Tlačovinu Náš kraj dostalo pred pár dňami zadarmo do schránok dvesto päťdesiatdva tisíc domácností na strednom Slovensku. Časopis financuje a vydáva BBSK.   Od zvolenia Jána Luntera za župana vychádza prvýkrát. Jeho cieľom je prinášať aktuálne informácie  ako “dobré správy pre náš kraj”.  Teraz sa v ňom čitatelia dozvedajú napríklad o plánovanom vzniku sociálneho podniku v Brezne alebo o zvýšení minimálnej mzdy zamestnancov v organizáciach zriadených samosprávnym krajom na 580 eur.

Ako si “zafixovať “  župana

Časopis viac ako svojim obsahom prekvapuje vizuálne. V celom vydaní je dokopy dvadsať fotografii dokumentujúcich ľudské dianie a až na trinástich z nich dominuje súčasný predseda kraja Ján Lunter. Luntera vidíme na  veľkej fotografii na titulke, aj na troch fotografiach na zadnej strane obálky časopisu. Pri texte o problémoch s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily v Revúcej je opäť Lunter. Nie raz, nájdeme ho na všetkých troch obrázkoch. Ešte aj text o obetiach Kališťanov v druhej svetovej vojne   dopĺňajú iba fotografie so županom. Redakcia  si dala záležať akurát na tom, aby na každom zo štyroch záberov bol Lunter  odfotený z iného uhla.

Kotlebove noviny boli “iná káva”

Propaganda župana Luntera je len slabým odvarom toho, čoho boli obyvatelia Banskobystrického samosprávneho kraja  svedkami iba donedávna. V roku 2014 vyvolali noviny, ktoré vydal  kraj pod vedením vtedajšieho župana, extrémistu Mariána Kotlebu, doslova pohoršenie. Predstavovali okatú, slaboduchú prezentáciou jeho osoby, pričom čitateľom opakovane zdôrazňovali, že Kotleba patrí k  Ľudovej strane Naše Slovensko. Z novín vanul kult osobnosti. Jeden článok opisoval Kotlebu ako človeka, ktorý obdaroval rodinu s trojčatami, ďalší ako bojovníka     za bezpečnosť, iný ako osloboditeľa úradu, nechýbal ani dramatický opis situácie, keď Kotleba osobne riešil ilegálnu chovnú stanicu psov. Rozhovor so županom Kotlebom uviedla redakcia župných novín ako “exkluzívny”.