Podpredseda Národnej rady SR Juraj Šeliga (Za ľudí) v piatok vyzval ľudí na Orave, aby rešpektovali aktuálne protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v regióne označil za vážnu, pripustil tiež, že ak sa nezlepší, do úvahy pripadá uzatvorenie hraníc s Poľskou republikou.

Plný autobus ľudí

"Ľudia majú pocit, že nový koronavírus nie je nič a že sa nič nedeje. Gro nákazy pochádza zo svadieb, rodinných osláv a stretávania sa. Chcem preto vyzvať ľudí, aby neorganizovali rodinné oslavy, svadby, nerobili komunitné stretávanie sa, i keď je to citlivá vec. Sme to schopní zvládnuť, ak budeme zodpovední," povedal počas piatkového brífingu v Dolnom Kubíne rodák z Oravy Šeliga.

Zdôraznil, že nikto nechce, aby musela byť v uliciach armáda, aby Orava bola karanténne uzavretá alebo aby boli obmedzené prevádzky. "Plný autobus ľudí ide do Poľska, tam je svadba a bez akejkoľvek kontroly prídu naspäť. Mám informácie, že polícia sprísni kontroly. Ak to bude ďalej pokračovať, budeme na krízovom štábe otvárať tému uzavretia hranice s Poľskom,"uviedol. Doplnil, že medzinárodný tranzit a hospodárstvo fungovať bude, no nákupy či svadby v Poľsku sú niečo, bez čoho sa dnes žiť dá.

Šeliga v piatok ráno hovoril s miestnou regionálnou hygieničkou aj riaditeľmi oboch oravských nemocníc. "Nemocnice v Trstenej aj v Dolnom Kubíne to zvládajú, sú pripravené a majú dostatok ochranných prostriedkov. Sú stále schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť. V krátkom čase by na Oravu malo prísť niekoľko tisíc antigénových testov, aby testovanie bolo ešte rapídnejšie,"avizoval.

1184 nakazených

 Na Slovensku vo štvrtok (8. 10.) pribudlo 1184 nakazených novým koronavírusom, ich celkový počet tak stúpol na 16.910. Laboratóriá otestovali 10.136 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo ďalších 99 pacientov. V súvislosti s novým koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, celkový počet úmrtí na COVID-19 na Slovensku tak zostáva na čísle 57. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk.

Pozitívny výsledok testov mali podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR ľudia vyšetrení v okresoch Bratislava (75), Prešov (74), Námestovo (63), Prievidza (57), Nitra (49), Tvrdošín (49), Bardejov (46), Košice (40), Skalica (36), Trnava (36), Topoľčany (35), Dolný Kubín (33), Dunajská Streda (28), Sabinov (26), Banská Bystrica (25), Žilina (24), Trebišov (23), Galanta (21) a Čadca (21).</p><p>Ďalšie prípady boli v okresoch Poprad (18), Rimavská Sobota (18), Senica (17), Liptovský Mikuláš (16), Stropkov (16), Michalovce (15), Martin (14), Nové Zámky (14), Spišská Nová Ves (14), Svidník (14), Ružomberok (13), Trenčín (13), Lučenec (12), Zlaté Moravce (12), Malacky (11), Stará Ľubovňa (11), Vranov nad Topľou (11), Humenné (10), Žiar nad Hronom (10), Levice (9), Nové Mesto nad Váhom (9), Piešťany (9), Bánovce nad Bebravou (8), Senec (8), Brezno (7), Komárno (7), Partizánske (7), Poltár (7), Hlohovec (6), Levoča (6), Pezinok (6), Púchov (6), Snina (6) a Šaľa (6).

Päť pozitívnych prípadov zaznamenali v okresoch Ilava, Kežmarok, Košice-okolie, Myjava, Považská Bystrica, Zvolen. Štyri prípady mali okresy Banská Štiavnica a Detva, po tri prípady pribudli v okresoch Gelnica a Veľký Krtíš. Dva prípady boli v okresoch Bytča, Kysucké Nové Mesto, Revúca, Sobrance, Žarnovica. Po jednom prípade zaznamenali okresy Medzilaborce a Turčianske Teplice.

Medzi novými prípadmi je podľa rezortu zdravotníctva 579 žien a 605 mužov, sú vo veku od jedného do 90 rokov. "V nemocniciach je hospitalizovaných 370 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 324 z nich. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 26 pacientov," dodáva MZ SR.

Od začiatku vypuknutia ochorenia sa na Slovensku urobilo 528.367 laboratórnych testov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 11.401.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR na sociálnej sieti v súvislosti s novými prípadmi ochorenia COVID-19 na Slovensku spresnil, že početnejší výskyt ochorení bol hlásený v územnej pôsobnosti regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Bratislave, Dolnom Kubíne, Prievidzi, Bardejove či Košiciach, ale aj v Trnave, Galante, Dunajskej Strede, Senici, Trebišove a Topoľčanoch.

V prípade okresu Topoľčany ide podľa ÚVZ zväčša o rodinné epidémie. "Počet potvrdených prípadov postupne pribúda aj v jednej z firiem v okrese na základe systematického testovania, kde sa postupuje v zmysle vypracovaného krízového plánu - toto ohnisko nákazy je podchytené," uviedol úrad.

Čo sa týka okresu Trebišov, ÚVZ informuje, že COVID-19 sa z veľkej časti potvrdil u osôb, ktoré sa v ostatnom období zúčastnili na svadbách a iných spoločenských udalostiach (väzby na okres Bardejov, Humenné či na Oravu), a ich úzkych kontaktov.

"V okrese Dunajská Streda väčšinu potvrdených prípadov tvorili dohľadané kontakty, vyskytli sa však aj importy zo zahraničia a prípady zachytené na základe príznakov ochorenia COVID-19,"zakončil ÚVZ.