Slovenská informačná služba (SIS) má nového šéfa. Je ním Vladimír Pčolinský, brat poslanca Petra Pčolinského a manžel poslankyne Adriany Pčolinskej. Opozícia už bije na poplach, nielen pre rodinkárstvo, ale aj preto, že do funkcie ho nominoval Boris Kollár. Predsedu hnutia Sme rodina totiž v minulosti nafotili s predstaviteľmi mafie.

SIS je organizácia, ktorá sa spájala s množstvom väčších či menších škandálov. Hoci by mala chrániť Slovensko pred nepriateľmi pomocou informácií a tajných, odpočúvala novinárov a zaplietla sa do únosu prezidentovho syna. 

Šajgalov obhajca

Prvým šéfom SIS sa stal Vladimír Mitro. Prvýkrát zo SIS odišiel po tom, ako ho vraj Vladimír Mečiar tlačil do odpočúvania novinárov. Pri svojom druhom pôsobení vymenoval do funkcie šéfa kontrarozviedky Petra Tótha. Bývalého novinára, ktorý pracoval pre SIS aj v čase, keď pôsobil v médiách. Parlament neskôr prijal zákon, podľa ktorého ľudia z prostredia médií nesmú spolupracovať so Slovenskou informačnou službou.

Otázka Mitrovho odchodu z postu šéfa SIS sa objavila s nelegálnymi nahrávkami Pavla Ruska a podnikateľa Jána Badžgoňa, ktoré údajne spravila SIS. Tá to poprela. Vznikol však spor medzi ministrom vnútra Vladimírom Palkom a Petrom Tóthom. Ten Palka obviňoval z marenia vyšetrovania nahrávok.

Mitro prešiel do advokácie. Ako obhajca zastupoval napríklad Igora Šajgala, odsúdeného za objednávku lúpežného prepadnutia, pri ktorom bol zavraždený podnikateľ Ján Kubašiak.

DVAJA RIADITELIA Vladimír Mitro, vpravo, v družnom rozhovore s Ladislavom Pittnerom, vľavo.
Zdroj: Ivan Majerský