Tip na článok
Mierne sankcie: Platia na Slovensku v porovnaní s niektorými inými štátmi.

Šialencov na našich cestách pribúda. Pre boháčov je pokuta nič!

Čo je pár sto eur pre synáčika podnikateľa? V iných krajinách by však mohol dopadnúť oveľa horšie.

Drahé auto a na tachometri vyše dvesto kilometrov za hodinu. Za volantom mladý šofér, patrične hrdý na svoj výkon. Aspoň tak to donedávna prezentoval na sociálnej sieti. Po tom, čo mu polícia pred časom namerala na rýchlostnej ceste R1 258-kilometrovú rýchlosť a správa o jeho šialenej jazde obletela Slovensko, zmenil rétoriku.

Kajúcne ospravedlnenie dvadsaťdeväťročného cestného piráta z východného Slovenska však znie skôr ako výsmech. Ako inak si vysvetliť, že počas vrcholiacej letnej sezóny jazdil po slovenských cestách ako na pretekárskom okruhu? Povolené maximá prekročil viackrát, v jednom prípade dokonca o 128 kilometrov za hodinu!

Čítajte viac:

Výrastok z Banskej Bystrice sa vozí na audine s nohami von oknom a mláti na ulici ľudí!

Detinskí

Dvadsaťdeväťročný Erik z Humenného, syn známeho miestneho podnikateľa, sa v predposledný júlový deň pokúsil na trase Humenné - Bratislava o rýchlostný rekord. Na efektnom Ferrari si to po našich cestách švihal, koľko dalo. Auto s českou značkou dráždilo radary najmä na strednom a západnom Slovensku.

„Krátko po 17.22 prekročil vodič červeného Ferrari rýchlosť v Banskej Bystrici v časti Jakub. Po ceste, kde je predpísaná päťdesiatka, šiel sedemdesiatpäť kilometrov za hodinu. Na mieste zaplatil blokovú pokutu sto eur,“ priblížila Erikovu jazdu banskobystrická krajská policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Polícia však nenechala nič na náhodu a o rýchlojazdcovi na luxusnom športiaku povedala aj kolegom. „Policajná hliadka vykonávajúca službu na rýchlostnej ceste sa okamžite presunula na úsek, kadiaľ by vozidlo mohlo prechádzať. O pár minút namerali na prístrojoch približujúce sa Ferrari idúce 258-kilometrovou rýchlosťou,“ doplnila kolegyňu krajská policajná hovorkyňa z Nitry Renáta Čuháková.

Mladému Humenčanovi zobrali na mieste vodičský preukaz. Hrozí mu pokuta až vo výške osemsto eur a trojročný zákaz šoférovania. „Tento vodič zjavne nemá žiadne zábrany a za lásku k rýchlej jazde, dokonca len niekoľko minút pred kontrolou pri Nitre, zaplatil pokutu na Donovaloch,“ dodala.

Mladík však nie je jediný pretekár na slovenských cestách. Potvrdzuje to aj Čuháková, podľa ktorej sa policajti na diaľniciach sporadicky stretávajú s hazardérmi ohrozujúcimi rýchlou jazdou nielen svoj život, ale aj zdravie a životy iných účastníkov premávky.

Konkuruje mu napríklad dvadsaťdvaročný šofér z Jablone, ktorý jazdil extrémne rýchlo cez tri dediny v okrese Humenné a pochválil sa tým na sociálnej sieti.

Nedorástli sme

Majiteľ luxusného Lamborghini hovorí, že správni frajeri jazdia rýchlo tam, kde je to dovolené. „Keď si chcem zajazdiť, zoberiem ho na vozík a zájdem na okruh. Ak už nemajú na prevoz, stačí si odskočiť na nemecké diaľnice. Luxusné športiaky tam nie sú nič výnimočné. Tam by zapadli, no o to zrejme týmto maznáčikom nejde.“ Dodáva, že na západe sa považuje za slušnosť dodržiavanie predpisov. Bez ohľadu na výšku platu či značku auta.

Ešte dobre obíde

Pokuta pre vodiča Ferrari môže byť osemsto eur a môže ho stáť niekoľkoročný zákaz šoférovania. V iných krajinách by však mohol dopadnúť oveľa horšie.

Miliónová pokuta

V roku 2010 vo Švajčiarsku sa vodič športového Mercedesu SLS AMG nechal uniesť a na ceste medzi Bernom a Lausanne to vytiahol až na 290 km/h. Bohužiaľ, všimli si to policajti a keďže vo Švajčiarsku sa pokuta vypočítava v závislosti od miery prekročenia rýchlosti a vodičovho príjmu, vyšla mu neuveriteľná suma - podľa aktuálneho kurzu temer 890-tisíc eur.

Rozmenené na drobné - vodič dostal za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti o 170 kilometrov pokutu vo výške tristodňového zárobku s dennou sadzbou 3 600 švajčiarskych frankov. Viac mu už nemohli podľa miestnych predpisov uložiť. Švajčiari pritom na bežných previnilcov nie sú prehnane zlí.

Za mierne prekročenie rýchlosti sa pokuty pohybujú obvykle v rozpätí od štyridsať do stodvadsať švajčiarskych frankov. V roku 2003 v Spojených štátoch počas známych a nie práve legálnych pretekov Miami Gumball 3 000 namerali vodičovi superšportiaka Koenigsegg CCX rýchlosť 390 km/h v zóne, kde bolo povolené maximum 120 km/h, ktoré prekročil o 270 kilometrov.

Šofér okamžite putoval do väzenia. Výška pokuty, ktorú dostal, nie je známa. Ak by sa mu to stalo v Kalifornii, mohol by prísť o auto, ktoré by následne zošrotovali.

Európska realita

Ani vo Fínsku sa neoplatí jazdiť prirýchlo. Svoje o tom vie Anders Wiklöf, ktorého prekročenie rýchlosti o dvadsaťsedem kilometrov vyjde na 95-tisíc eur. Zhruba rovnako stojí nový luxusný Range Rover. Nekompromisní sú aj v Holandsku, kde pokuty stúpajú priamoúmerne s výškou prekročenia rýchlosti.

Ak ste „známa firma“ a opätovne vás pristihnú pri prekročení rýchlosti o 120 a viac kilometrov, môžete prísť o svoje auto natrvalo. Pri výraznejšom prekročení maximálnej povolenej rýchlosti - zhruba o päťdesiat kilometrov a viac sú policajti nekompromisní aj v ďalších európskych krajinách.

Vo Francúzsku a v Nórsku za taký priestupok zaplatíte 1 500 eur, v Rakúsku vás prehnaná radosť z jazdy môže vyjsť až na 2 180 a v Británii v prepočte takmer na 2 900 eur. V Chorvátsku by vodič Ferrari pri takomto prekročení rýchlosti s najväčšou pravdepodobnosťou išiel do väzenia, za bezohľadnú jazdu by ho mohli odsúdiť až na tri roky nepodmienečne.

Od vlaňajška však nad cestnými pirátmi vo Švajčiarsku visí vážna hrozba väzenia. Pri prekročení povolenej rýchlosti v obci o vyše päťdesiat kilometrov, mimo obce o šesťdesiat a na diaľnici o osemdesiat kilometrov vodiča môžu odsúdiť na jeden až štyri roky za mrežami.

VIDEO Plus 7 Dní