Prepustené ženy zo svidníckeho odevného podniku I.C.A. nedostali niekoľkomesačné odstupné ani plnú mzdu. Firma, ktorá sa pre údajne vysoké náklady presťahovala do Srbska im zaplatila za jún iba 215 eur. Odborári sa rozhodli okamžite pristúpiť k tvrdým krokom, aby dosiahli nápravu.

Dlhujú zamestnancom i štátu

"Momentálne v I.C.A. pracujú štyria ľudia, ktorí ukončujú proces výpovedí. Značná časť žien je už na úrade práce, alebo si našli robotu v ďalšej firme. Bohužiaľ, zamestnávateľ nechal dlžoby voči zamestnancom v celkovej výške viac než 200 000 eur. Za jún im vyplatil mzdu a odstupné asi v desaťpercentnej výške z celkovej dlžnej sumy. Je to pre nás, samozrejme, neprijateľné," uviedol člen predstavenstva OZ KOVO Jozef Balica, ktorý sa situáciou zaoberá už osem rokov. "Ešte dnes podáme podnet na inšpektorát práce, aby prešetril stav vo veci nedodržania Zákonníka práce a príslušných paragrafov. Ďalej podáme podnet na kriminálnu políciu pre podozrenie zo spáchania trestného činu nevyplatenia mzdy. Pripravujeme predžalobnú výzvu a žalobu na súd pre nevyplatenia miezd. Pre samotných zamestnancov, s ktorými komunikujeme, sme zriadili nonstop telefónnu linku."

Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, v minulosti už podali viacero podnetov na inšpektorát práce a taliansky podnikateľ musel doplatiť zamestnancom neuhradené mzdy a zaplatiť zhruba osemtisícovú pokutu. Či sa tak stane aj tentoraz je otázne, keďže podľa slov odborára pohľadávky voči bývalým pracovníkom nie sú jedinou položkou, ktorú firma neuhradila. "Pokiaľ viem, 'sekeru' vo výške takmer 90 000 eur má aj voči štátu. Tak nech si koná svoju prácu aj štát," dodal Balica.

Odborári počas stretnutia so zamestnancami a novinármi pred budovou I.C.A. po februárovom oznámení hromadného prepúšťania.
Odborári počas stretnutia so zamestnancami a novinármi pred budovou I.C.A. po februárovom oznámení hromadného prepúšťania.
Zdroj: TASR

Taliani na odstupné nemajú

O katastrofálnych pomeroch v odevnej firme s dominantnou talianskou účasťou sme pred časom písali na stránkach PLUS 7 DNÍ. Po zmenách majiteľov v minulosti prosperujúceho podniku sa počet zamestnancov výrazne zredukoval, zhoršili sa pracovné i platové podmienky. Väčšina šičiek roky nevidela na páskach viac než tristodvadsať eur, výplatné termíny sa neustále posúvali až ku koncu nasledujúceho mesiaca, ženy robili v studených halách, neraz v rukaviciach, bez prístupu k teplej vode. Stávalo sa, že nedostali preplatené nadčasy, či víkendové zmeny. Navyše boli pravidelne vystavené verbálnym útokom, hrozbám a ponižovaniu talianskeho konateľa. Po zvýšení minimálnej mzdy si síce zhruba o stovku polepšili, ale stále dostávali menej, než určuje zákon.

Keď nakoniec I.C.A. oznámila ukončenie výroby na Slovensku a prepúšťanie viacero svidníckych šičiek si vydýchlo. Verili, že sa uplatnia inde a zároveň dostanú niekoľkomesačné odstupné. Keďže mnohé z nich tu odpracovali niekoľko desaťročí, jeho výška mala predstavovať troj až päťmesačný plat.

Pred niekoľkými dňami ich nádeje pohasli. Taliani totiž tvrdia, že peniaze nemajú a dlhy chcú vyrovnať postupne. "Z dôvodu pozastavenia výroby spoločnosť I.C.A. nemá vlastný zdroj príjmov a funguje za finančnej podpory materskej spoločnosti Facis S.p.A Milano," povedal pre TASR spoločník I.C.A. Piero Bucalo. Prisľúbil, že zostávajúca časť výplaty za jún uhradia do konca augusta a odstupné budú bývalí zamestnanci dostávať v mesačných splátkach...