Raketový štart. Raketový pád. Sieť je strana mnohých prvenstiev. Na začiatku boli prezidentské voľby. Radoslav Procházka v prvom kole získal prekvapivých 403 548 hlasov, čo mu zabezpečilo tretie miesto.

Bol to líder

Na Slovensku sa začalo hovoriť o zrode nového lídra pravice, označil ho tak dokonca aj predseda vlády Robert Fico. V zákulisí sa okamžite šepkalo o tom, že Procházka odíde z parlamentu a založí novú stranu. Aj sa tak stalo. Tri dni pred druhým kolom prezidentských volieb sa Procházka postavil pred novinárov a oznámil svoj odchod z poslaneckých lavíc s cieľom založiť novú politickú stranu, ktorá o mesiac dostala názov Sieť.

Od svojho vzniku mala Sieť raketový nástup na politickej scéne. Už prvé prieskumy jej predpovedali dvojciferný povolebný výsledok. Ako šiel čas a Radoslav Procházka začal dávať protichodné vyhlásenia, dvojciferný výsledok začal klesať na jednociferný. Až napokon padol na hranicu zvoliteľnosti. Do parlamentu Sieť preliezla s výsledkom 5,6 percenta hlasov a stala sa najmenšou koaličnou stranou a, ako ukázal čas, aj najmenej stabilnou.

V kríze od volieb

Už pred podpísaním koaličnej zmluvy opustili stranu traja poslanci. Vtedy nik netušil, ani Radoslav Procházka, že to je len začiatok. Po sobotňajšom sneme Sieť opúšťajú ďalší piati poslanci. Dnes, keď koalícia čelí mnohým kauzám, ostávajú vo štvrtej koaličnej strane dvaja poslanci - z toho jeden je práve Procházka, ktorý má namierené do Luxemburgu.

Na čele strany stojí nový predseda Roman Brecely, o ktorom sa hovorí, že je pravou rukou podnikateľa Radoslava Barana. Spomínaný pán údajne finančne pomohol Procházkovi v prezidentskej kampani aj pri vzniku politickej strany. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ bol scenár, že stranu povedie ďalej Brecely, vopred pripravený. Z pozadia ju bude podľa zdroja z prostredia strany naďalej ovládať Procházka s Baranom. Tí dvaja si rozumejú aj v súkromí, pretože spolu navštevujú luxusné destinácie a lietajú na futbalové zápasy.

Baran u gazdu

To, že Brecely nemá od Barana ďaleko, potvrdzuje aj účasť ľudí jemu blízkych na ministerstve dopravy. Za zmienku stojí napríklad Richard Paška, ktorý je Brecelyho predseda zboru poradcov, či donedávna pokladník strany Marek Čepko, dnes vedúci Brecelyho služobného úradu.

Zaujímavou postavičkou je mladý muž zo Žiliny Martin Kapitulík, Brecelyho poradca. Na kandidátke obsadil prekvapivo vysoké číslo 13. Brecely dokonca Kapitulíkovi natoľko verí, že ho zavolal do svojho domu na utajené stretnutie piatich vzbúrencov na čele s Andrejom Hrnčiarom v pondelok po svojom zvolení. Na otázky, aký vzťah je medzi ním a Baranom, nový predseda Siete zatiaľ neodpovedal. Budeme sa však pýtať naďalej.