Nevidno ich. Nepočuť ich. Majú utajené čísla. Neodpovedajú na otázky. Svoje kontakty na politikov popierajú. O žiadnych finančných spojeniach s politickými stranami nechcú ani počuť. A predstavitelia politických strán sa od nich na revanš dištancujú. Odpradávna sa hovorí: „Boha nikto nikdy nevidel, jedna skupina však verí, že existuje, a tá druhá tomu veriť nechce.“

A tak je to aj o ľuďoch, o ktorých mnohí vedia, že sú, ale verejne sa k tomu, že hýbu touto krajinou, nikdy nepriznali. Očakávať, že tak niekedy urobia, môžeme, ale vieme, že sa to v skutočnosti nikdy nestane. Prečo? Lebo by potom museli priznať, že politici robia svoje rozhodnutia na základe ich požiadaviek. Požiadaviek sivých eminencií.

(Ne)dohoda

Pripomeňme si škandál spred parlamentných volieb v roku 2010. Na verejnosť sa vtedy dostala zmluva, ktorú vraj podpísal bývalý šéf volebnej kampane a kedysi sponzor Smeru Fedor Flašík s podnikateľom Ľubomírom Blaškom, dnes už nebohým, ešte v roku 2002. Podľa dokumentu, ktorý dostali mnohí novinári do rúk, Blaško údajne daroval strane Roberta Fica 16 miliónov slovenských korún v starej mene jednorazovo a mesačne posielal na účet strany 500-tisíc slovenských korún. Ako odmenu za štedrý finančný dar mala zasa strana Smer ponúknuť podnikateľovi miesta na kandidátke v prvej dvadsiatke, v prípade úspechu vo voľbách by si Blaško mohol dosadiť svojich ľudí aj do troch štátnych podnikov a štátneho tajomníka na jedno z ministerstiev.

Ako to po prevalení tejto škandalóznej dohody dopadlo? Flašík existenciu a pravosť dokumentu aj svojho podpisu na ňom poprel. Predstavitelia Smeru podobné dohody popreli tiež. A podnikateľa Blaška sa už opýtať nedalo, keďže medzičasom zomrel. Tieň pochybnosti síce ostal, o tom, či to tak v skutočnosti bolo, môžeme dnes už len špekulovať. Rovnako aj o tom, či podobné dohody vznikajú aj v súčasnosti. Ak áno, možno nie úplne týmto spôsobom, možno už sofistikovanejším. Napísať však, že to tak je, dnes nie je možné, lebo každý, kto by si to dovolil bez dôkazov, by okamžite čelil kritike a súdnym sporom. A dôkazy o tom, že podnikatelia dávajú politickým stranám peniaze, samozrejme, neexistujú.

Náhoda?

Prečo sa však podnikateľom, ako je Juraj Široký, Jozef Brhel či Miroslav Výboh, a firmám okolo nich darí v biznise práve počas vlád Roberta Fica? Môže to byť, samozrejme, aj tým, že sú skrátka takí dobrí. Uveriteľnejšie však znie tá možnosť, že im je Smer pre niečo zaviazaný a toto je spôsob vďaky a tiež snaha zachovať z ich strany mlčanlivosť. Dnes nie je tajomstvo, že k predsedovi Smeru má z tejto trojky najbližšie podnikateľ Miroslav Výboh, známy svojou proruskou orientáciou. Podľa výpisu z Obchodného registra stál za troma firmami, jednou z nich je známa spoločnosť Willing.

Obrana a bezpečnosť

O Výbohovi sa hovorí, že je najvplyvnejším obchodníkom v oblasti obrany a bezpečnosti na Slovensku. Pred pár rokmi sa stal honorárnym konzulom Monackého kniežatstva na Slovensku a postavil si honosnú vilu v Bratislave pod Slavínom. Spomínaný Willing získal za vlád Smeru lukratívne zákazky za desiatky miliónov eur, o spôsobe výberu práve tejto firmy by sme v niektorých prípadoch mohli minimálne pochybovať. Výbohovo meno sa dokonca skloňovalo v korupčnej kauze u našich českých susedov s názvom Pandur. Podľa bývalého predstaviteľa rakúskej firmy Steyr Lutza Kampmanna si od neho Výboh v roku 2007 vypýtal úplatok 18 miliónov eur.

Konzul: Miroslav Výboh, na snímke vľavo, ako monacký honorárny konzul postavil luxusný dom v lukratívnej štvrti pod Slavínom.
Konzul: Miroslav Výboh, na snímke vľavo, ako monacký honorárny konzul postavil luxusný dom v lukratívnej štvrti pod Slavínom.
EMIL VAŠKO

Konzul: Miroslav Výboh (vľavo) ako monacký honorárny konzul postavil luxusný dom v lukratívnej štvrti pod Slavínom.FOTO: EMIL VAŠKO

Na rokovaniach údajne vystupoval ako poradca premiéra Roberta Fica. Výboha preverovala aj rakúska polícia, ale stíhanie zastavila. Český súd však vymeral päť rokov za korupciu lobistovi Markovi Dalíkovi. V kuloároch sa hovorí aj o Výbohovom napojení na Rusko. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ sa podnikateľ zúčastňoval na oficiálnych rokovaniach pri dohode s ruskou stranou o servisovaní stíhačiek MIG-29. Ide o takzvanú abonentnú zmluvu, na základe ktorej sa nám Rusi starajú o servis a zabezpečujú funkčnosť stíhačiek. My im za to platíme desiatky miliónov eur ročne. Oficiálne sa však ani Fico, ani Výboh k bližšiemu vzťahu nepriznávajú.

Kedysi politik

Blízky vzťah popierajú predstavitelia Smeru aj so známym podnikateľom Jozefom Brhelom, ktorý začínal svoju kariéru ako politik za čias Vladimíra Mečiara. Dnes sa mu darí v oblasti IT a v energetike. V biznise mu je partnerom Ján Miškovský, ktorý má úzke väzby na mnohých vysokých predstaviteľov Smeru. Brhel oficiálne figuruje ani nie v desiatke firiem (známa je napríklad spoločnosť Corinex), neoficiálne sa však jeho meno spomína v zákazkách na ministerstve školstva, ministerstve vnútra i v eurofondových projektoch. Na zmluvách so štátom zarobil Brhel a firmy jemu blízke počas vlád Roberta Fica milióny eur. Predseda vlády však dlhodobo odmieta akékoľvek spojenie Smeru s týmto podnikateľom. Rovnako odmieta špekulácie, že Brhel je sponzorom strany.

Široké cesty

Akýkoľvek finančný príspevok odmieta Fico aj od tretieho veľkopodnikateľa Juraja Širokého, ktorého zasa živia lukratívne zákazky v oblasti stavebníctva. Obrovský balík peňazí zarobila jeho spoločnosť Váhostav-SK najmä na výstavbe diaľnic a ciest na Slovensku. O úzkom napojení na Smer sa otvorene začalo rozprávať najmä po prevalení finančných problémov stavebného gigantu, ktorý napriek nemalým štátnym peniazom neplatil drobným podnikateľom a hrozil mu krach. Širokého firmu však zachránil štát, ktorý vstúpil do procesu reštrukturalizácie, menil zákony a dokonca vyčlenil časť peňazí na vyplatenie veriteľov Váhostavu. Firmy sa do podobných situácií dostávajú bežne. To, čo vláda Roberta Fica pre túto konkrétnu firmu urobila, však bežné nie je. O dôvodoch môžeme opäť len špekulovať. V súkromí je podnikateľ Široký sused Jozefa Brhela. Ich záhrady delí dom Širokého dcéry a Brhelovho syna, ktorí sa pred šiestimi rokmi vzali.

Baran u gazdu

Politická strana Sieť je dnes pekným príkladom toho, ako niečo za niečo v pozadí financovania funguje. Nedávno sa prevalilo napojenie šéfa Siete Radoslava Procházku na podnikateľa Radoslava Barana. Úplnou náhodou verejnosť zistila, že Procházka s ním lieta na výlety, sám sa priznal, že s ním letel na futbalový zápas do Francúzska. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ Baran a Procházka strávili spoločnú dovolenku na začiatku roka 2016 na exotických ostrovoch Maldivy. V kuloároch sa šepká, že Baran Procházkovi pomohol s financovaním najprv prezidentskej kampane a potom s vytvorením strany Sieť. Posledný križiak na svojich blogoch píše, že Baran má v Sieti rozhodujúci vplyv a do strany dosadil aj svojich blízkych ľudí, napríklad Katarínu Cséfalvayovú.

To, že tento podnikateľ má k Sieti naozaj blízko, potvrdzujú aj personálne nominácie na ministerstve dopravy, ktoré spravuje strana ako jediné. Podľa zákulisných informácií je Baranov človek samotný minister Roman Brecely. Oficiálne to ani jeden nepotvrdil. Zaujímavé však je, že v rezorte nájdeme ľudí, ktorých stopy vedú k podnikateľovi Baranovi priamo. Spomeňme napríklad istého Richarda Paška, z ktorého si minister spravil predsedu zboru poradcov, či donedávna obyčajného pokladníka strany Marka Čepka, dnes už vedúceho služobného úradu. Za zmienku stojí aj mladý muž zo Žiliny Martin Kapitulík, ten sa stal Brecelyho poradcom. Na to, aby sme vypátrali aj finančné stopy podnikateľa Barana na ministerstve dopravy, je ešte priskoro. Isté však je, že sledovať to rozhodne budeme.

Podnikateľ z juhu

Zaujímavou postavičkou na politickej scéne je predseda Mostu-Híd Béla Bugár. Napriek tomu, že je verejne známe, že sivou eminenciou jeho strany je riaditeľ Slovnaftu a podnikateľ Oszkár Világi, ich väzby sa v médiách až tak často neprepierajú. Világi s Bugárom sa poznajú ešte z čias, keď zakladateľ Mostu pôsobil v štruktúrach SMK. Világi totiž stál pri zrode SMK, s Bugárom majú dlhé roky veľmi dobrý vzťah. Podľa medializovaných informácií má blízko aj k premiérovi Robertovi Ficovi. To by vysvetľovalo i spojenie Mostu so Smerom napriek veľkému odporu verejnosti a ostatných politikov. Világi investuje obrovské peniaze do pozemkov na južnom Slovensku, maďarská strana mala vždy vo vláde pod svojím pôsobením rezort pôdohospodárstva. Výnimku tvorí len táto vláda, keďže pôdu spravuje Slovenská národná strana (SNS).

S bradou: Sivá eminencia Mostu Oszkár Világi žije na juhu Slovenska v Dunajskej Strede.
S bradou: Sivá eminencia Mostu Oszkár Világi žije na juhu Slovenska v Dunajskej Strede.
TONY ŠTEFUNKO

S bradou: Sivá eminencia Mostu Oszkár Világi žije na juhu Slovenska v Dunajskej Strede.FOTO: TONY ŠTEFUNKO

V SNS ticho

A práve SNS je posledná z vládnych strán, no doposiaľ nepopísaná, čo sa týka mecenášov a sivých eminencií. Po nástupe predsedu Andreja Danka, ktorý odstrihol staré pijavice od financovania strany, sa navonok zdá, že za národniarmi nik veľký nestojí. Či to tak v skutočnosti je, zrejme ukáže až čas a ľudia, ktorí sa objavia v štruktúrach ministerstiev patriacich SNS. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ má predseda parlamentu dobrý vzťah so známym podnikateľom a milionárom Antonom Siekelom. Dávnejšie sme o ňom písali, že v 90. rokoch začínal ako finančný maklér, neskôr patril k spoluzakladateľom spoločnosti Istrokapitál. Venuje sa tiež hotelierstvu a slovenskému kúpeľníctvu, teda téme, ktorá pred parlamentnými voľbami odznievala z úst lídra SNS Andreja Danka ako jeho priorita. Ten sa s ním údajne radí v politických otázkach. Či pomohol jeho strane aj finančným darom, vedia len oni.

Siekel: Podnikateľ kúpil dom v bratislavských vinohradoch.
Siekel: Podnikateľ kúpil dom v bratislavských vinohradoch.
EMIL VAŠKO

Siekel: Podnikateľ kúpil dom v bratislavských vinohradoch.FOTO: EMIL VAŠKO

Zlý systém

„Svojich“ podnikateľov v pozadí majú politické strany podľa politického analytika z agentúry Polis Jána Baránka od svojho vzniku. Každá politická strana totiž potrebuje už na začiatku nie malý balík peňazí, aby sa dokázala predať. Bez sponzorov, ktorých však oficiálne nepriznáva žiadna z nich, by to nešlo. To je podľa Baránka jeden rozmer. Druhý je komplikovanejší, ale zásadný. Podnikatelia podľa analytika dávajú peniaze stranám, aby si už dopredu zabezpečili, respektíve kúpili moc. „Keď sa tá strana dostane ku korytu, sponzor strany si z neho vezme svoju časť a, samozrejme, aj viac, naspäť. Takto to funguje všade, nielen na Slovensku,“ skonštatoval Baránek.

Veľký problém celého čierneho financovania politických strán vidí analytik v nastavení systému, v zlom zákone o politických stranách a v absencii zákona o lobingu. „V Amerike sa podnikatelia oficiálne priznajú k strane, uvedú, koľko peňazí jej dali. To sa musí zmeniť aj u nás. Nie je hanba povedať - áno, dal som toľko a toľko peňazí tejto politickej strane. A pokojne nech sa stanovia pravidlá, že si ten človek dosadí niekoho niekam. Ale všetko by to bolo oficiálne, transparentné a neostal by priestor na korupciu a pochybnosti,“ dodal Baránek.