Najhorúcejší kandidát v blížiacich sa prezidentských voľbách vo Francúzsku Francois Fillon nie je jediný, kto zo štátnych peňazí odmeňoval svojho blízkeho. Rodinný kruh utužuje aj Robert Fico. Na Úrade vlády pôsobí premiérov bratranec Rastislav Rybanský. A to ako riaditeľ Kancelárie podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho.

Rybanského meno v minulosti zaznelo v súvislosti s obnovou Topoľčianskeho hradu. Na zrúcaninu vtedy občianskemu združeniu pod Rybanského patronátom putovali zo štátnej akciovky a z Nórskych fondov státisíce eur. Na dotácie si následne posvietila kontrola. Hrad totiž z týchto peňazí rekonštruovala stavebná firma Rybanského otca.

Aktívny je aj ďalší bratranec predsedu vlády Jaroslav Rybanský. V kuloároch ho považujú za Ficovho dôverníka a neoficiálneho tajomníka. Ich ranné výlety po petržalskej hrádzi rozhodne nie sú len šport. Rybanský svoj poradný hlas popiera: „Premiérovi neradím v pracovných záležitostiach, má na to svoj tím poradcov,“ povedal nám a zároveň vylúčil, že by dostal ponuku na miesto v Letnom arcibiskupskom paláci. Každopádne minulý rok po prijatí nového zákona o športe padlo jeho meno na chystané miesto akéhosi šéfa slovenského športu na ministerstve školstva. Odvtedy nastalo ticho.

Čítajte viac

Šikovní Ficovi bratranci: Skvelá kariéra v štátnych inštitúciách

Nie je téma

„Pozícia štátneho tajomníka nie je aktuálna téma. Po prijatí zákona o športe to mala byť osoba, ktorá by dohliadala najmä na implementáciu zákona do praxe. Mala zároveň tvoriť komunikačný mostík medzi sekciou športu na ministerstve a národnými športovými zväzmi. Zdôrazňujem, že nešlo o moju osobu, ale o pozíciu pre šport. To, že ma oslovilo a podporilo niekoľko národných športových zväzov, športovci i športoví odborníci, ma potešilo a utvrdilo v tom, že odborná pracovná skupina, ktorej som členom a ktorá pripravovala spomínaný zákon, komunikovala tento projekt dôveryhodne, bez rozdielov, bez prihliadania na úspechy, masovosť a vplyv jednotlivých športov,“ opisuje Rybanský.

Bude vás zaujímať

Chce reformovať

Po rozpustení idey jeho pozície ostal Jaroslav Rybanský pracovať na Slovenskom futbalovom zväze ako právny expert a projektový manažér. Na zmeny v športe je teda patrične hrdý. Nový zákon má podľa neho najmä stransparentniť kolobeh financií v športe a pritiahnuť doň deti v školskom a predškolskom veku. Systém, ktorý zaviedol pri športe, by rád uplatnil aj v iných sférach. A možno aj na iných ministerstvách. „Tvorba zákona ‚zdola‘ by sa dala využiť aj pri iných odvetviach, nielen v športe. Samozrejme, s podmienkou primeranosti,“ dodáva.

Šikovní Ficovi bratranci: Skvelá kariéra v štátnych inštitúciách

Presmeruje peniaze?

Vo svojich snaženiach pritom nemyslí len na športovcov. V šuplíku má aj plán nadačného projektu. Tým, že do športu natieklo prostredníctvom odvodov z lotériových hier viac peňazí, chce pomôcť ľuďom v núdzi. A nasmerovať prostriedky zo športových zväzov na charitu. „Považujem za správne, aby športovci mohli prejavenú dôveru vrátiť solidárne ľuďom prostredníctvom spoločnej nadačnej činnosti. Športovcov v súčasnosti stále považujeme za pozitívne vzory, nielen pre mládež, ale aj dospelých a práve tu vidím priestor na vytvorenie úspešného projektu s humanitným zameraním,“ vysvetľuje. Či sa jeho zámer bude páčiť zväzom, je otázne.