôb, ktoré pred očkovaním musia preukázať, že do tejto skupiny patria. To má byť overené priamo vo vakcinačnom centre,“ napísala hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Beňadíková.

V praxi to znamená, že človek, ktorý príde na očkovanie, by sa mal vo vakcinačnom centre podrobiť kontrole, či má na očkovanie nárok. Pracovník vakcinačného centra však má iné starosti, ako kontrolovať niečie zmluvy. Musí za deň zaočkovať 260 ľudí a postarať sa o to, aby nemusel vyhodiť vakcíny určené pre tých, ktorí na očkovanie nakoniec neprišli.

„Bol som v tom, že tie údaje sa verifikujú s databázami, aby sa to nedalo ‚odrbať‘. Ak to systém NCZI nevie alebo nerobí, tak to je mega deravý systém,“ napísal Martina Smatana na Facebooku.

Škoda ich

Na jednej strane bojujeme s nedostatkom vakcín a minister zdravotníctva oznamuje, že do konca januára sa zaočkuje len 125-tisíc ľudí, a na druhej strane tu máme neminuté očkovacie látky, ktoré sa pár hodín po rozmrazení znehodnotia. Ľudia, ktorí sa nahlásili na očkovanie cez korona.gov, jednoducho neprídu a centru zostane pripravená vakcína.

Iste by pomohlo, keby sa cez systém na prihlásenie mohli z očkovania aj odhlásiť a vakcinačné centrum by si mohlo dávky lepšie rozplánovať. Ale to sa nedá. Musíte si zavolať na infocentrum a odhlásiť sa z očkovania telefonicky. Skúšali sme to a všetci operátori boli obsadení.

„Bolo by fajn, keby vzniklo niečo ako oficiálny rezervný zoznam čakajúcich ľudí, ako sú policajti, hasiči alebo učitelia, či seniori, ktorí by mohli flexibilne prísť na očkovanie a neminutú vakcínu použiť,“ vyjadril sa Smatana.

Vakcín je príliš málo a sú príliš vzácne na to, aby skončili v biologickom odpade. Zdravotnícky rezort problém v nepoužitých vakcínach nevidí a zatiaľ to nehodlá riešiť. „V prípade, že sa uvoľní miesto v poradovníku, očkovaná by mala byť následne osoba, ktorá je prioritne určená na očkovanie – teda ďalší zdravotník alebo zástupca kritickej infraštruktúry, k plytvaniu vakcíny by preto nemalo dochádzať.“

Keby si vydýchneme?

Izrael je svetový očkovací líder. Krajina zaočkovala už 60 percent kľúčových ľudí, a to začala očkovať týždeň pred nami. Kedy sa na túto úroveň dostaneme my? Veď ani nevieme, či sme už zaočkovali všetkých zdravotníkov z prvej línie.

„Je veľmi ťažké odhadovať, ako bude ďalej prebiehať očkovanie na Slovensku. Nie je totiž zatiaľ známe, koľko vakcín budeme mať k dispozícii a kedy. Myslím, že to je najvýznamnejší limitujúci faktor. Je však možné, že kľúčové skupiny dokážeme zaočkovať až po Veľkej noci,“ predpovedá Richard Kollár z Iniciatívy Veda pomáha.

V apríli už bude mať Izrael zaočkovanú takmer celú krajinu.

Vakcína ako Matovičov dar

Uprednostnenie Dominiky Cibulkovej v očkovaní rýchlo odsúdil aj premiér Igor Matovič. „Spôsob, ako k jej očkovaniu prišlo... je zbytočné zlyhanie (aj) pracovníka očkovacieho centra a hlavne zbytočne nevyužitá príležitosť.“

Matovič chce teraz zverejniť mená všetkých zaočkovaných. No bol to práve on, kto ešte nedávno s vakcínou tiež handloval. „Miesto mňa by som poprosil, aby podstúpili očkovanie dve ženy môjho života - moja mama a moja manželka Pavlínka… Preto ak považujete za správne, aby miesto mňa dôkaz dôvery vo vakcínu vykonali dve ženy môjho života, ktorým by som určite ublížiť nechcel... dajte lajk či srdiečko,“ vyhlasoval na Facebooku.

Zjavne nepochopil, že on mal dostať vakcínu prednostne ako premiér Slovenskej republiky. A keďže práve bol na koronu pozitívny, vakcínu určenú jemu mali automaticky posunúť ďalšiemu človeku dôležitému pre Slovensko. Matovič nemal žiadne právo hrať sa s vakcínou na darček pre milovanú osobu.

Tesne pred katastrofou?      

To, čomu sme sa vyhli v prvej vlne, si nás počkalo v druhej. V slovenskom zdravotníctve je chaos: presúvaní pacienti, nevyšetrení pacienti, čakajúci pacienti, unavené zdravotné sestry, nespokojní, chorí a dokonca umierajúci lekári, zúfalí riaditelia nemocníc. Nervozita všetkých zainteresovaných sa stupňuje, pretože nikto nevie, kedy sa situácia upokojí. Aktuálne prognózy neveštia rapídne zlepšenie. Zdravotníci zatínajú zuby a pripravujú sa na ešte horšie časy.

