Väčšina národa pozná prinajlepšom tvár a meno partnera troch najvyšších ústavných činiteľov. Polovičky ministrov alebo poslancov zostávajú verejnosti neznáme. Čo-to sa o nich dozvieme len vtedy, ak médiá upozornia na aktivity, ktoré smrdia konfliktom záujmov.

Zákon v nedohľadne

Politici každý rok zverejňujú svoje majetkové priznania. Tie však často podľahnú kritike pre neúplnosť informácií. Mnohí prezradia len to, čo striktne musia. Rodinné príjmy našich volených zástupcov zostávajú tajomstvom. A keďže sa stáva, že po vstupe do politiky „biznis“ často ostáva na partneroch, keď sa príde na zárobky manželov či manželiek, voliči sa len čudujú ich šikovnosti.

„Do majetkových priznaní sa uvádzajú aj príjmy rodinných príslušníkov,“ upozorňuje šéf výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Vladimír Sloboda (SaS). Táto časť však zostáva ležať na stoloch parlamentných úradníkov a na web sa nedostane. Členovia výboru ju však podľa Slobodu študujú. Nuž, ktovie ako pozorne.

Deklarované príjmy a medializované výdavky viditeľné napríklad v podobe drahých šperkov na zápästí im zjavne sedia. Na akej ceste je prísnejší zákon, po ktorom tak veľmi volal aj Andrej Danko? „Urgujem pána Glváča, lebo on je formálne šéfom komisie, ktorá zákon pripravuje, aby sa rokovalo. Od 1. marca v tejto veci nevykonal nič,“ vysvetľuje Sloboda, že rokovania viaznu. Či sa úpravu podarí schváliť v tomto volebnom období, povedať nevedel. Aj pre manželkine podnikateľské aktivity nedávno prekvapujúco odstúpil krátkodobý exminister vnútra a dvojročný minister zdravotníctva Tomáš Drucker. Manžel ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej, Erich, musel opustiť svoju prácu vo farmaceutickej firme, aby u nej pred dvoma rokmi nevznikol konflikt záujmov. Ako štátna tajomníčka totiž mala na starosti liekovú politiku. A čo ďalší? V čej domácnosti si partneri politikov budujú kariéru v biznise? A aké iné povolania pestujú ženy a muži slovenských vládnych predstaviteľov?

Peter Žiga, minister hospodárstva (Smer)

Hoci dnes smerácky podpredseda ovláda rezort hospodárstva, v minulosti Košičan Peter Žiga pôsobil na poste ministra životného prostredia. Jeho rodina dlhodobo podniká v drevárskom priemysle. V ťažiarskej firme Taper pôsobí aj jeho manželka Renáta. Je členkou dozornej rady. Minister z drevárskej ťažobnej dynastie má na starosti ochranu lesov. Problém? Žiadny. Minister konflikt záujmov odmietal. Rovnako popiera to, že by mal cez svoju ženu prehľad v riadení firmy Taper. „Je to rodinná firma, ktorá vznikla v roku 1994 a svoju manželku Renátu som vtedy ani nepoznal. Tatiana Žigová, moja mama, je štatutárom spoločnosti. Firmu však riadi profesionálny manažment a doma sa o takýchto veciach nerozprávame,“ povedal Žiga pre PLUS 7 DNÍ. Náš týždenník ministra nafotil, ako si užíva pohodu v lukratívnej nehnuteľnosti vo Veľkej Lomnici, ktorá je napísaná na rodinný podnik.

Tabu: Rodinný podnik Žigovcov vedie profesionálny manažment, hoci v dozornej rade sedí ministrova manželka aj matka. Podnikanie vraj doma nie je téma.
Tabu: Rodinný podnik Žigovcov vedie profesionálny manažment, hoci v dozornej rade sedí ministrova manželka aj matka. Podnikanie vraj doma nie je téma.
Zdroj: Emil Vaško

Prečítajte si tiež: