Neúcta k umelcovi, nekresťanskosť či dokonca nenávisť ku Karlovi Gottovi vyčítajú niektorí prezidentke Zuzane Čaputovej. A to len preto, lebo sa nezúčastní zádušnej omše za milovaného českého speváka. Slovensko však bude mať na obrade zástupcov. Pôjde naň nielen premiér Peter Pellegrini, ale aj predseda parlamentu Andrej Danko. 

Prečo nepôjde? 

"Karla Gotta som považovala za umelca, ktorý ovplyvnil mnohé generácie ľudí v Československu, nielen v Českej republike. Chcem týmto vyjadriť úprimnú sústrasť jeho najbližším," uviedla prezidentka krátko po smrti umelca. Podľa jej hovorcu Martina Strižinca sa omše nezúčastní, pretože prezidentka bola v Prahe minulý týždeň  a na pondelok je pozvaná na konferenciu Fórum 2000. Pracovných ciest má tak za sebou priveľa.

Zuzana Čaputová / TASR
Zuzana Čaputová / TASR
Zdroj: Zuzana Čaputová / TASR

Nie je teda za tým očividne to, čo si niektorí internetoví hrdinovia myslia. Omšu bude slúžiť kardinál Dominik Duka a organizuje ju český úrad vlády. Pohreb nebude štátny, ale so štátnymi poctami. Rakva umelca bude napríklad vystavená v katedrále sv. Víta a zahalená štátnou vlajkou ČR.

Bývalý prezident Václav Havel: Mal zatiaľ jediný štátny pohreb v ČR.
Bývalý prezident Václav Havel: Mal zatiaľ jediný štátny pohreb v ČR.
Zdroj: ČTK

Štátny pohreb mal doteraz u susedov len prezident Václav Havel. Pohreb so štátnymi poctami by mal byť iný, menej oficiálny. Spravidla sa na takýto pohreb nepozývajú zahraničné delegácie a teda vyčítať neúčasť prezidentke je asi "mimo misu". 

Gýč a mýtizácia?

Nie všetci však hystérii z maestrovej smrti podľahli. Tento spôsob rozlúčky s Karlom Gottom totiž už skritizoval známy teológ Tomáš Halík, podľa ktorého je prejav úcty k umelcovi jedna vec a nevkusný nápad s národným pohrebom v katedrále, vec druhá.

Kardinál Dominik Duka: Bude slúžiť omšu za Karla Gotta.
Kardinál Dominik Duka: Bude slúžiť omšu za Karla Gotta.
Zdroj: Profimedia.sk

Podľa neho ide o mýtizáciu hviezdy normalizačného zábavného priemyslu. „Karel Gott pekne spieval, ale to nie je kvalifikácia na to, aby mu robili štátny pohreb v katedrále. Boží pohľad je prenikavejší než počet predaných platní,“ povedal zas v internetovej televízii DVTV ďalší kňaz Marek Vácha. 

Na piatkovej rozlúčke pre verejnosť očakáva český premiér Andrej Babiš účasť až troch stoviek tisíc ľudí. Sobotnú omšu budú môcť zas ľudia sledovať na veľkoplošných obrazovkách. 

FOTO z návštev Zuzany Čaputovej v Česku nájdete v GALÉRII.