Keď sa 37-ročný europoslanec Michal Šimečka stal prvým Slovákom v predsedníctve europarlamentu, veľa rozprával o tom, ako funguje zákulisie bruselskej politiky. Vravel o nej ako o dráme. Ponuka kandidovať prišla len týždeň pred hlasovaním. Na rozhodnutie, či do toho ide, mal tak tri-štyri hodiny. Od momentu, ako súhlasil, mal na uchu prilepený telefón on aj jeho spolupracovníci. Bolo treba presvedčiť viac ako 500 europoslancov, aby za neho do urny s funkciou podpredsedu hodili volebný lístok. Úspech! Podarilo sa. Šimečkov vzostup má však aj jednu obeť. Lucia Ďuriš Nicholsonová o svoj post predsedníčky výboru pre sociálne veci v polovici mandátu prišla.

Majú sa vraj radi

„Musela som sa vzdať postu šéfky výboru, aby sa mohol Michal Šimečka stať podpredsedom parlamentu. My sme malá delegácia vo frakcii Renew Europe a nemohli sme obsadiť obidva posty,“ vysvetľuje. „Keďže Slovensku sa naskytla príležitosť mať podpredsedu Európskeho parlamentu, ustúpila som,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ.

Nicholsonovej flek pripadol viacpočetnejšej rumunskej delegácii. Pravda však je, že Nicholsonová si takmer neudržala post už začiatkom vlaňajška, keď opustila SaS a odišla aj z európskej frakcie konzervatívcov a reformistov ECR. To je také zvláštne zoskupenie, v ktorom si občas europoslanci ostentatívne zahajlujú. Minulý týždeň zdvihol ruku v nacistickom pozdrave napríklad Bulhar Angel Džambazki.

Nicholsonovú potiahol do frakcie Renew Europe práve Šimečka. U liberálov si dávajú veľký pozor na rovnosť šancí, a tak odpoveď na otázku, či tu išlo o klasický scenár, že sa žena stiahla, aby muž mohol bodovať, Michal Šimečka diplomaticky zaobalil. „S Luciou máme od začiatku pôsobenia v europarlamente výborný vzťah, vzájomne sa podporujeme a naše kancelárie sa pracovne koordinujú. Na pozícii predsedníčky sociálneho výboru odviedla kvalitnú prácu a získala si rešpekt kolegov,“ pochválil ju. V stratách a nálezoch nedávnych zmien v prestížnych postoch vraj pohlavie nehralo rolu.

Šimečka tvrdí, že ako vedúci delegácie PS v Renew Europe robil do poslednej chvíle maximum, aby Nicholsonovú frakcia opätovne nominovala aj na druhú polovicu mandátu. Nakoniec pre ňu získali bolestné. „Ja aj moji kolegovia z PS sme Luciu podporili na funkciu koordinátorky frakcie Renew Europe v sociálnom výbore, čo je kľúčová a vplyvná pozícia v legislatívnej práci, pretože koordinuje prácu všetkých poslancov frakcie vo výbore.“

Mrzí ju to

Nicholsonová vraví, že ju strata pos­tu mrzí, lebo potrebovala dotiahnuť do konca správu z delegácie v rómskych osadách na východe Slovenska, ktorú absolvovala v novembri.

„Vediem rokovania aj s komisiou a z postu šéfky výboru by som mala ľahšiu štartovaciu čiaru a väčší vplyv. Ale keďže ma v tomto Renew Europe veľmi podporuje, podarí sa mi v krátkom čase dostať na rokovanie pléna rezolúciu. Rovnako sa mi podarilo presvedčiť Európsku komisiu, aby nebola taká povrchne zhovievavá k novej partnerskej dohode so štátmi, ktoré majú problém s rómskymi osadami. Európska komisia tlačí aj na Slovensko, aby zvýšilo alokácie na riešenie rómskych osád. Celkovo boli zhrození zo záverov delegácie. Je z toho teraz horúca téma,“ referuje.

Šimečka si za mesiac od prijatia postu naplno užil v kresle predsedajúceho viaceré momenty. Niektoré aj vtipné. Napríklad milý moment, keď sa v rozprave za sebou stretli dvaja slovenskí europoslanci Eugen Jurzyca a Ivan Štefanec a on ich moderoval.

FOTO V GALÉRII

„To sa pri 705 poslancoch často nestáva. Navyše svoje vystúpenia mali v slovenčine. Tým, že som sa rozhodol viesť schôdze v slovenčine, vznikla situácia, keď sa dlhší čas ozývala len slovenčina. Tá sa, mimochodom, stala jedenástym jazykom z 24 oficiálnych jazykov EÚ, v ktorom europarlament vedie svoje schôdze,“ opísal a na videu vidieť, ako ho situácia baví. Svoju prestíž - a on tvrdí, že s ňou aj prestíž Slovenska - zvyšuje aj zaradenie do rebríčka 40 vplyvných mladých európskych lídrov na rok 2022. Nominovala ho nezisková organizácia Friends of Europe, v ktorej okrem iných sedí Miroslav Lajčák. Na európskom piesočku sa Slovákom, zdá sa, darí. Netreba zabúdať ani na Mikuláša Dzurindu, ktorý po konci v slovenskej politike múti bruselské vody. Od decembra 2013 šéfuje think tanku Wilfried Maartens Centre for European Studies.