Jeden z vedúcich predstaviteľov Národnej kriminálnej agentúry, konkrétne jej finančnej jednotky, Bernard Slobodník, známy tiež pod roztomilou prezývkou Beďo, má veru čo vysvetľovať. A nie sú to len kontakty na pofidérne indivíduá, na ktoré pred časom upozornil poslanec Národnej rady Jozef Rajtár. Veľmi zaujímavo vyzerajú aj jeho majetkové pomery. Tento dlhoročný príslušník Policajného zboru vlastní podľa dostupných údajov niekoľko povšimnutiahodných nehnuteľností. Okrem iného sú to dva byty v najnovšom a najmodernejšom komplexe v Leviciach, ktorých cena sa môže pohybovať na úrovni 180-tisíc eur. Nedávno tiež ukončil finančne zrejme celkom náročnú rekonštrukciu pôvodne viničného domčeka v Kalinčiakove, z ktorého je dnes plnohodnotný rodinný dom.

Darca

Bernard Slobodník múti vysoké policajné vody od roku 2012. Verejnosť prvýkrát pri jeho mene spozornela o tri roky neskôr. Vysvitlo vtedy, že v minulosti patril medzi najštedrejších darcov strany Smer. Ako jeden z členov sociálnych demokratov jej v roku 2011 zo svojho vrecka venoval 11-tisíc eur. Samozrejme, nie ako policajný funkcionár, lebo čosi také majú príslušníci zakázané, ale ako obyčajný súkromne podnikajúci občan. Finančnými prostriedkami na rozdávanie oplýval v rokoch 2011 až 2012. V tom čase zastával post predsedu predstavenstva akciovej spoločnosti Živena Zvolen. Ako sa jej darilo pod jeho vedením, ťažko povedať, rok po jeho odchode však podnik zaznamenal stratu vyše 2,7 milióna eur a vyhlásili naň konkurz.

To už Bernarda Slobodníka hádam ani netrápilo. V tom čase totiž pôsobil v Policajnom zbore. Keď v roku 2015 vysvitlo, že smerákom daroval tisícky eur, vtedajší policajný prezident Tibor Gašpar sa ho zastal. Vyhlásil o ňom, že je dlhoročný policajt, ktorý prešiel všetkými funkciami. Podľa Gašpara sa nikdy neprejavil ako zaujatý proti Smeru. Ako a kto to skúmal, nevedno, no vtedajší policajný prezident sa Slobodníka zastal slovami, že v čase venovania daru, teda v roku 2011, nebol v polícii. Do roku 2010 vraj pracoval na okresnom riaditeľstve v Leviciach, potom odišiel do civilu.

Slobodníkova dcéra: Vraj sa vyvážala na aute písanom na firmu Petra Petrova. On tvrdí, že sú kamaráti
Slobodníkova dcéra: Vraj sa vyvážala na aute písanom na firmu Petra Petrova. On tvrdí, že sú kamaráti
Zdroj: INTERNET

Bernard Slobodník vo svojej pozícii vyšetruje citlivé finančné trans­akcie, podozrenia z prania špinavých peňazí, ktoré často smerujú aj k politickým stranám alebo ich sponzorom. Národná jednotka finančnej polície je totiž určená „na odhaľovanie a vyšetrovanie najzávažnejších foriem trestných činov proti majetku a trestných činov hospodárskych,“teda tak sa uvádza na jej oficiálnej stránke. Sám pán riaditeľ pritom nikdy nevysvetlil pôvod 11-tisíc eur, ktoré daroval strane Smer. Asi preto, že nemusel. Nie je známe ani to, prečo sa sociálnym demokratom rozhodol venovať takú značnú sumu.  No oplatilo sa to. Po nástupe vlády Roberta Fica Slobodníka v roku 2012 opäť povolali do služieb štátu. Po návrate do polície nastúpil na post
riaditeľa expozitúry Národnej protikorupčnej jednotky Stred. V marci 2014 ho povýšili do funkcie riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície, ktorú stále zastáva. Nuž a práve v tej nadobudol celkom zaujímavý majetok, pričom ten starší slušne zveľadil.

Majetný

Vo februári 2017 sa Bernard Slobodník s manželkou stali majiteľmi 4-izbového bytu v novom komplexe Plató House v Leviciach. Rozloha bytu je vyše 115 štvorcových metrov, pričom ešte 20 štvorcových metrov by mala mať terasa. Cena tejto nehnuteľnosti v stave holobytu sa mohla pohybovať na úrovni 130-tisíc eur. Zhruba o rok nadobudli Slobodníkovci v tom istom dome ďalší byt. Podľa našich informácií ide o „jednoizbák“ s rozlohou takmer 50 štvorcových metrov, za ktorý zrejme zaplatili okolo 50-tisíc eur. Ani jedna z uvedených nehnuteľností nie je zaťažená hypotékou.

Dva byty: V levickej novostavbe Bernard Slobodník s manželkou vlastnia dva byty, ktorých cena sa môže pohybovať okolo 180-tisíc eur.
Dva byty: V levickej novostavbe Bernard Slobodník s manželkou vlastnia dva byty, ktorých cena sa môže pohybovať okolo 180-tisíc eur.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Len dodajme, že čo sa týka bytovej otázky Bernarda Slobodníka, s manželkou majú v Leviciach ešte jeden, zrejme 3-izbový byt v staršom paneláku. Ani ten nie je finančne zaťažený. Okrem uvedených nehnuteľností vlastní Bernard Slobodník pozemky a dom v levickej časti Kalinčiakovo. Ide o záhradu veľkú približne 400 štvorcových metrov, vinice s rozlohou takmer 1 400 štvorcových metrov a viničný domček postavený na ploche 72 štvorcových metrov. Podľa dostupných údajov s manželkou nadobudli tento majetok v roku 2005, v súčasnosti prešiel rozsiahlou rekonštrukciou. Z viničného domčeka je dnes parádny rodinný dom, ktorý je podľa našich informácií chránený bezpečnostným systémom. Celková rekonštrukcia, ktorá bola zoficiálnená tento rok vo februári, sa mohla vyšplhať na desaťtisíce eur.

Nemá vraj čo skrývať

Na majetkové pomery sme sa pýtali aj samotného Bernarda Slobodníka, ktorý si neodpustil poznámku, že on nie je povinný predkladať majetkové priznanie novinárom. To aby bolo jasné! On priznanie ukazuje len svojmu nadriadenému, ktorým je v jeho prípade riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry. Ale keďže vraj nemá čo skrývať, urobí výnimku a povie nám, ako svoj majetok nadobudol. „Tak ako mám uvedené v majetkovom priznaní, som spoluvlastníkom starého bytu, nového bytu, garsónky a bývalej rodičovskej viničnej chaty s pozemkom. Celý svoj produktívny život sme s rodinou žili v bežnom panelákovom byte, ktorý má teraz 45 rokov a ktorý sme si v minulosti odkúpili od mesta asi za 10-tisíc slovenských korún. V súčasnosti v ňom žije dcéra so synom. Viničnú chatu máme 15 rokov, ktorú som zdedil a každý rok po častiach zveľaďoval. Na posledné úpravy sme použili úver, ktorý splácame doteraz. Do roku 2017 sme si nekúpili ani nepostavili žiadnu nehnuteľnosť, celý život sme pracovali a mali stabilné príjmy, čiže sme dokázali našetriť peniaze. Do nehnuteľnosti sme s manželkou investovali celoživotné úspory aj s peniazmi z dedičstva až v roku 2017. Kúpili sme byt a vedľa nás garsónku cez predajcu bytov v tejto bytovke. Garsónku sme kúpili v roku 2018 pre moju 82-ročnú matku v prípade jej doopatrenia. Bola to jej žiadosť, preto na kúpu aj finančne prispela.“ Nuž, čo k tomu dodať.

Z domčeka dom: Pôvodne to bol viničný domček, po rekonštrukcii je to rodinný dom.
Z domčeka dom: Pôvodne to bol viničný domček, po rekonštrukcii je to rodinný dom.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Kto je Peter P.?

Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár z SaS nedávno obvinil riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka z prepojenia na levického podnikateľa. Má ísť o Petra P., ktorý podľa Rajtára čelí obžalobe v súvislosti s nedoplatkami na daniach vo výške viac ako štyri milióny eur. Poslanec doložil toto tvrdenie výpismi z Obchodného registra. Firmy, na ktoré Rajtár odkazuje, majú konateľov a spoločníkov vedených ako rôzne zahraničné osoby z Maďarska a Rumunska. Peter P. v nich už nefiguruje. Rajtár reaguje, že firmy boli prepísané na „rôzne nekontaktné osoby“. Slobodník a Peter P. sa podľa Rajtára poznajú z Levíc, kde obaja žijú a dokonca vlastnia nehnuteľnosti v luxusnom bytovom dome nad mestom. Poslanec spomenul aj Slobodníkovu dcéru, ktorá mala na sociálnej sieti fotky s autom napísané na jednu zo spoločností Petra P. Policajného prezidenta Milana Lučanského v súvislosti so všetkým uvedený vyzval, aby Slobodníka odvolal z funkcie.

Pán riaditeľ: Bernard Slobodník je riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície od marca 2014.
Pán riaditeľ: Bernard Slobodník je riaditeľom Národnej jednotky finančnej polície od marca 2014.
Zdroj: HENRIETA ĎUROVOVÁ

Podľa našich zistení je spomínaným podnikateľom Peter Petrov, ktorý potvrdil, že je skutočne obžalovaný. „Áno som, ale z podvodu. Tá kauza sa ťahá už od roku 2010. Týka sa nejakého nákupu kamiónov. Nechcem sa však teraz k tomu vyjadrovať. Bol som za to aj vo väzbe,“ hovorí podnikateľ, ktorý však popiera, že by bol daňovým podvodníkom. On vraj štátu nič nedlhuje. Veď uvedené firmy riadne predal. Riadne vyhlásil konkurz, nachystal doklady, podal inzerát, na ktorý zareagovali záujemcovia, a bolo. A vari on mal skúmať, čo sú zač?! - pýta sa Petrov. „Kým som ich vlastnil, nemali ani cent dlhu! To, čo hovorí ten poslanec, je jeho subjektívny názor. Niekto ho asi použil na to, aby niekoho zdiskreditoval! Ja nie som žiadny zaujímavý človek,“ presviedča nás Peter Petrov. Čo sa týka kontaktov na Bernarda Slobodníka, toho vraj nestretáva. „Ale poznám ho, Levice majú asi dvadsaťtisíc obyvateľov. Kamarátim sa s jeho dcérou, poznám ju asi pätnásť rokov, chodili sme po vonku. S ním sa pozdravím, vykáme si. Do Levíc dokonca chodievam len sporadicky, navštíviť rodinu.“

Prečítajte si tiež: