Tip na článok
Vila po Čongim: Remeta plánuje rekonštruovať rozostavanú pevnosť.

Širokého klon: Kto je muž, ktorý zarobí na tuneli Višňové?

Majiteľ futbalového klubu, veľkej stavebnej firmy a odnedávna aj obrovskej vily, ktorú v minulosti rozostaval údajný mafiánsky bos Peter Čongrády.

Miroslav Remeta (50) je známy ako podnikateľ najmä na východe. Pred časom sa však jeho meno objavilo na stránkach novín pre kauzu spojenú s kontrolou z Finančnej správy.

Tunelári

Miroslav Remeta je majiteľ stavebnej spoločnosti Dúha. Tá pre štát momentálne stavia 7,5-kilometrový diaľničný tunel Višňové. Priebežne sa v médiách objavujú informácie o tom, ako sa nestíha stavať a že tunel nebude postavený načas. Firma však tieto správy popiera. Podľa našich informácií používa novú metódu razenia, ktorá je síce v začiatku pomalšia, no konečné fázy úprav by mali prebehnúť rýchlejšie, ako je bežné. Remeta sa pohybuje v biznise už relatívne dlho.

Jeho Dúha sa v médiách objavovala aj pri výstavbe električkovej trate v metropole východu. Košičania sa sťažovali na zápchy a prach. Práce na trati sa na žiadosť staviteľov predlžovali. Kým pôvodne mali električky premávať v júli 2015, reálne začali jazdiť v decembri.

Jeden z „akcionárov“ Smeru: Otvoril luxusnú nemocnicu!

Futbal aj megavila

Remeta je podľa našich informácií slobodný a bezdetný. Väčšinu svojho času vraj trávi prácou. Keď nepracuje, holduje adrenalínovým športom. A to napriek tomu, že je majiteľom futbalového klubu 1. FC Tatran Prešov. Ešte v roku 2013 sa vyjadroval, že chce ukončiť financovanie klubu, ktorému sa vtedy veľmi nedarilo a vypadol z najvyššej súťaže. „Futbal nepotrebujem. Tento zostup vnímam tak, že je to pre mňa medzník, aby som sa zamyslel nad tým, či vôbec chcem ďalej robiť futbal v Prešove,“ povedal Remeta pred štyrmi rokmi v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Záujem vzbudila aj jeho kúpa megavily po údajnom mafiánskom bosovi Čongrádym. „Kúpil som ju preto, že je to výhodné miesto,“ zdôvodňoval investíciu Remeta. Údajne na vilu, ktorú pôvodne ponúkala vdova po Čongim za 1,66 milióna eur, dostal zľavu. Pevnosť na kopci plánoval prerobiť. Zvonku sme tam mechanizmy nevideli, možno aj pre vysokánsky plot. Remeta má v hlavnom meste okrem megavily ďalšie nehnuteľnosti, najmä v Starom Meste. Často sa zdržuje v byte na Hviezdoslavovom námestí, ktorý je priamo nad jednou z populárnych reštaurácií, kam vraj vybieha doslova v papučiach.

Nečakane úprimný Kočner pre PLUS 7 DNÍ: „Som daňový podvodník!“

Problémy s daniarmi

Najnovšie sa Dúha dostala na stránky novín pre dane. Ešte vlani sa objavili správy o kontrolách Finančnej správy v Dúhe, keď mu aj zhabali účtovníctvo. „Ak príde nejaká zložka - či už daňová, alebo finančná - niečo si u nás vyžiadať, je veľmi zvláštne, keď spolu s ňou príde televízia,“ povedal vtedy Remeta, podľa ktorého prišiel s kontrolórmi štáb televízie Markíza. Podnikateľ si vraj myslel, že skôr išlo o poškodzovanie firmy či zastrašovanie. „Ide o podozrenia zo spáchania trestného činu v oblasti spotrebných daní a o výzvu na dobrovoľné vydanie účtovníctva v oblasti DPH,“ vysvetľovala vtedy kontrolu hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Remeta neskôr, koncom roka 2016, potvrdil, že kontrolóri mu všetko účtovníctvo vrátili s tým, že k žiadnemu pochybeniu nedošlo. Vydieranie?: Pred pár týždňami sa však vynorili ďalšie zaujímavé informácie.

Podpredsedníčke parlamentu Lucii Nicholsonovej niekto poslal dokument, ktorý vykazoval znaky podnetu na začatie trestného oznámenia pripravené na základe daňových kontrol. Vraj ho pripravil Kriminálny úrad Finančnej správy (KUFS) a vyplývalo z neho, že kontrolóri našli podozrenia z vážnych daňových podvodov. Išlo o fiktívne faktúry, ktorými sa mali zvýšiť náklady a skrátiť daň približne o 1,1 milióna eur.

