Šťastie býva vrtkavé. Svoje o tom vie neúspešný prezidentský kandidát a odvolaný šéf Siete Radoslav Procházka (44). Ambiciózny právnik sa nedávno vzdal poslaneckého mandátu, hoci sudcovské kreslo v Luxemburgu vôbec nemá isté.

Možno o tom ešte netuší, ale pod vysnívaným postom sudcu Všeobecného súdu Európskej únie sa mu trasie stolička. Ohroziť Procházkove ambície môže ešte jeho nedávna advokátska činnosť. Už o pár týždňov sa rozhodne, či neúspešný politik a tragéd roka získa v Luxemburgu lukratívne miesto, ktoré mu zaistí počas šiestich rokov 25-tisíc eur mesačne.

Radoslav Procházka: Vzdal sa potápajúcej sa Siete pre lukratívne kreslo?
Radoslav Procházka: Vzdal sa potápajúcej sa Siete pre lukratívne kreslo?
Zdroj: MARTIN DOMOK

Radoslav Procházka: Vzdal sa potápajúcej Siete pre lukratívne miesto v Luxemburgu? Foto: Martin Domok

Medzitým sa na Slovensku neprajníci predbiehajú v informovaní o nekompetentnosti tohto, podľa Sulíka, „morálneho akrobata“, dokonca samotných európskych sudcov. Podľa zistení PLUS 7 DNÍ Všeobecnému súdu EÚ doručili sťažnosť zo strany spotrebiteľských subjektov Slovenska. Upozorňujú na skutočnosť, že Radoslav Procházka v minulosti zastupoval nebankové subjekty, konkrétne eseročku Provident Financial.

Neslávne známa nebanková spoločnosť poskytovala pôžičky s vysokým úročením, mnohí jej klienti tak spadli do dlhovej pasce, neboli schopní splácať a hrozilo, že prídu aj o strechu nad hlavou. Ešte pred tohoročným ukončením pôsobnosti na Slovensku tak upadla nebankovka medzi ľuďmi do nemilosti. A s ňou aj každý, čie meno sa s jej pôsobením spájalo.

Nevedel o úrokoch

Procházka v minulosti priznal, že jeho advokátska spoločnosť Procházka & Partners pracovala pre Provident dva a pol roka. Inak sa od jej aktivít fakticky dištancuje. Nuž, ťažko uveriť, že skúsený právnik ani len netušil, aké úžernícke úroky poskytovala spoločnosť jej klientom.

Tvrdí tiež, že pre Provident robil len zmluvné podmienky. Stačí si však otvoriť stránku www.otvorené súdy a tam vyskočia informácie o súdnych pojednávaniach, v ktorých jeho spoločnosť nebankovku zastupovala.

V Luxemburgu už o tom vedia

Ochrana spotrebiteľov je jednou zo základných úloh Európskej únie, a tak nie div, ak sa odborníci domnievajú, že v pozícii sudcov by mali sedieť osoby nestranné, s ohľadom na ich minulosť.

„Preto sme presvedčení, že by v pozícii sudcov tohto súdu mali byť osoby, ktoré spĺňajú nielen odborné predpoklady, ale aj podmienku, že tieto osoby nebudú u spotrebiteľov vzbudzovať dôvodné obavy o nestrannosť sudcu s ohľadom na jeho minulú činnosť,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ advokát zastupujúci Asociáciu spotrebiteľských subjektov Slovenska Stanislav Irsak. Domnieva sa, že komisia posudzujúca kandidatúru Radoslava Procházku vezme túto skutočnosť - ktorú jej vlastne podsunuli - do úvahy. Minulý týždeň prišla z Luxemburgu odpoveď - sedem listov adresovaných od združení na ochranu spotrebiteľov berú do úvahy, ale že im nemôžu vyhovieť.

„Nerozumiem, v čom nám nemôžu vyhovieť, keď my sme nič nežiadali, iba im poslali informáciu, ktorá je podľa nás dôležitá. Navyše, táto informácia je dôležitá aj pre verejnosť, aby vedela, ako sa slovenská vláda stará o obyčajných občanov spotrebiteľov, keď na sudcu EÚ nominuje človeka, ktorý zastupoval nebankovku pri vymáhaní pohľadávok proti nim. Toto by občania mali vedieť,“ myslí si Stanislav Irsak. Verí, že vláda bude musieť Procházku pre jeho minulé pôsobenie napokon stiahnuť. Predsedníctvo Slovenskej advokátskej komory, ktoré Procházku na tento post navrhlo, má však jasno.

„Kandidát je preukázateľne významnou osobnosťou v odbore právo a spĺňa všetky zákonné predpoklady na výkon navrhovanej funkcie,“ povedala pre PLUS 7 DNÍ hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory Naďa Ondrišová. Priestor sme poskytli aj „hlasu podobnému“ Procházkovi, ktorý sa už istý čas odmieta verejne prezentovať a do médií posiela len zvukové záznamy. Možnosť reagovať však nevyužil.

Lukratívne kreslo

Všeobecný súd Európskej únie sídli v Luxemburgu, každý členský štát zastupuje jeden sudca. Funkčné obdobie sudcov je šesť rokov, z vlastných radov si volia na tri roky svojho predsedu. Mesačný plat predstavuje slušných 25-tisíc eur, menovaní môžu byť opätovne.

Nemýlia sa ani hlasy, ktoré hovoria, že Procházka stranu Sieť vymenil za lukratívne kreslo. Spolu s ročným platom, príspevkom na bývanie a na štúdium detí by mal ročne poberať vyše 300-tisíc eur. A to by si neúspešný politik, ktorý už opustil aj poslanecké rady, naozaj polepšil.