Tip na článok
Nik s ním nepohne: Rektor Habánik, vľavo, si v júli osobne vypočul výhrady od ministra školstva Draxlera, vpravo. Nepomohlo.

Škandalózna Trenčianska univerzita po starom: Nikto si s ňou neporadí?

Ani nezákonný zlatý padák, ani otvorená kritika zo strany ministra školstva nezmenili nič na praktikách rektora Trenčianskej univerzity.

Rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik sa správa ako feudál, - vyhlásil v minulosti poslanec za SaS Martin Poliačik a, zdá sa, že jeho slová stále platia.

Habánikove neoblomné postoje voči kvestorovi Milošovi Haščicovi zatiaľ dokázal čiastočne zlomiť jedine súd, aj to až na druhýkrát. Inak rektor ignoruje akúkoľvek kritiku a snahy o vyriešenie situácie, ktorú označilo za šikanovanie a diskrimináciu už aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Pracovné podmienky kvestora Haščica označil za „bizarné“ ešte v lete aj sám minister školstva Draxler a prisľúbil pomoc pri hľadaní riešenia. Odvtedy prešli tri mesiace a nič sa neudialo.

Hrach na stenu

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) nám potvrdilo, že rektora Jozefa Habánika niekoľkokrát kontaktovali telefonicky, mailom, až mu napokon koncom septembra zaslali oficiálny list so žiadosťou o stretnutie. Všetko márne, dodnes nedostali odpoveď.

Cieľom bolo stretnúť sa osobne a pokúsiť sa nájsť riešenie neúnosnej situácie kvestora Haščica, ktorý je stále na svojom pracovisku v pozícii nežiaducej osoby. Naďalej nemá v kancelárii ani len pevnú telefonickú linku alebo pripojenie na internet a celkovo mu bránia riadne vykonávať jeho prácu.

Preto sa obrátil na SNSĽP, aby jeho situáciu posúdilo. Výsledkom je odborné stanovisko strediska, podľa ktorého „k porušeniu zásady rovnakého zaobchádzania s vysokou pravdepodobnosťou došlo“, čo je inými slovami potvrdenie diskriminácie na pracovisku.

V stanovisku sa ďalej dočítame, že univerzita vytvára voči kvestorovi zastrašujúce pracovné prostredie s prvkami obťažovania a šikanovania vo forme bossingu. Keďže diskrimináciu môže definitívne potvrdiť len súd, SNSĽP sa ako verejnoprávna inštitúcia chcelo do veci vložiť ako sprostredkovateľ mimosúdneho riešenia.

Haščic už dvakrát na súde s univerzitou vyhral - v spore o nezákonnosť jeho prepustenia z roku 2011 - a vysúdil si nárok na vyplatenie náhrady mzdy za obdobie nezákonného prepustenia, a to vo výške 72-tisíc eur. Univerzita mu napokon peniaze vyplatila a v tejto súvislosti jej vznikli náklady na právnikov a úroky.

Kolégium rektora teda uložilo Habánikovi, aby celú vec postúpil škodovej komisii, ktorá má nájsť riešenie tejto finančnej straty. Rektor Habánik neodpovedal na naše otázky, či by strata nemala byť zosobnená práve jemu, pretože je zodpovedný za naťahovanie celého sporu.

A keďže naďalej odmieta čokoľvek zmeniť na kvestorových pracovných podmienkach, opäť riskuje, že univerzita bude musieť za svoj prístup platiť. Haščic je totiž odhodlaný podať na súd aj antidiskriminačnú žalobu, ak rektor neupustí od šikanózneho prístupu.

Čítajte viac:

Trenčiansku univerzitu si prekleplo ministerstvo. Draxler: Bizarné!

Ani minister nepomohol

„Je to bizarná situácia, keď kvestor je v malej kancelárii v podstate odrezaný od sveta - nemá ani telefón, ani internet a plnohodnotne nevykonáva funkciu. Ja som ochotný sprostredkovať ďalší dialóg tak, aby sa obe strany vedeli dohodnúť,“ vyhlásil minister Draxler ešte v júli po osobnej návšteve kvestora v jeho kancelárii.

Ľady sa však za tri mesiace nepohli ani o kúsok a dnes nám ministerská hovorkyňa odpísala, že „pán minister sa nechal priebežne informovať o priebehu súdneho sporu aj o priebehu rokovaní o možnom vyrovnaní a v najbližších dňoch o tom bude s pánom rektorom opäť hovoriť“.

