Od čias Ivana Lexu sa Slovenská informačná služba s takouto hanbou nestretla. Jej riaditeľ Vladimír Pčolinský nevydržal vo funkcii ani rok. Nie však pre pochybenie svojich podriadených či rošády vo vláde. Ale pre prijímanie úplatku, ktorý putoval priamo do jeho vrecka.

 

Muži zákona si prišli po šéfa tajných v skorých ranných hodinách priamo k nemu domov - do jeho rozľahlého bytu s výmerou vyše 150 štvorcových metrov v bratislavských Vinohradoch. Obvinili ho z korupcie, zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a z ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti.

V siskárskom cigarovom klube o Matovičovi

Pčolinský, ktorého do funkcie navrhla strana Borisa Kollára, vraj zobral úplatok za imunitu podnikateľa Zoroslava Kollára. Peniaze od Kollára sa k nemu dostali cez vtedajšieho riaditeľa Kriminálneho úradu finan­čnej správy Ľudovíta Makóa. Ten ich vraj dostal do rúk v zalepenej obálke v známom kaštieli v Tonkovciach, ktorý patrí podnikateľovi, niekedy v auguste 2020. Aká suma bola v obálke uložená, vraj Makó nevie, ale mala tam byť „platba“ za to, že SIS mu dá pokoj. Už nebude spravodajsky rozpracovávať podnikateľove aktivity. Tento postup údajne dohodol riaditeľ SIS Pčolinský, jeho námestník Boris Beňa a Ľudovít Makó ešte predtým v priestoroch SIS, ktoré sa tvária ako cigarový klub. Mimochodom, podľa viacerých indícií to vyzerá tak, že aj Makó bol pracovníkom tajnej služby.

Podľa výpovede Makóa sa Pčolinský vyjadril, že si vie predstaviť zastavenie sledovania podnikateľa Zoroslava Kollára a premiérovi Matovičovi vraj povie, že sa na tom ďalej pracuje. Prečo by mal Pčolinský informovať predsedu vlády o tom, čo robí Zoroslav Kollár, zatiaľ nie je známe.

Dvakrát dvadsaťtisíc previazaných gumičkou

Makó tvrdí, že obálku s peniazmi zhruba o dva dni odovzdal priateľovi a šéfovi kontrarozviedky SIS Borisovi Beňovi vo svojej kancelárii na Trnavskej ulici v Bratislave. Beňa prišiel na recepciu ako vždy v sprievode svojho ochrankára a ďalej už šiel sám. Obálku neotváral, neskúmal, čo v nej je, len si ju rovno strčil do vrecka saka.

Beňa zase vypovedá, že v obálke bolo 40-tisíc eur rozdelených na dve časti, každá v gumičke. Zašiel do kancelárie riaditeľa SIS, oboznámil Pčolinského o platbe od Zoroslava Kollára a polovicu peňazí mu odovzdal.

Makó aj Beňa sú už dávnejšie podozriví z trestnej činnosti a z oboch sa stali kajúcnici. Ich výpovede treba skúmať cez ostrejšiu optiku, ale NAKA sa prípadu chytila s krvilačnosťou dravca. Policajti násilím vypáčili vchodové dvere bytovky, kde Pčolinský býva. O piatej ráno zobudili jeho ženu, jedenásťročnú dcéru a pred ich očami ho zatkli.

„Zásah úplne odsudzujem. Vladimír Pčolinský nebol predvolaný na výsluch. Policajti po neho prišli skoro ráno s použitím sily, poškodili dvere a ani nemali súhlas na domovú prehliadku. Jednoducho demonštrovali silu tak, ako to v ostat­nom čase robia často. Ide o divadlo pripravené pre verejnosť, nie o zákonné zásahy. Takéto zásahy sú potrebné, ak ide o obzvlášť nebezpečných zločincov, u ktorých je predpoklad aktívneho odporu. Vyšetrovateľ veľmi dobre vie, že stačilo prísť do budovy SIS, legitimovať sa - sme z NAKA, ideme za Pčolinským - a slušne ho požiadať, aby s nimi šiel na výsluch. Pri riaditeľovi Slovenskej informačnej služby predsa neočakávate, že sa vyšetrovaniu bude brániť útekom niekam do zahraničia. To je absurdné. Takto polícia koná azda iba v nejakej banánovej republike,“ rozhorčuje sa Pčolinského obhajkyňa, bývalá prokurátorka generálnej prokuratúry Eva Mišíková.

FOTO klanu Pčolinských v GALÉRII

Vrenie v pozadí

Pčolinský rovnako ako podnikateľ Kollár spáchanie opisovaného skutku úplne odmieta. Vyzerá to teda, že proti sebe stoja dve a dve výpovede, lenže podľa Mišíkovej rovnosť zbraní nie je zachovaná. Vyšetrovateľ jej bez udania dôvodu nedovolil na­hliadnuť do vyšetrovacieho spisu a vyhotoviť si fotokópie potrebných materiálov. „Ide o neakceptovateľný, protizákonný spôsob,“ upozorňuje Mišíková.

Vladimír Pčolinský sa krátko po obvinení vzdal funkcie riaditeľa SIS. List napísal prezidentke Zuzane Čaputovej vlastnou rukou. Špecializovaný trestný súd poslal Pčolinského do leopoldovskej väzby z dôvodu možnosti pokračovania v trestnej činnosti a ovplyvňovania vyšetrovania. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, no v strane Sme rodina nastal poriadny rozruch.

Milan Krajniak prišiel s verziou o „politicko-mocenskom boji“, ktorý je príčinou odstránenia Pčolinského, ktorý je mu blízky, a prekvapivo podal demisiu. Z ministra práce, sociálnych vecí a rodiny je razom poslanec Národnej rady SR za stranu Borisa Kollára Sme rodina rovnako ako Pčolinského manželka Adriana a Pčolinského brat Peter.

Koaliční partneri však hovoria o ukážkovom príklade voľných rúk pre vyšetrovacie orgány, ktoré sa venujú nekalostiam, nech už ich páchajú skorumpovaní politici, štátni funkcionári či podnikatelia z akéhokoľvek spektra.

Bývalý kamarát

Paradoxné je, že súčasnému generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi pri jeho kandidatúre pomáhal Pčolinského brat, poslanec Peter Pčolinský. A Danielovi Lipšicovi, novému šéfovi Úradu špeciálnej prokuratúry, pod ktorý Pčolinského prípad priamo spadá, zase k postu pomohol Krajniak (jeho ministerstvo požiadalo o Lipšicovu bezpečnostnú previerku, bez ktorej nebolo vôbec možné kandidovať). Obvinený exriaditeľ SIS Pčolinský je navyše Lipšicov dlhoročný známy. Podľa Pčolinského matky „bol kamarát“.

Žilinka i Lipšic avizovali, že pre vylúčenie podozrení z konfliktu záujmov sa s prípadom nebudú oboznamovať.

Chata pri jazere

Vladimír Pčolinský podľa výpovedí kajúcnikov zobral úplatok v lete minulého roku, keď si kúpil chatu v areáli privátneho jazera v Malých Levároch na Záhorí. Na nehnuteľnosť nie je žiadne záložné právo. Jej cena sa však mohla pohybovať okolo 150-tisíc eur. Dvadsaťtisíc údajne prijatých ako úplatok by nepokrylo ani dokončenie stavby a záhradné úpravy.

FOTO chaty pri jazere Pčolinského v GALÉRII