Tip na článok
Munícia: Z armádnych skladov malo zmiznúť 300-tisíc kusov munície.

ŠKANDÁL so zmiznutou muníciou: Kde je pravda? Máme sa báť?

Až 300-tisíc nábojov malo zmiznúť z muničného skladu našej armády v Sklenom. Je to nebezpečné?

Galéria k článku (4 fotografie )
Munícia: Z armádnych skladov malo zmiznúť 300-tisíc kusov munície.
Munícia: Z armádnych skladov malo zmiznúť 300-tisíc kusov munície.
Ľubomír Galko: Ministerstvo by malo informovať verejnosť.

To, že v muničnom sklade v Sklenom pri Turčianskych Tepliciach chýba 300-tisíc nábojov, v podstate potvrdilo aj ministerstvo obrany. Neinformovalo však o tom, o akú muníciu presne ide. Kontroly a vyšetrovanie totiž ešte prebiehajú.

Veľká inventúra

Na chýbajúcu muníciu sa došlo vďaka celoplošnej a hĺbkovej inventarizácii, ktorú nariadil minister obrany Peter Gajdoš (nominant SNS), po tom, čo sa zistilo, že z iného skladu údajne zmizlo až 120 granátov a desať protitankových striel. Sklad v Sklenom je jedným zo šiestich muničných skladov ozbrojených síl, v ktorých má byť údajne až 4700 ton delostreleckej, pechotnej a ženijnej munície. Sklady majú niekoľkostupňovú ochranu.

Galko: Mali by informovať

Bývalý minister obrany Ľubomír Galko (SaS) si myslí, že situácia je veľmi vážna. „Už to nie je len bezpečnostné ohrozenie občanov SR, ale aj medzinárodné. Legitímne sa musíme pýtať, či tá munícia skončila na Slovensku, alebo je ešte len pripravená na transport, alebo je v nepovolaných rukách niekde v zahraničí. To, že ministerstvo strčilo hlavu do piesku je nezodpovedné a zbabelé,“ hovorí Galko. „Bolo by žiadúce, aby verejnosť vedela viac podrobností. Aj takých, ako čo sa stratilo, ako to vyzerá, v akých bedniach to bolo zabalené. Akú to môže mať hmotnosť. Aby ľudia mali aj možnosť prispieť k vyšetrovaniu, lebo si môžu všimnúť, že niekto niečo prenášal, ponúkal na trhu,“ dodáva bývalý minister a v súčasnosti poslanec Galko.

Koordinovaná akcia?

Situáciu hodnotí ako vážnu aj bezpečnostný analytik Radovan Bránik. „Ide o už druhú podobnú stratu a rozhodne to nebola posledná takáto situácia,“ myslí si. „Tu nejde o snahu sa obohatiť, lebo neboli zachytené žiadne významné signály, že by niekto materiál ponúkal na čiernom trhu. Materiál sa dostáva von bez násilia a skladuje sa mimo vedomostí štátu. Predpokladá sa, že je na území Slovenska,“ vysvetľuje Bránik a dodáva, že ide o veľkú bezpečnostnú dieru priamo v štruktúrach ministerstva obrany.

Viac sa o zmiznutej munícii a jej rizikách dočítate v najnovšom vydaní Plus 7 dní.

VIDEO Plus 7 Dní