Ohrozoval bezpečnosť Slovenska? Známeho vojenského analytika Jaroslava Naďa, ktorý nedávno vstúpil do OĽaNO Igora Matoviča, polícia obvinila z trestného činu. Obvinenie o niekoľko dní zrušila. Samozrejme po tom, čo sa o prípad zaujímali médiá. Naď obvinenie odmietal a hovorí, že len položil otázku, na ktorú ani nedostal odpoveď. Pred tým, než ho obvinili, ho vojenskí tajní rok a pol odpočúvali. Matovič pokladal kauzu za pomstu ich šéfa Jána Balciara, na ktorého obrovský majetok Naď poukázal.

Aj Bellingcat?

Policajti z NAKA vzali Naďovi mobilný telefón a obvinili ho z trestného činu ohrozovania utajovanej skutočnosti. Za tú sa tresty pohybujú od troch mesiacov až po osem rokov podľa kvalifikácie. Naď, ktorý dlhé roky pôsobil ako analytik a v minulosti bol aj úradníkom ministerstva obrany, hovorí, že išlo o prípad Skripaľ. Svojmu kamarátovi vraj položil otázku týkajúcu sa tejto kauzy, na ktorú nedostal odpoveď. „Bolo to ešte vo februári,“ hovorí Naď. Paragraf, ktorý na Naďa použili, však hovorí o tom, že ohrozením je aj to, keď niekto len vyzvedá skutočnosti utajované na ochranu Slovenska alebo iných krajín.

Podľa našich informácií sa o prípad Skripaľ a väzby na Slovensko zaujímal aj známy svetový investigatívny portál Bellingcat, ktorý sa venuje najmä obrane a armádnym záležitostiam, a ktorý stál za tým, že došlo k odhaleniu pôsobenia ruských tajných zložiek v kauze Skripaľ. Bellingcat vydal vo februári tohto roka dva články, ktoré sa prípadu venovali. V prvom z nich spojil jedného z podozrivých agentov GRU s prípadom otravy podnikateľa z Bulharska. Na ďalšom spolupracovali novinári z Bellingcatu s českým týždenníkom Respekt.

Pomsta?

Naď spája obvinenie so šéfom vojenských tajných Jánom Balciarom. Tieňový minister obrany OĽaNO totiž upozornil na to, že štvorhviezdičkový generál Balciar vlastní až 23 nehnuteľností, na Slovensku aj v zahraničí. Musel to potom vysvetľovať na výbore pre obranu a bezpečnosť, kde poslanci zistili, že má obrovské príjmy. Podľa poslanca Ľubomíra Galka sa Balciarove príjmy pohybujú v státisícoch. Niekoľko nehnuteľností tiež kúpil Balciar od istého Pavla Pančíka, ktorého mafiánsky bos Mikuláš Černák, podľa servera nastope.sk, označil za poskoka černákovca Andreja Ambróza a neskôr Jána Kána.

Odpočúvanie

Naď išiel na výsluch so svojím advokátom Danielom Lipšicom. Po skončení výsluchu potvrdil, že ho vojenskí tajní rok a pol odpočúvali. Z nahrávok však nebol urobený prepis, čo podľa Lipšica znamená, že na nich nebolo nič, čo by bolo použiteľné v trestnom konaní. Až na komunikáciu z februára, ktorú použili na základe toho, že vraj ako bývalý pracovník ministerstva s bezpečnostnou previerkou mal vedieť, že takáto informácia bude tajná. „To som naozaj netušil. A určite by som takéto otázky nedával a nečakal na ne odpovede, zvlášť cez mobilný telefón,“ krútil hlavou Naď po výsluchu. NAKA vedie ešte jedno konanie v súvislosti s Naďom.

Ide o jeho podnikateľské aktivity z minulosti a spoluprácu s novinárom, ktorého podľa trestného oznámenia vraj korumpoval. Naď vysvetľoval, že išlo o bežnú prácu na editovaní článkov a brožúr, ktorú platil oficiálne na faktúru. „Nie keš ako niektorí, ktorí majú ešte dobu kešu,“podotkol Lipšic. Ako dodal, trestné konanie je podľa neho problematické aj z procesnej stránky. Polícia totiž vypočúvala svedkov pred začatím trestného stíhania, čo zákon  neumožňuje.

Svedok zmenil výpoveď

Len v piatok vydala polícia na facebooku správu, že obvinenie vyšetrovateľ NAKA sám zrušil. "Počas úkonov po vznesení obvinenie upravil hlavný svedok svoju výpoveď. Tým eliminoval úmysel zavinenia," uviedli muži zákona. Akým spôsobom  k tomu došlo už necharakterizovali. Je to však zaujímavé, najmä keď bol Naď tak dlho odpočúvaný.