Lenže rektor Habánik si z ministrových slov evidentne nič nerobí, pretože už v júli jeho kritiku odmietol s tým, že Haščicove pracovné podmienky sú podľa neho „nadštandardné“ a netreba na nich nič meniť.

Na naše aktuálne otázky v tomto smere neodpovedal. Habánikovo sebavedomie sa zdá neotrasiteľné - odmietol uznať výsledky ministerskej kontroly z prvej polovice tohto roka, ktorá skonštatovala porušenie zákona zo strany univerzity pri vyplatení zlatého padáka takmer 50-tisíc eur bývalej kvestorke Harakaľovej.

Ignoroval rozhodnutia Inšpektorátu práce i Správy finančnej kontroly vo veci nanútenej dovolenky kvestorovi Haščicovi v dĺžke 80 dní a až po roku a na tretíkrát bol schopný poskytnúť Úradu pre verejné obstarávanie potrebné údaje na preskúmanie obstarávania právnych služieb na univerzite takmer za 50-tisíc eur.

Čítajte viac:

Na Trenčianskej univerzite sa dejú veci! Zlaté padáky a šikana

„Považujem za škandál, ak rektor vysokej školy takýmto spôsobom ignoruje štátne inštitúcie a ich pravidlá,“ komentuje situáciu poslanec za SaS Martin Poliačik. „Budem sa naďalej ministra Draxlera pýtať, ako koná vo veci a čo robí pre nápravu súčasného stavu,“ dodáva Poliačik.

Je presvedčený, že aj keď na rektora má vzhľadom na akademickú samosprávu priamy dosah len akademický senát, minister školstva predsa len nie je úplne bezbranný: „Je v jeho moci obmedziť rektorovi jeho kompetencie a uvaliť na školu nútenú správu, prípadne navrhnúť prezidentovi rektorovo odvolanie.“

Téma by sa podľa Poliačika mala dostať na stôl najbližšieho zasadnutia parlamentného školského výboru, kde by poslanci už mali mať k dispozícii správu Najvyššieho kontrolného úradu.

„V prípade, že nebudem vidieť konkrétny plán krokov vedúci k náprave tejto šlamastiky, budem trvať na tom, aby sme ako zástupcovia výboru išli do Trenčína na poslanecký prieskum a konfrontovali pána rektora osobne,“ uzatvára poslanec Poliačik.

Viaceré anonymné zdroje nám potvrdili, že Habánikova silná pozícia môže prameniť z nadštandardných vzťahov s trenčianskym županom Jaroslavom Baškom, ktorý je zároveň predsedom trenčianskej krajskej organizácie strany Smer. Nasvedčuje tomu aj fakt, že Habánik ho oficiálne ako rektor Trenčianskej univerzity podporil v županskej predvolebnej kampani.

Čítajte viac:

Tajnostkárka Trenčianska univerzita: Zatĺka informácie aj pred štátom

Pokuta v nedohľadne

Trenčianskej univerzite hrozí pokuta až do výšky 40-tisíc eur za vyplatené odstupné vo výške 24 platov bývalej kvestorke Ľubici Harakaľovej, čo predstavovalo takmer 50-tisíc eur. Nezákonnosť tohto zlatého padáka skonštatovala ešte v lete kontrola ministerstva školstva. Samotnú pokutu však môže uložiť len Správa finančnej kontroly Zvolen, ktorá má spis na stole od 2. júla.

Finančníci nám potvrdili, že vo veci ešte ani nezačali správne konanie a rozhodnutie je v nedohľadne. Pokutu možno uložiť do piatich rokov od zistenia porušenia zákona a univerzita sa ešte môže odvolať na ministerstvo financií alebo v konečnom dôsledku na súd.

Je teda možné, že kým padne definitívny verdikt, rektorovi Habánikovi, ktorý je za zlatý padák zodpovedný a stále ho obhajuje, sa dovtedy skončí funkčné obdobie.

S bývalou kvestorkou Harakaľovou ho spája rovnaká stranícka minulosť v HZDS. Obaja sedeli za Mečiarovu stranu ako poslanci v trenčianskom VÚC. Rektor ani teraz neodpovedal na naše otázky, či bude nezákonne vyplatené odstupné od Harakaľovej vymáhať späť, alebo si ho ako zodpovedná osoba zosobní sám.

VIDEO Plus 7 Dní