Gróf Ladislav Károlyi daroval Slanské lesy svojej nemanželskej dcére Márii Dušičkovej osem a pol mesiaca pred tým, ako prišla na svet. Zdá sa vám toto tvrdenie ako totálna hlúposť, ako nezmysel, ktorý nikto nemôže brať vážne? A predsa vďaka nemu prišiel bývalý kúrenár Milan Ičo v roku 1998 k mimoriadne lukratívnym pozemkom na východnom Slovensku.

Tvrdí, že ho mohla zabiť lampa. Harabinovo trestné oznámenie je opäť na stole

Prostoduchým spôsobom vyfúkol 6 500 hektárov lesov v hodnote šesťdesiatšesť miliónov eur (!) z majetku štátu, z majetku Slovenskej republiky, a podarilo sa mu držať ich vo svojich rukách neuveriteľných štrnásť rokov (!).

Kým verejnosť stále čaká, ako budú aktéri prípadu za túto trúfalosť potrestaní, Harabinov senát teraz vydal pokyn, že obžalovaní nesmú byť potrestaní v žiadnom prípade.

Kauza cícerová nátierka je späť: Laboratórne testy potvrdili desivú pravdu!

Ičova rozprávka

V kauze Slanské lesy senát Petra Krajčoviča z Najvyššieho súdu SR ešte v marci roku 2014 vyriekol názor, že „za každý takýto protiprávny čin treba vyvodiť trestnoprávnu zodpovednosť“. Dnes je všetko inak. Spis bol zrejme omylom elektronicky pridelený senátu Štefana Harabina a predseda kolégia rozhodol, že to tak aj ostane. Nový senát konštatoval, že prípad dostal „v rozpore s logikou a zaužívanou praxou“, ale s chuťou sa pustil do práce. Na zhromaždené dôkazy sa pozrel novou optikou.

Šéf Finančnej správy o kauze, ktorá otriasla Slovenskom: Imrecze prehovoril o škandále s Bašternákom!

Lukratívne Slanské lesy: Momentálne opäť patria štátu, ale do hry sa dostáva možnosť obnovy konania v prípade určenia ich vlastníctva. Na malej snímke kaštieľ Füzerradvány, kde trávieval leto gróf Ladislav Királyi.
Lukratívne Slanské lesy: Momentálne opäť patria štátu, ale do hry sa dostáva možnosť obnovy konania v prípade určenia ich vlastníctva. Na malej snímke kaštieľ Füzerradvány, kde trávieval leto gróf Ladislav Királyi.
Zdroj: Archív

Lukratívne Slanské lesy: Momentálne opäť patria štátu, ale do hry sa dostáva možnosť obnovy konania v prípade určenia ich vlastníctva. Na malej snímke kaštieľ Füzerradvány, kde trávieval leto gróf Ladislav Királyi. Foto: Archív

Verejnosť pozná kauzu ako pomerne veselý príbeh Milana Iča, človiečika, ktorého fascinuje modrá krv a veľkopanské spôsoby. Ičo s partiou kamarátov chceli Slanské lesy najprv sprivatizovať, ale ministerstvo pôdohospodárstva podnet zamietlo. Prišiel teda s historkou o láske grófa Károlyiho k vydatej bíreške, s ktorou splodil nemanželskú dcéru Máriu.

Poslanec Budaj šokoval: Nečakaný krok v kauze Mečiarových amnestii!

Tejto dcére gróf ešte pred jej narodením v roku 1913 daroval presne tú časť lesov, ktorá po vytýčení hraníc na konci druhej svetovej vojny akýmsi zázrakom ostala na území Slovenska, hoci väčšina majetku Károlyiovcov spadá do Maďarska. Darovacia zmluva sa síce stratila, ale jej existenciu potvrdil grófov vnuk v roku 1998 u notára.

Holjenčíkove slová dokazujú, že na Ficove sľuby kašle: Cenné rady o tom, ako sa nabaliť na elektrine!

Len čo mala grófova dcéra Mária Dušičková v rukách notársku zápisnicu potvrdzujúcu vlastníctvo Slanských lesov, začala rýchlo konať. Hoci v tom čase mala už osemdesiatpäť rokov, bola ťažko chorá a podľa miestnej poštárky neschopná ani len podpísať prevzatie dôchodku, voľajako sa jej podarilo založiť eseročku, lesy vložiť do svojej firmy a vzápätí celú firmu previesť na manžela svojej vnučky Milana Iča. Krátko nato umrela.

EXKLUZÍVNE Manželka stíhaného olympionika: Desivé svedectvo o zatýkaní partnera!

Ičo sa po nadobudnutí obrovského majetku začal správať ako skutočný zemepán. Kúpil si živého leva, rozbiehal aktivity na vybudovanie vlastného kaštieľa i rybníka, v lesoch osádzal vyhrievané prístrešky, na veľkolepé poľovačky pozýval samých vplyvných ľudí a sám cestoval do Afriky loviť antilopy či do Ruska strieľať medvede.

Neveria kľúčovému svedkovi

Keď v podniku štátnych Lesov SR zistili, že štát prišiel zo dňa na deň o obrovské a mimoriadne lukratívne lesy, začalo sa vyšetrovanie. Ičo s notárom a riaditeľom katastra si museli sadnúť na lavicu obžalovaných a na súd prišiel vypovedať aj László Károlyi, vnuk spomínaného grófa.

V kauze predražených energií padla kosa na kameň: Holjenčík na ÚRSO skončil!

Ten potvrdil, že v roku 1998 skutočne na Slovensku podpisoval notársku zápisnicu. Čo v nej bolo napísané, s istotou povedať nevedel, on sám po slovensky nerozumie. Presvedčený bol, že osvedčuje dar svojho starého otca vo forme domu so záhradou pre dcéru ich niekdajšej zamestnankyne. Tak to od neho žiadali ľudia, ktorí ho vyhľadali v Maďarsku. Na Slovensko potom prišiel na ich pozvanie a k notárovi ho aj doviezli. Skutočnosť, že predmetom zápisnice majú byť obrovské Slanské lesy, bola pre neho nepríjemným prekvapením.

László Károlyi: Vnuk grófa Ladislava Károlyiho tvrdí, že iba osvedčil dedov dar vo forme domu so záhradou pre dcéru ich niekdajšej zamestnankyne.
László Károlyi: Vnuk grófa Ladislava Károlyiho tvrdí, že iba osvedčil dedov dar vo forme domu so záhradou pre dcéru ich niekdajšej zamestnankyne.
Zdroj: archív

László Károlyi: Vnuk grófa Ladislava Károlyiho tvrdí, že iba osvedčil dedov dar vo forme domu so záhradou pre dcéru ich niekdajšej zamestnankyne. Foto: TASR

Kľúčové svedectvo grófa Károlyiho teraz Harabinov senát spochybnil. Trojici sudcov je síce jasné, že „buď klame Károlyi, alebo obžalovaní so zapisovateľkou“, ale vychádza im to tak, že Károlyi „mal byť do určitej miery zainteresovaný na vrátení pozemkov“.

Šokujúce zistenie: Vieme, ako to bolo s Dankovou hodnosťou kapitán

Čím konkrétne mal byť gróf „zainteresovaný“, akým spôsobom alebo prečo, to sa v uznesení Najvyššieho súdu nepíše. Zato je tu natvrdo uvedené, že Károlyi, ale aj ďalší svedkovia boli „bez najmenších pochybností ovplyvňovaní právnou zástupkyňou a pracovníkmi štátnych Lesov SR“.

Pre niekoho logika, pre iného špekulácia

Najvyšší súd prevetral ďalšie dôležité dôkazy a konštatuje, že v poriadku nie sú ani znalecké posudky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru, skúmajúce pravosť podpisov starej pani Dušičkovej, nepáči sa mu ani „predčasné“ odsúdenie svedka obhajoby za krivú výpoveď. Kritiku schytal aj prvostupňový súd, ktorý kauzu uzavrel logickým konštatovaním, že stará pani Dušičková nebola schopná riešiť vydržanie lesov s notárom. Ide vraj o špekuláciu nepodloženú nijakým relevantným dôkazom. Dušičková nebola zbavená spôsobilosti na právne úkony a nebola ani liečená na psychiatrii.

Neuveriteľný šok v lekárni! Tisíce Slovákov naleteli na podvod

Pokiaľ ide o nezmyselnosť historky o pompéznom grófskom dare pre nenarodené dieťa, tú senát Štefana Harabina v písomnom zdôvodnení uznesenia opatrne obišiel. Akurát pripomína, že bez testov DNA sú všetky svedectvá o grófovom otcovstve „nedostatočné“.

Chcel žiť ako gróf: Ičo si do svojho rodinného domu kúpil živého leva a na tomto mieste sa chystal stavať kaštieľ.
Chcel žiť ako gróf: Ičo si do svojho rodinného domu kúpil živého leva a na tomto mieste sa chystal stavať kaštieľ.
Zdroj: Dušan Hein

Chcel žiť ako gróf: Ičo si do svojho rodinného domu kúpil živého leva a na tomto mieste sa chystal stavať kaštieľ. Foto: Dušan Hein

Nemožné sa stáva možným

Rozsudok o Ičovej vine a jeho iba dvojročnom podmienečnom treste Najvyšší súd SR zrušil, prípad sa zase vracia na Krajský súd v Banskej Bystrici. Kým padne právoplatný rozsudok, ešte nejaký čas prejde a práve preto nesmú byť obžalovaní vôbec potrestaní. Ani v prípade preukázania viny!

Od uplynutia spomínaných skutkov doposiaľ uplynulo viac ako osemnásť rokov a podľa Harabinovho senátu túto dĺžku zapríčinili policajti, prokurátor a súdy vrátane Krajčovičovho senátu. Ičov podiel na prieťahoch vidí len „v úplne zanedbateľnej časti, a aj to nejednoznačne“ i po tom, čo sme v PLUS 7 DNÍ písali, ako sa Ičo v čase vytýčeného súdneho pojednávania premával po lese. „Uloženie akéhokoľvek trestu“ obžalovaným po takom dlhom čase od inkriminovaného skutku by vraj bolo „nespravodlivé a neústavné“.

Podvody vynaliezavých lekárov: Preverte si, či nezarábajú aj na vás!

S akým verdiktom sa napokon kauza Slanské lesy skončí, nie je ťažké odhadnúť. Krajský súd je názorom Najvyššieho súdu viazaný. Mantinely, ak ešte môže použiť svoj vlastný úsudok, sa teraz sakramentsky zúžili. Otázne ostáva už len jedno. Či Milan Ičo so svojou povestnou trúfalosťou, čoskoro povzbudenou víťazným rozsudkom, nerozpúta obnovu konania v prípade určenia vlastníctva Slanských lesov a či ich nebodaj štátu napokon predsa len nevyfúkne.

Že by to bolo nemožné, už dnes nikto tvrdiť nemôže.