Tá udalosť zasiahla azda každého. Ukázalo sa, že v Národnom onkologickom ústave v Bratislave sa kradli drahé lieky. Na nešťastí ťažko chorých pacientov sa neštítili zarábať ľudia, na ktorých sú odkázaní.

Sedem zamestnancov tohto špičkového zdravotníckeho zariadenia úplne bez hanby bralo z pracoviska to, čo im nepatrilo. Prichytili ich priamo pri čine. A hoci sa priznali, svoje konanie drzo ospravedlňovali slovami, že predsa nikomu neublížili. Vraj len využili zlý systém, ktorý umožňuje zvyšky drahých liekov splachovať dolu kanálom.

Vedenie ústavu šokovaných pacientov upokojuje. Jeho riaditeľ Jozef Dolinský tvrdí, že chorí ľudia určite neboli ohrození. Vyplýva to vraj aj z doterajšieho policajného vyšetrovania. Zdroj, ktorý má k prešetrovaniu udalosti blízko, však zostal týmto vyjadrením prekvapený.

„V tejto chvíli v žiadnom prípade nevieme naisto povedať, že nedošlo k ohrozeniu pacientov. Všetko sa vyšetruje a hoci osoby boli obvinené z krádeže, nie je vylúčené, že okruh ich trestnej činnosti sa môže rozšíriť o ďalšie skutky. Zatiaľ pracujeme so všetkými možnosťami,“ dozvedeli sme sa.

Šokovaní pacienti

Tvrdeniam vedenia Národného onkologického ústavu nemôžu uveriť ani samotní pacienti. „Pýtam sa, akú môžem mať istotu, že skutočne žiadneho pacienta neukrátili o jeho dávku takého prepotrebného lieku? Kedy im bolo dosť? To naozaj dokázali žiť s vedomím a so svedomím, že ubližujú? Alebo to boli jednoducho hyeny, ktoré si povedali, že aj tak zomierame?

Som zaskočená tým, ako vôbec môže niekto povedať, že pacientom nebolo ublížené. Veď už len tým, že v onkologickom ústave si niekto bral to, čo mu nepatrí, pacientovi ublížili! Veľmi by som sa chcela tým ľuďom pozrieť do očí,“ hnevá sa 42-ročná Iveta, matka dvoch maloletých detí.

Z onkologického ochorenia sa lieči už tretí rok. Doteraz pracovníkom Národného onkologického ústavu bezhranične dôverovala. Vždy sa tam stretla s ochotou, milým a ústretovým prístupom, jednoducho s niečím, čo v iných nemocniciach často chýba.

Napriek všetkému úsiliu sa v posledných mesiacoch začal jej zdravotný stav zhoršovať. Liečba nezaberala. Aktuálna situácia jej logicky nasadila chrobáka do hlavy.

„Keď som to videla v televízii, v prvom momente som nemohla ani prehltnúť. Nemohla som uveriť tomu, čo počujem. Na tých ľudí ste totiž odkázaní, musíte v nich mať úplnú dôveru a zrazu sa dozviete, že mohli manipulovať s liekmi. Doteraz mi ani na sekundu nenapadlo, že by bol niekto - a ešte v takom ústave! - niečoho takého vôbec schopný!

A zrazu máte pocit absolútnej bezmocnosti a bezradnosti. Dookola sa vám v hlave vynára myšlienka, či sa váš zdravotný stav nezhoršil len preto, že si jednoducho niekto povedal - veď čo, už to má aj tak spočítané,“ opisuje svoje pocity Iveta.

Najhoršie na tom všetkom podľa nej je to, že napriek enormnému úsiliu sa zrejme nikomu nikdy nepodarí preukázať a skontrolovať, či a ako bolo pacientom ublížené. Nikto nedokáže povedať, že pacient dostal toľko lieku, koľko potreboval a mal predpísané.

„Zdravotný stav sa vyvíja postupne, každý sme iný, veľa záleží od imunity a psychiky pacienta. Je to jednoducho neskontrolovateľné,“ myslí si Iveta.

Čítajte viac:

Megaškandál na onkológii: Dostávali pacienti namiesto liekov vodu?

S protichodnými pocitmi bojuje aj vdovec Ján, ktorý pred tromi mesiacmi pochoval manželku. Mala štyridsaťjeden rokov a ostali po nej dve malé deti. Z onkologického ochorenia sa liečila od jari minulého roku. Najprv dostávala rádioterapiu, potom aj chemoterapiu.

„Po prvej dávke jej bolo zle, vypadali jej vlasy, malo to všetky sprievodné prejavy. Okrem toho prvého razu jej však už nikdy potom zle nebolo,“ vracia sa do minulosti Ján, ktorý sa teraz pýta, čo jej vlastne do infúzie tieklo.

„Vždy chválila sestričky v takzvanej aplikárni. Tam jej aplikovali to, čo jej predtým namiešali na oddelení, o ktorom sa teraz toľko hovorí. Idete tam s tým, že veríte doktorom. Veríte, že to, čo vám dávajú, aj pomôže.

Manželke chemoterapie vôbec nezaberali. Napriek tomu, že absolvovala dva cykly a začala aj tretí, metastázy sa rýchlo šírili po celom tele. Nám už to manželku a mamu nevráti, ale je potrebné, aby sa celý tento prípad vyšetril,“ hovorí Ján, ktorý sa stále nemôže zbaviť pocitu, že v sieti uviazli iba malé ryby a tie veľké si plávajú ďalej.

„Je to ako v mafii - obetuje sa pár pešiakov, aby tí hore ostali nedotknutí,“ uzatvára.

Čítajte viac:

Odborníci po onkologickom megaškandále: Choďte na testy!

Zatiaľ nekonajú

Pacientom a ich rodinným príslušníkom či blízkym, ktorí majú obavy a pochybnosti, právnik radí, aby sa v prvom rade obrátili na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Práve táto inštitúcia by mala preskúmať, či mohlo zo strany onkologického ústavu, pričinením jeho teraz už bývalých zamestnancov, dôjsť k pochybeniam pri liečbe.

Napokon, tento úrad by mohol začať konať aj sám. Zatiaľ tak neurobil. Jeho hovorkyňa Soňa Valášiková nám totiž ozrejmila, že kontrolnú činnosť u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nevykonáva. „Úrad výkonom dohľadu prešetruje správnosť poskytnutej zdravotnej starostlivosti v konkrétnom prípade,“ vysvetľuje Valášiková.

Inými slovami - kým sa naň neobrátia nespokojní pacienti vo veci pochybností týkajúcich sa liečby pre možné krátenie dávok lieku, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v tejto veci konať sám od seba nezačne.

„Zatiaľ sme v súvislosti s medializovanými informáciami v Národnom onkologickom ústave žiadny podnet nedostali,“ konštatovala hovorkyňa.

Situáciu v Národnom onkologickom ústave žiadala okamžite preveriť Asociácia na ochranu práv pacientov SR. „Požadujeme preveriť podanie liečby v inkriminovanom období u všetkých pacientov, ktorí v tom čase podstupovali danú liečbu.

O vzniknutej situácii komunikujeme aj s Ministerstvom zdravotníctva SR. Snažíme sa pomôcť pri vyriešení tohto prípadu, pričom hľadáme spôsoby, ako predchádzať ďalším podobným problémom,“ uviedla prezidentka asociácie Katarína Kafková. Upozornila, že je dôležité zistiť, či pacienti dostávali celú dávku a len zvyšok lieku bol použitý u ďalšieho pacienta, alebo boli lieky podávané v neúplnej dávke, čo môže mať za následok nedostatočnú liečbu.

Čítajte viac:

S drahými onkoliekmi obchoduje organizovaná skupina

Biznis ako po masle

Ako a či sa vôbec podarí zistiť, že pacienti dostávali adekvátne dávky predpísaného liečiva, však ťažko povedať. Napokon, naznačila to už jedna z pacientok v našom článku. V každom prípade je zaujímavé, že v takom špičkovom ústave sa mohlo stať niečo také.

Navyše, keď berieme do úvahy, že nemizli tabletky proti bolesti hlavy, ale naozaj drahé lieky. Išlo totiž o vybrané typy nových biologických preparátov Herceptin, Avastin a MabThera.

Na to, aby ich pacienti mohli užívať, musia dať súhlas zdravotné poisťovne, ktoré túto finančne nákladnú liečbu plne hradia. Cena uvedených liekov sa pohybuje od 400 do 1 100 eur.

Doterajšie zistenia naznačujú, že skupina zamestnancov na úseku prípravy cytostatík prišla na veľmi jednoduchý spôsob ich kradnutia. Keďže išlo o celú jednu zmenu pozostávajúcu z piatich laborantov, jedného farmaceuta a sanitára, biznis sa rozbehol ako po masle.

Podľa riaditeľa onkologického ústavu Jozefa Dolinského to v skratke možno zhrnúť nasledujúco: „Povedzme, že dávka má silu 150 miligramov. Priemerná žena vo vyššom veku váži asi 80 kilogramov, liek sa podáva v dávke asi šesť miligramov na kilogram hmotnosti, čiže potrebujeme pripraviť infúziu s množstvom 480 miligramov.

Farmaceut preto otvoril štyri ampuly lieku, čo je však spolu 600 miligramov. Potreboval však len 480 miligramov, 120 miligramov mu ostalo a to si odložil.

Keďže v našom ústave je vysoká frekvencia pacientov, ušetrenú časť dávky použil pre ďalšieho pacienta. Za deň tak mohli ušetriť aj niekoľko balení ampuliek. A nikomu nič nechýbalo, lebo v evidencii všetko sedelo.

Z lekárne odišli štyri balenia, do prípravovne prišli štyri balenia, otvorené boli štyri balenia, čiže 600 miligramov. Podaných však bolo iba 480 miligramov,“ vysvetľuje riaditeľ a dodáva, že za normálnych okolností malo byť zvyšných 120 miligramov zneškodnených.

Mrhanie liekmi

Ale nebolo. A to je problém. Vysvitlo totiž, že množstvá likvidovaných drahých liekov nikto nekontroluje. „Nemá sa to ako kontrolovať,“ dôvodí Jozef Dolinský. Na otázku, či nejde o zbytočné mrhanie liekmi, odpovedá stručne: „Taká je legislatíva na Slovensku.“

V tejto súvislosti však celkom zaujímavo vyznieva reakcia generálnej riaditeľky Východoslovenského onkologického ústavu v Košiciach Kataríny Džunkovej, ktorá sa na tému likvidácie drahých biologických preparátov vyjadrila, že ide o finančne náročnú liečbu.

„V našom zariadení zvyšky týchto liekov nemáme, pretože množstvo sa vypočítava podľa váhy pacienta a u nás sa vypočíta tak, aby zvyšky nevznikli. Vždy sa spotrebuje celá ampulka.“

S tým, že legislatíva prikazuje zvyšky drahých liekov automaticky likvidovať, sa nie celkom stotožňuje Angelika Szalayová zo Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku.

„Zákon neprikazuje lieky likvidovať. Platí, že ak sa balenie použije okamžite, nemal by byť problém použiť ho aj pre iného pacienta. V zásade nič tomu nebráni. Je však najmä na poisťovniach, aby si to ustriehli.“

Zatiaľ tak, aspoň podľa vyjadrení svojho PR špecialistu Mateja Štepianskeho, robí zdravotná poisťovňa Dôvera. „Lieky schvaľujeme na meno pacienta a náš zmluvný distribútor ich dodáva poskytovateľovi, ktorý nám vykazuje podanie liekov. V prípade, že sa objednané lieky nespotrebujú pre konkrétneho pacienta v celom schválenom množstve, použijú ich pre iného pacienta,“ priblížil.

Poisťovne konajú

Prípad Národného onkologického ústavu zrejme naštartoval aj ďalšie zdravotné poisťovne. Hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Petra Balážová nám povedala, že ešte 16. decembra písomne požiadali riaditeľa onkologického ústavu o poskytnutie detailnejších informácií a súčinnosť.

„V prípade preukázania škody budeme požadovať od poskytovateľa zdravotnej starostlivosti náhradu,“ informovala. Podľa poisťovne Union je kauza onkoústavu len jedným z ďalších škandálov, ktoré poukazujú na vážny problém slovenského zdravotníctva - nedostatočnú transparentnosť.

„Práve preto naša poisťovňa začína vykonávať v NOÚ špecifickú analýzu a revíznolekársku kontrolu na získanie detailných informácií o skutkovom stave. Na základe týchto informácií následne rozhodneme o ďalších krokoch,“ reagovala hovorkyňa Unionu Judita Smatanová.

Pre zaujímavosť, zdravotné poisťovne len v tomto roku uhradili za svojich poistencov liečených v Národnom onkologickom ústave 4 507 balení liekov Herceptin, Avastin a MabThera v sume, ktorá prevyšuje 3,5 milióna eur.

Chce zostať

Riaditeľ ústavu Jozef Dolinský napriek všetkému uvedenému nevidí dôvod, aby zo svojej funkcie odstúpil. „A vysvetlím vám aj prečo. Som, samozrejme, ľudsky pohnutý, že sa takéto niečo stalo. Vnímam to ako vážnu udalosť.

Zachoval som sa však zodpovedne. Keď mi problém oznámili, nesnažil som sa ho ututlať, neriešiť, skryť, ale aktívne som kontaktoval políciu, poskytol jej maximálnu súčinnosť pri vyšetrovaní a v rekordne krátkom čase sa prípad podarilo posunúť vpred.

Podozriví boli obvinení, zaistení, šiesti sa priznali, jedna odmietla vypovedať. Mám pocit, že som vykonal všetko, čo som vykonať mal. Preto necítim potrebu odísť.“

Hyeny okrádali pacientov

Hlavnými aktérmi prípadu, ktorý nedávno otriasol Slovenskom, sú siedmi, teraz už bývalí zamestnanci Národného onkologického ústavu v Bratislave. Ide o päť laborantov, jedného farmaceuta a sanitára z úseku prípravy cytostatík.

V podstate to bola jedna celá zmena, ktorej systém umožnil vydumať veľmi jednoduchý spôsob získania finančných prostriedkov. Liek, ktorý neminuli na jedného pacienta, použili pre iného, čím dokázali ušetriť celé ampulky.

Tie následne predávali dvom pracovníčkam z farmaceutickej firmy, ktoré ich zrejme vyvážali do zahraničia. Všetkých deviatich polícia začiatkom decembra obvinila z trestného činu krádeže, za čo im hrozia tresty od troch do desiatich rokov.

Na prípad upozornil onkologický ústav. Vedúca nemocničnej lekárne, pod ktorú spadá aj úsek prípravy cytostatík, Vlasta Gombárová vysvetlila, že podnet od svojich zamestnancov dostala začiatkom októbra.

Všímaví pracovníci zaregistrovali, že občas sa ampulka lieku nachádza tam, kde by nemala byť, alebo že si ju farmaceut šupol do vrecka. „Prišli na to, že zrejme dochádza k neoprávnenej manipulácii s biologickými liekmi. Určitý čas sme situáciu monitorovali a hneď, ako sa tieto informácie potvrdili, som informovala pána riaditeľa a následne bola vec ohlásená na políciu,“ opísala situáciu Gombárová.

Muži zákona začali hneď konať. Akcia vyvrcholila 10. a 11. decembra, keď uskutočnili štyri domové prehliadky, prezreli jeden nebytový priestor, zaistili počítače, cytostatiká i hotovosť v hodnote takmer 40-tisíc eur.

Zasahovali aj priamo v ústave, odkiaľ odviedli šiestich zamestnancov. Hoci kompetentní tvrdia, že pacientom neuškodili, isté to zatiaľ nie je. Jedna z obvinených žien totiž svojou mediálnou spoveďou v podstate potvrdila, že tento biznis mohol trvať oveľa dlhšie, ako sa vedenie ústavu pôvodne domnievalo.