Chladiarenské vozy

Počet obetí koronavírusu na Slovensku už prekonal 3-tisíc. Denne zomrie okolo stovky ľudí a rapídne stúpa aj počet hospitalizovaných. Nemocnice v Brezne či v Nitre sa už nestíhajú starať o svojich kovidpacientov a prevážajú ich po okolí.

Nestíhajú ani kapacity po­hrebných služieb. Po Nitre musela pristaviť chladiarenský vozeň na mŕtvoly aj Trnava.

Najhoršie je, že situácia sa ťažko predvída. „V novembri sme mali všetky lôžka obsadené, v decembri bolo pacientov na covidovom oddelení trochu menej. Očakávala som, že sa to po sviatkoch zas zhorší, som prekvapená, že zatiaľ je to u nás pokojnejšie ako inde na Slovensku. Obsadenú máme zhruba polovicu lôžok,“ zhodnotila zdravotná sestra Ivana Havranová zo špecializovanej nemocnice na pľúcne choroby v tatranských Vyšných Hágoch.

„Situácia je veľmi dynamická, počet príjmov sa denne mení, sú dni, keď ich je 6 až 8 za 24 hodín, ale sú aj také, že ich je 12 až 15 v priebehu dňa,“ hlásia z považskobystrickej nemocnice. Vedúca sestra pľúcnej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave Zuzana Varjasiová hovorí, že v Bratislave zdravotníci hádajú, že ich univerzitná nemocnica sa o dva-tri týždne dostane do takej hrozivej situácie, z akej sa teraz dostáva Nitra.

V plnej nahote

Každá z deviatich oslovených nemocníc v kritických okresoch spomína, že jej chýba personál.

„Lôžka nám nechýbajú, kapacita noncovid aj reprofilizovaných covidlôžok je aktuálne upravovaná podľa potrieb. To, čo nám chýba, je dostatok zdravotníckeho a občas aj nezdravotníckeho personálu. Toto je však dlhodobá záležitosť v rámci Slovenska, dokonca aj Európskej únie, ktorá sa len demaskovala v plnej nahote v období koronakrízy,“ hovorí vedenie nemocnice v Považskej Bystrici.

Rovnakú rétoriku má aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. „Napríklad galantská nemocnica má takmer tristo kyslíkových lôžok, no momentálne ich môže poskytnúť len okolo sto. Keby sme mali viac personálu, máme dostatok akútnych lôžok, kde by sme dokázali oveľa viac zvýšiť kapacity, o ktorých v súčasnosti hovoríme, bez toho, aby sme potrebovali stavať nejakú poľnú nemocnicu.“

„Už neviem, akým slovom by som mal vyjadriť obrovské vyčerpanie ľudí, ktorí toto denne znášajú,“ povedal riaditeľ nitrianskej nemocnice Milan Dubaj, ktorému zomreli traja lekári.

Zdravotná asistentka podľahla covidu v Bratislave. Niektorí jej kolegovia sa nakazili vírusom už viackrát. Situáciu sťažujú aj karantény personálu po nákaze kolegov.

Technické problémy

Viaceré nemocnice hlásia aj problémy s nedostatkom techniky. „Z dlhodobého hľadiska máme prístrojov pľúcnej ventilácie dostatok, ale aktuálne by sa nám aspoň 1-2 zišli, pretože sme na ARO na covidových lôžkach plní,“ hovorí považskobystrická nemocnica. Jedným dychom hlásia, že im chýbajú aj „aspoň“ dva kyslíkové prístroje HFNO.

V Nitre sa trápili so vzduchotechnikou, pretože nemocnice majú staré systémy, ktoré majú problém nápor utiahnuť. Zdravotníci sa sťažovali aj na pridlhé služby v oblekoch, ktoré by sa mali meniť po troch hodinách. V najkritickejších chvíľach mali lôžka už len bez kyslíka a bez monitorov. Rovnaký problém majú aj v Košiciach. „Ďalšie zvyšovanie kapacity covidlôžok nám okrem personálneho zabezpečenia spôsobuje momentálne aj technický limit pri dodávke medicinálneho kyslíka. Jeho spotreba nám od mája 2020 doteraz stúpla o 600 percent. Zvýšenie kapacity by malo byť zvládnuté do 7, maximálne 14 dní,“ uviedol generálny riaditeľ UNLP Košice Vladimír Grešš.

V karanténe majú teraz 170 zdravotníkov, ich neprítomnosť plátajú študentmi medicíny. Košická hlavná nemocnica má lôžka plné na 90 percent, očakávajú tiež, že ju trochu odbremenia okolité nemocnice.

FOTO Dominiky Cibulkovej v GALÉRII

Záchrana príde s očkovaním?

Personál nemocníc pracuje od marca bezprecedentným tempom. V takej situácii sa javí ako záchrana jedine očkovanie. Tempo očkovania sa však ani zďaleka nepribližuje tomu, ktorým pracujú už 11 mesiacov zdravotníci.

Mohlo by vás zaujímať: