Európska únia je v podpore Ukrajiny po jej napadnutí Ruskou federáciou jednotná a nad očakávanie aktívna, myslí si líder Progresívneho Slovenska a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka. Dokazuje to aj 18-miliardová pôžička schválená na poslednej plenárnej schôdzi v Európskom parlamente. „Otvorili sme jej aj dvere do Európskej únie, čo je symbolický, no veľmi dôležitý krok. Čiže podporujeme Ukrajinu všemožne,“ povedal Šimečka v rozhovore s Norom Dolinským v relácii týždenníka PLUS 7 DNÍ Karty na stôl. Nevyhol sa ani téme sankcií voči Rusku. Tie sa podľa neho budú stupňovať podľa toho, ako sa „bude stupňovať barbarstvo“ Ruska páchané na Ukrajine.
Ukrajinské rozhodnutie
Aj keď vo svete silnejú tlaky na diplomatické riešenie vojnového konfliktu, impulz na koniec bojov musí podľa neho prísť od Ukrajincov. „Ja rozumiem volaniu po diplomatickom riešení, po vyjednávaní a dá sa s tým aj stotožniť. Na druhej strane, záverečná finálna mierová podoba musí byť predovšetkým taká, s akou bude spokojná Ukrajina. A takú vieme podporiť aj my ako Európska únia.“
Hoci vojna sa skoro vždy končí vyjednávaním, aj teraz na to musia byť v prvom rade vhodné podmienky. „Bude musieť byť ukrajinské rozhodnutie - kedy, ako a za akých podmienok sa vyjednávania uskutočnia,“ dodal europolitik.
Horúci zemiak
V mediálnom priestore pritom dlhodobo kolujú dohady o tom, kto je zodpovedný za energetickú krízu. Ako je známe, tá dosiahla svoj strop po vypuknutí konfliktu u našich východných susedov. Niektorí politici to dávajú za vinu kolegom, ktorí odsúhlasili protiruské sankcie. Napríklad bývalý premiér Robert Fico. Ten bol proti sankciám už viackrát v histórii. V roku 2014 s nimi nesúhlasil údajne pre ochranu slovenskej Sberbank, dcéry rovnomennej banky v Rusku. O dva roky neskôr o nich vravel ako o nezmysle. „Nepriniesli nič na riešenie vzťahov na Ukrajine,“ povedal vtedy šéf Smeru. Svojho postoja sa drží aj v súčasnosti. „Je jedno, či slony sexujú alebo sa bijú, ale vždy trpí tráva a touto trávou je Slovensko. Zakričme, že protiruské sankcie nefungujú,“ povedal na smeráckom sneme v novembri.
S týmto tvrdením Šimečka nesúhlasí. „V prvom rade treba veci uviesť na pravú mieru. To, že dnes zažívame vysokú infláciu, vysoké ceny energií, plynu, elektriny, ropy, to nie je pre sankcie. To je pre Vladimira Putina, to sú jeho zdražovania,“ nenechal Šimečka nikoho na pochybách svojou očakávanou odpoveďou. Ako povedal, ceny plynu sa začali zvyšovať už dávno pred vojnou v lete minulého roku. „Pretože si Vladimir Putin pripravoval pôdu na to, aby potom mohol tú vojnu rozpútať, aby my sme mali o to ťažšiu situáciu,“ uviedol.
Označil vinníka
Podpredseda parlamentu si neodpustil ani pripomienku o priamej úmere zdražovania a vojny. „Keď sa pozriete na svoje účty a budete zúfalí, že sa to nedá platiť, že všetko je drahé, tak vedzte, že to je zodpovednosť Vladimira Putina a nie sankcií,“ rozrečnil sa Šimečka pri svojej obľúbenej téme. Sankcie boli podľa neho už iba prirodzenou a adekvátnou reakciou na ruskú agresiu.