Denník Plus JEDEN DEŇ má k dispozícii údajnú komunikáciu medzi ministerkou kultúry Natáliou Milanovou (OĽANO) a bývalým siskárom a pravou rukou odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera Petrom Tóthom.

Elektronická komunikácia medzi Milanovou, vtedy ešte slobodnou Gálisovou a Tóthom mala prebiehať v rokoch 2012 až 2016. Spolupracovať mali najskôr na propagácii strany 99 %, ktorá vznikla v roku 2011. „Tak, Peťo, nadišla chvíľa, keď sa môžeš vyjadriť k mojej tvorbe s nádychom politiky. Očakávam vlnu konštruktívnej kritiky,“ mala napísať súčasná ministerka Tóthovi, ktorý je momentálne svedkom v rôznych kauzách.

Pravdou ale je, že čase, kedy si písali, nebol známy priateľský vzťah medzi Tóthom a Kočnerom. Ten vyšiel najavo až po zavraždení novinára Jána Kuciaka († 27) a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej († 27). Po tom, ako v septembri 2018 polícia v tejto veci zadržala viacero osôb vrátane obvinenej Aleny Zsuzsovej sa Tóth rozhodol spolupracovať s políciou a pomohol im so zabezpečením nových dôkazov.

Medzi Tóthom a Milanovou prebiehala podľa anonymného emailu, ktorý máme v redakcii, aj oveľa pikantnejšia debata, ako len o článkoch. Okrem toho sa obaja účastníci konverzácie bavili aj o známych politikoch. Podľa údajnej mailovej komunikácie mala kritizovať špeciálneho porkurátora Daniela Lipšica, či šéfa hnutia OĽANO Igora Matoviča. Práve vo voľbách 2016 za Matovičove hnutie Milanová kandidovala do parlamentu.

Milanová podľa údajného emailu neobišla ani predsedu OĽaNO Igora Matoviča, ktorého mala nazvať šašom. Malo sa tak udiať v júni 2014. Presne v tomto roku začala pre OĽANO aj pracovať.

„Ak niekoho baví hrabanie sa v mojej súkromnej komunikácii pred vstupom do politiky, prajem mu príjemné čítanie,“ reagovala pre Nový Čas Milanová.

"To by nesmel Matovič vyskakovať"

Na údajnú komunikáciu Milanovej s Tóthom už reagovala aj mimoparlamentná strana Hlas. Podľa hovorkyne strany Patrície Macíkovej je Milanová „neviditeľnou a absolútne neschopnou členkou vlády Slovenskej republiky a pre svoju neschopnosť mala dávno z funkcie odstúpiť“. Podľa Hlasu nedokázala Milanová od začiatku pandémie spraviť pre kultúru vôbec nič.

Viac FOTO Milanovej a Tótha v GALÉRII

„Blízka spolupráca a vrelá komunikácia s Kočnerovou pravou rukou Petrom Tóthom je len povestnou čerešničkou na torte. Za normálnych okolností by sa dala považovať za súkromnú vec politicky ambicióznej osoby. To by však nesmel jej stranícky šéf Igor Matovič vyskakovať až po plafón pri akejkoľvek zmienke o Mariánovi Kočnerovi a jeho spolupracovníkoch. On nazýval ľudí Kočnerovými opicami, on žiadal všetkých, ktorí sa objavili v komunikácii s Alenou Zsuzsovou, aby sa pratali z verejného života (samozrejme, s výnimkou svojho najväčšieho kamaráta Daniela Lipšica).“ Hlas je preto zvedavý, či bude Matovič žiadať odchod jeho ministerky z politiky.