„Ako môže štát obchodovať so spoločnosťou, ktorá ho pripravila o 1,1 milióna eur? Alebo je pravda taká, že kvalifikované trestné oznámenie nikdy neopustilo KUFS a niekto zvrchu sa postaral o to, aby toto oznámenie stopli. O tom hovoria aj informácie zo sprievodného listu, že akokoľvek je trestné oznámenie pravdivé, v skutočnosti malo poslúžiť na vydieranie štatutárov Dúhy podozrivých z daňových únikov,“ šokovala Nicholsonová na tlačovej konferencii. A dodala, že to je práve dôvod, prečo Remetovi vrátili celé účtovníctvo. „O tom, že vedenie KUFS používa zistenia z vyšetrovania na vydieranie podnikateľov, sa dlho hovorí v kruhoch polície aj medzi novinármi,“ šokovala Nicholsonová. Za tieto vyjadrenia chcel šéf úradu Ľudovít Makó podať na Nicholsonovú trestné oznámenie a žalobu na ochranu povesti.

Fiktívne faktúry?

Podľa Denníka N, ktorý má podnet k dispozícii, sa v ňom píše: „Uvedení štatutárni zástupcovia sú zodpovední, že spoločnosť zaevidovala v období od roku 2013 do roku 2016 do účtovníctva náklady na základe faktúr od dodávateľov, u ktorých je podozrenie, že boli vystavené účelovo a fiktívne.“ Malo ísť o faktúry od šiestich rôznych spoločností za rôzne služby, jeden z konateľov poprel vystavenie faktúry, ďalší vyhlásil, že Dúhe poskytoval služby pomocou iného dodávateľa. „Ten už zanikol. Konateľ dodávateľa povedal, že dodal služby zase prostredníctvom iného subdodávateľa, aj ten už zanikol. Konateľ subdodávateľa je trestne stíhaný a momentálne po ňom polícia pátra ako po nezvestnom. Adresu trvalého pobytu má v osade,“ píše Denník N.

Biely kôň?

K nám sa dostali informácie o spomínanom konateľovi dnes už zaniknutej eseročky. Volá sa Martin D., čo sedí s údajmi v Obchodnom registri, a v minulosti naozaj býval v okrajovej časti Bratislavy. Potvrdili nám to obyvatelia neomietnutých domov sediaci na priedomí. Tomu, že by bol Martin konateľom firmy, sa veľmi čudovali. Špekulovali o tom, či mohlo ísť o prípad, keď mu vraj niekto za podpísanie akýchsi dokumentov ponúkal peniaze. Potvrdili nám, že Martina na mieste hľadali vyšetrovatelia a on sa potom pred nimi vraj niekoľko dní skrýval. Spoločnosť Dúha nám však poprela, že by spolupracovala s firmou, v ktorej Martin D. figuroval.

Fico ohlásil zvýšenie minimálnej mzdy. Štátni zamestnanci majú dostať menej

Pomsta?

V deň, keď vystúpila Nicholsonová s podozrením, potvrdil Kriminálny úrad Finančnej správy denníku Plus JEDEN DEŇ, že v stavebnej firme momentálne vykonávajú operatívne vyšetrovanie. Na prípade spolupracujú finančníci s Národnou kriminálnou agentúrou. „Okrem bežných pravidelných kontrol v spoločnosti Dúha, a. s., v aktuálnom období neprebieha žiadna daňová kontrola,“ povedalo nám však v čase uzávierky vedenie Dúhy. Celú kauzu pokladá za dôsledok útokov bývalého obchodného partnera. „Podľa našich informácií boli práve jeho podnety začiatkom rôznych vyšetrovaní a kontrol, napríklad zo strany Kriminálneho úradu Finančnej správy SR a Finančnej správy SR. Keďže táto forma nekalých útokov sa stupňuje a podľa nášho názoru nabrala trestnoprávnu rovinu, podala spoločnosť Dúha, a. s., trestné oznámenie. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie sa k tejto skutočnosti nemôžeme viac vyjadrovať,“ povedala nám mediálna zástupkyňa Dúhy Simona Dodrvová. Vedenie spoločnosti sa na margo tvrdení Finančnej správy vyjadrilo, že preverovali aj takých subdodávateľov ich subdodávateľov, s ktorými ako spoločnosť ani nikdy nemohli prísť do styku.

VIDEO Plus 7 Dní