Tip na článok
Centrálny depozitár priamo zadal viacero zákaziek, ktoré vzbudili pochybnosti. Tá posledná má hodnotu viac ako 4 milióny eur.

Škandál: Centrálny depozitár zadal miliónovú zákazku bez súťaže

Pološtátny Centrálny depozitár cenných papierov na projekt zabezpečenia migrácie do nového európskeho platobného systému neurobil žiadnu súťaž. Navyše nesedia dátumy ani čísla.

Obstarávanie informačných systémov patrí do oblastí, ktoré sú najzložitejšie na verejnú kontrolu. Iba experti rozumejú zložitým schémam, cudzím výrazom a skratkám a aj to len v prípade, že majú k dispozícii všetky podklady. Takže posúdiť, čo vlastne štátna inštitúcia nakúpila, či to naozaj potrebovala a či zaplatila primeranú cenu, je náročné.

V prípade pološtátneho Centrálneho depozitáru cenných papierov SR (CDCP) je však na prvý pohľad jasné, že niečo nie je v poriadku. Na projekt zabezpečenia migrácie do nového európskeho platobného systému T2S neurobil žiadnu súťaž.

Vo vestníku len vyšlo oznámenie o zadaní zákazky za 4,19 milióna eur s DPH priamym zadaním spoločnosti Dataroad, ktorej majitelia sú s matkou CDCP personálne prepojení. My sme navyše našli spoločnosť Goldmann Systems, ktorá tvrdí, že keby sa do súťaže mohla zapojiť, určite by ponúkla nižšiu sumu.

Sporná zákazka: Kameňom úrazu je systém na zabezpečenie migrácie do nového platobného systému EÚ. Ilustračné foto: SITA

Zmätok

Vo vestníku sa uvádza, že o priamom zadaní zákazky na T2S spoločnosti Dataroad sa rozhodlo 18. júla a cena 4,19 milióna eur je s DPH. Lenže k oznámeniu je pripojená zmluva, ktorá síce má na prednej časti dátum 18. júla, ale vnútri sa uvádza, že bola uzavretá 1. júla, teda o jedenásť dní skôr, ako sa malo rozhodnúť o pridelení zákazky.

Navyše má uvedený iný predmet a sumu 290-tisíc eur bez DPH. Aby toho nebolo málo, táto zmluva sa odvoláva na inú zmluvu uzavretú s Dataroadom ešte v marci bezmála za štyri milióny eur, ktorá už znie na predmet T2S, ktorý sa však oficiálne obstarával až o päť mesiacov neskôr.

Pri akýchkoľvek kombináciách ani dátumy, ani čísla spolu nesedia. Vedenie CDCP nám zmätok nijako nevysvetlilo. Obmedzilo sa len na konštatovanie, že všetko prebehlo v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. V samotnej zmluve sa priame zadanie bez súťaže zdôvodňuje tým, že Dataroad má na systém autorské práva.

CDCP však opäť mlčí pri otázke, ako sa teda obstarávali tie pôvodné autorské práva, vďaka ktorým Dataroad neskôr získal bez súťaže zákazku za milióny eur. Podľa výročnej správy centrálneho depozitára sa autorské práva na predmetný informačný systém zakúpili v roku 2013 len za pár tisíc eur.

Konkurencia

„Ak by v tomto prípade išlo o otvorenú súťaž, určite by sme sa prihlásili, a to s lepšou cenou. Tejto oblasti sa venujeme a v minulosti sme už s CDCP aj spolupracovali,“ hovorí Martin Perďoch z firmy Goldmann Systems. Dodáva, že s depozitárom majú stále uzavretú zmluvu na podobný systém ešte z roku 2010, ktorý mal obsahovať aj T2S.

Vedenie CDCP ju však odmieta plniť a radšej sa dohodlo priamym zadaním s Dataroadom. Perďoch tvrdí, že nikdy sa nedočkali vysvetlenia a depozitár je zdržanlivý aj pri novinárskych otázkach.

Dagmar Kopuncová z CDCP potvrdila, že zmluvu s Goldmann Systems podpísalo ešte predchádzajúce vedenie za nezistených okolností bez súťaže a následne bola podpísaná ďalšia, ktorú považujú za nepotrebnú a zbytočnú. Jej plnenie tak pozastavili a začali sa s Goldmann Systems súdiť. To je aj dôvod, prečo prípad nechcú viac komentovať.

Goldmann Systems tvrdí, že ich zmluvy sú stále platné a uzavreli ich na základe výberového konania, pričom depozitár v tom čase ešte nebol povinný verejný obstarávateľ.

Prepojenia

So spoločnosťou Dataroad sa nám nepodarilo skontaktovať. Nikto nezdvíha telefóny uvedené na ich stránke. Podľa ľudí z prostredia informačných systémov sú majitelia Dataroadu František Schingler a Robert Gers údajne bývalí zamestnanci Burzy cenných papierov, ktorá je stopercentnou matkou CDCP. Napovedajú o tom aj verejné zdroje.

Schingler bol na internete uvedený ako kontaktná osoba na Burzu CP. Riaditeľom divízie informatiky bol v minulosti Karol Gers, ktorý sa aj dnes na stránke NBS uvádza ako kontaktná osoba na CDCP. Podľa našich informácií je to brat druhého spoločníka Dataroadu Roberta Gersa.

V orgánoch burzy sa toto meno objavovalo aj v podobe Zuzany Gersovej, ktorá bola vedúca útvaru inšpekcie burzových obchodov. Dagmar Kopuncová z centrálneho depozitára tieto personálne prepojenia nekomentovala ani po opakovaných žiadostiach.

Burza aj scientológovia

Centrálny depozitár cenných papierov SR (CDCP) zabezpečuje zúčtovanie a vyrovnanie burzových obchodov, eviduje cenné papiere a ich majiteľov. Jeho stopercentnou matkou je Burza cenných papierov, kde väčšinu vlastní štátny Fond národného majetku a zvyšok súkromné banky.

Denník Sme priniesol na jar informáciu, že riaditeľ CDCP Martin Wiedermann je prívrženec scientológie a v depozitári sa darilo získavať zákazky firmám, ktoré majú tiež blízko k tejto sekte. Školenie zamestnancov napríklad robila spoločnosť Business Success Slovakia, ktorá pri prednáškach používa metódy zakladateľa scientológie.

Zákazku získala len na základe porovnania cenových ponúk depozitárom. Darilo sa aj firme Kolateral Martiny Stocker, ktorá takisto mala prepojenie na metódy sekty. Aj keď premiér Robert Fico pred prezidentskými voľbami označoval scientológov za hrozbu, Wiedermann o svoje miesto v pološtátnej firme neprišiel.

Naopak, v máji vyhral konkurz na člena predstavenstva štátnej akciovky Dlhopis. Je kamarátom majiteľov finančnej skupiny J&T, ktorí ho vraj od scientológie odhovárali.

VIDEO Plus 7 Dní