Slovenská informačná služba (SIS) má nového šéfa. Je ním Vladimír Pčolinský, brat poslanca Petra Pčolinského a manžel poslankyne Adriany Pčolinskej. Opozícia už bije na poplach, nielen pre rodinkárstvo, ale aj preto, že do funkcie ho nominoval Boris Kollár. Predsedu hnutia Sme rodina totiž v minulosti nafotili s predstaviteľmi mafie.

SIS je organizácia, ktorá sa spájala s množstvom väčších či menších škandálov. Hoci by mala chrániť Slovensko pred nepriateľmi pomocou informácií a tajných, odpočúvala novinárov a zaplietla sa do únosu prezidentovho syna.

Antisemitizmus

Ladislav Pittner bol za socializmu odsúdený za údajnú protisocialistickú činnosť a špionáž. Po revolúcii počas mečiarizmu vytvoril paralelnú tajnú službu, ktorá odkrývala praktiky lexovcov. Stal sa aj ministrom vnútra, s týmto obdobím sa spája takzvaná vojna policajtov.

V análoch SIS ostane Pittner navždy ako ten, kto tajnú službu zbavil eštebákov. Aj keď tento historický krok sa stal aj predmetom kritiky, pretože tajná služba prišla o skúsených profesionálov.

LADISLAV PITTNER Najprv vytvoril paralelnú tajnú službu, neskôr šéfoval tej oficiálnej.
LADISLAV PITTNER Najprv vytvoril paralelnú tajnú službu, neskôr šéfoval tej oficiálnej.
Zdroj: TASR

Pittnerovou najväčšou kauzou bola skupinka, keď SIS zbierala informácie o skupine ľudí, ktorí podľa Mikuláša Dzurindu škodili štátu. Napríklad o podnikateľovi Milošovi Žiakovi, ktorý sa uchádzal o zákazky na ministerstve obrany, napísala SIS správu začínajúcu sa slovami, že Žiak je Žid a jeho žena je ruská Židovka. Podnikateľ to vtedy označil za „kanálový  antisemitizmus“.

Vo svojom poslednom rozhovore pred smrťou sa Pittner zastal arcibibiskupa Jána Sokola, ktorý sa objavil ako spolupracovník vo zväzkoch ŠtB.

MIKULÁŠ DZURINDA Podľa neho skupinka škodila štátu.
MIKULÁŠ DZURINDA Podľa neho skupinka škodila štátu.
Zdroj: TASR