Zatknutie Vladimíra Pčolinského znamená, že polícia má rozviazané ruky. O tom, či má koalícia pre Pčolinského ďalší problém a ako môže ďalej SIS fungovať, hovorí politológ RADOSLAV ŠTEFANČÍK.

Môže táto kauza ovplyvniť vzťahy v koalícii? Hnutie Sme rodina jeden deň tvrdilo, že ide o dôkaz, že polícia má rozviazané ruky, ten ďalší už hovoril o nejakých mocenských hrách.

To bol možno len argument, aby mohli odlákať pozornosť verejnosti. Aby vzbudili dojem, že môže ísť o komplot. Je to asi len komunikácia navonok, ale nemyslím si, že by to malo narušiť vzťahy v koalícii. Ministerstvo vnútra je pod OĽaNO, s ktorým Sme rodina dobre vychádza.

Má dostať Sme rodina šancu opäť obsadiť post šéfa SIS?

Je to bežné aj pri ministroch, že politická strana nominuje ďalšieho, ak predchádzajúci urobí nejaký prešľap. Viem si predstaviť, že koaliční partneri budú re­špektovať povolebné dohody.

Akým spôsobom môže SIS fungovať? Bude dôveryhodná pre občanov a zahraničných partnerov?

Na Slovensku je nedôveryhodná už dlhé roky. Nemá to nič spoločné s pánom Pčolinským, on tomu už asi zasadil len ranu istoty. SIS sa budovala za Ivana Lexu a odvtedy nemá dobré renomé. Ak sa pozriete na niekoľko káuz dozadu, v mnohých figurovali príslušníci SIS. Tak sa môžeme pýtať, podľa akých kritérií si SIS vyberá pracovníkov. Služba zlyháva tak, že v podstate produkuje to temno, ktoré máme na Slovensku. Akoby druhú časť podsvetia. Pri zahraničných partneroch by som sa obával ešte viac. Medzi tajnými službami sa posúvajú informácie a západní partneri určite nechcú, aby sa s nimi kupčilo. Ak vidia, že na čele služby jedného členského štátu je človek podozrivý z korupcie, vyvolá to veľkú mieru nedôvery. Otázka je, čo urobí nový šéf SIS. Či vymení ľudí a urobí rekonštrukciu. Stratené meno sa bude budovať ťažko.

Dá sa vykladať zatknutie Pčolinského ako rozviazané ruky polície?

Určite áno. Horšie by bolo, ak by sme sa o tom dozvedeli o štyri roky. Je to dôkaz, že polícia si nevyberá.

Čo to môže spôsobiť strane Sme rodina?

Voliči tejto strany sú naviazaní na Borisa Kollára. Pán Pčolinský bol prakticky neznáma osoba. Kollár sám po zatknutí volal po vyšetrení kauzy. Aj keď majú tendencie ísť do konšpiračných teórií, neobhajujú ho za každú cenu, a tak im to nemusí nijako ublížiť.