Tip na článok
Okresné policajné riaditeľstvo: Zvolenský policajný šéf Ľubomír Holík sa k návšteve inšpekcie ministerstva vnútra ani k prípadu nechcel vyjadriť.

Škandál na policajnom riaditeľstve vo Zvolene: Došlo k sprenevere?

Policajným riaditeľstvom vo Zvolene otriasa škandál. Inšpekcia ministerstva vnútra vyšetruje spreneveru priamo na kriminálke.

Galéria k článku (3 fotografie )
Branislav Adamčo: Týždenník PLUS 7 DNÍ v minulosti informoval, že práve v súvislosti so zadržaním bosa východoslovenského gangu sa zvláštnym spôsobom použili peniaze zo špeciálneho policajného účtu.
Ministerstvo vnútra: Policajná inšpekcia potvrdila začatie trestného stíhania. Podozrivého policajta zbavujú mlčanlivosti.
Šéf zvolenskej kriminálky: Major Dušan Sliacky, na ktorého oddelenie sa zameralo vyšetrovanie prípadu, bol na slovo skúpy.

Policajti okresného riaditeľstva vo Zvolene robia denne výjazdy na rôzne miesta činu vo Zvolenskom okrese. Vyšetrujú všetko - od krádeží až po najzávažnejšie zločiny.

Len vlani riešili takmer dve stovky násilných trestných činov, pričom objasniť sa im podarilo viac ako polovicu. Za jedným z posledných prípadov, ktorý otriasa celým okresným riaditeľstvom, však zrejme stojí niekto z tamojších mužov zákona.

Do policajnej budovy v centre Zvolena preto zavítali ľudia z ministerskej inšpekcie.

Sprenevera

Ku škandalóznemu konaniu vraj došlo priamo na zvolenskej kriminálke. A podľa predbežných zistení nejde o žiadne drobnosti. „Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie pre prečin zneužitia právomoci verejného činiteľa v súvislosti s čerpaním osobitných finančných prostriedkov,“ prezradil Ivan Netík z ministerstva vnútra. V praxi to znamená, že boli zneužité peniaze daňových poplatníkov.

Konkrétne - financie zo špeciálneho účtu, ktoré policajti používajú pri takzvanej operatívno-pátracej činnosti, získavaní informácií a tipov od informátorov, na financovanie agenta nasadeného v zločineckom prostredí alebo na ochranu svedka.

Využiteľnosť týchto zdrojov je kontrolovateľná ťažko, ak vôbec. V prípade zvolenského škandálu zatiaľ nie jasné, aká vysoká je údajná spreneverená suma. Podľa našich informácií vyšetrovateľ inšpekcie ministerstva vnútra momentálne pracuje na zbavení mlčanlivosti dlhoročného policajta podozrivého z toho, že sa obohatil na úkor polície.

Všetci mlčia

Týždenník PLUS 7 DNÍ sa rozhodol zistiť viac na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru vo Zvolene. Oslovili sme priamo šéfa kriminálnej polície Dušana Sliackeho, ktorého oddelenie je spájané so spreneverou služobných peňazí. Ten na otázky týkajúce sa citlivého prípadu, ktorý vyšetruje ministerská inšpekcia, reagoval iba niekoľkonásobným nie.

Navštívili sme aj šéfa okresného riaditeľstva Ľubomíra Holíka, s ktorým bol v kancelárii jeho zástupca Ján Maľa. Z reakcií dotyčných pánov na naše otázky bolo zrejmé, že o prípade už vedia. Obaja však svorne tvrdili, že nemôžu nijako reagovať, keďže prípad má v rukách policajná inšpekcia.

Viac svetla do prípadu vniesol až zdroj blízky šéfovi zvolenskej kriminálky Dušanovi Sliackemu. Dozvedeli sme sa od neho, že policajný funkcionár absolvoval rozhovor s nadriadeným po návrate z relaxačného pobytu v Trenčianskych Tepliciach.

Vraj sa tak stalo niekoľko dní pred našou návštevou. Ako sa nám ďalej podarilo zistiť, šéf kriminálky má pod kontrolou časť osobitných finančných prostriedkov. Náš zdroj tvrdil, že Sliackeho nadriadený vyhlásil, že stratil jeho dôveru a vraj bola reč aj o odchode z polície.

Odmena za adamčovcov

O zvláštnom nakladaní s peniazmi z osobitných finančných prostriedkov písal týždenník PLUS 7 DNÍ už v minulosti. Týkalo sa to zadržania jedného z najobávanejších mužov východu Branislava Adamča, ktorý je spolu s kumpánmi obžalovaný v prípade vraždy ženy a dieťaťa v Moste pri Bratislave.

Za tip o presnom pobyte Adamča a jeho kumpánov vraj polícia v roku 2006 zaplatila 300-tisíc slovenských korún, takmer 10-tisíc eur. Peniaze však nemuseli vôbec skončiť vo vrecku človeka, ktorý na bandu adamčovcov upozornil. Verzie o tom, kto bol skutočný informátor, sa totiž rôznili.

Podľa jednej policajné komando zareagovalo na volanie na linku 158, na ktorú niekto oznámil presné miesto, kde sa trojica zdržiavala. Dotyčná osoba však žiadnu odmenu za dôležité echo údajne nedostala. Z policajných zdrojov sme sa zas dozvedeli, že pobyt adamčovcov údajne „bonzol“ istý informátor. Ani ten o vyplatených peniazoch netušil.

Milióny bez kontroly?

Osobitné finančné prostriedky sú peniaze daňových poplatníkov, ktoré policajti používajú na špecifické akcie, ako je spomínané platenie informátorov či financovanie agenta nasadeného v zločineckom prostredí. Nejde pritom o žiadne drobné. Od roku 2011 peňazí na špeciálnom policajnom účte každý rok pribúda.

Kým v roku 2011 mali policajti celkovo k dispozícii čosi vyše dvoch miliónov eur (2 010 596) na špeciálne účely, o rok neskôr vzrástla táto suma o viac ako dvestotisíc eur na 2 258 630. V roku 2013 prekročila 3,7 milióna eur (3 780 859) a vlani to bolo takmer 3,9 milióna eur (3 864 967).

Len za posledné štyri roky tak bolo na ťažko kontrolovateľné účely vyčlenených viac ako desať miliónov eur. Policajný zbor pri ich čerpaní „nepostupuje podľa osobitných predpisov, ktoré upravujú spôsoby vykazovania údajov pri hospodárení s prostriedkami štátneho rozpočtu“.

Kontrola nakladania s týmito peniazmi sa vykonáva v zmysle nariadenia ministra vnútra o osobitných finančných prostriedkoch priamo nadriadeným, ktorý ich schvaľuje. Míňanie nemalého balíka tak kontrolujú samotní policajti, čo vyvoláva obavy, že prostriedky zo špeciálneho účtu môžu byť ľahko zneužiteľné.

„Operatívni pracovníci pri využívaní týchto prostriedkov v prvom rade musia rešpektovať princíp zákonnosti. Efektívne využívanie závisí aj od osobného charakteru a morálnosti policajtov, ktorí s nimi disponujú."

"Zneužívanie sa prísne postihuje. Vždy sa rieši ako porušenie služobnej prísahy zvlášť hrubým spôsobom, čo je dôvod prepustenia z Policajného zboru,“ informovala nás v minulosti policajná hovorkyňa. Nuž, necháme sa prekvapiť, ako je to s osobným charakterom a morálnosťou policajtov na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru vo Zvolene.

VIDEO Plus 7 Dní