Pred každými voľbami sú pre miestnych politikov horúcim problémom, ktorý treba neodkladne riešiť. No po voľbách sa na tento pálčivý problém okamžite zabudne a Sobranské kúpele ďalej čakajú na svoje spasenie. Naposledy o ne zakopol premiér SR Robert Fico na svojom výjazdovom zasadaní. Pred rokom štedro nadeľoval.

Skaza legendy. Kto môže za pád chýrnych kúpeľov na východe Slovenska?

Na obnovu kúpeľov v rámci akčného plánu priklepol 230-tisíc eur - 30-tisíc eur na štúdiu realizovateľnosti a 200-tisíc eur na podporu samotného projektu. Išlo o projekt vybudovania Liečebného, relaxačného a rekreačného centra v Sobranciach, teda vytvorenie pavilónu pre 140 kúpeľných hostí v prvej fáze a v druhej fáze zvýšenie kapacity o 62 kúpeľných hostí. Realita? Kúpele pustnú a aktuálni majitelia sa súdia s tými predošlými. O možnom predaji či pompéznej obnove nemôže byť ani reči.

Zašlá sláva

Nájsť Sobranské kúpele nie je problém. Miestni ich dôverne poznajú. Buď tam každý z nich bol na vodu, alebo tam niekto z ich príbuzných niekedy v minulosti chvíľu robil. „Pôjdete po tejto ceste na koniec a nemôžete zablúdiť. Oproti odbočke k prameňu je pohostinstvo a parkovisko. Odtiaľ už prejdete pešo,“ inštruuje nás miestny obyvateľ. Vydávame sa teda po Kúpeľskej ulici. A naozaj, po pár kilometroch cesty v príjemnom lesíku natrafíme na oné pohostinstvo. Hneď oproti je cestička k jednému z prameňov. Kúpele nie sú oplotené. Je to niekoľkohektárový pozemok, kde sú sporadicky roztrúsené rozbité a zdevastované budovy.

Skaza legendy. Kto môže za pád chýrnych kúpeľov na východe Slovenska?

Až na jednu, tú najpôvodnejšiu, a na jeden z prameňov, ktorý vyzerá celkom zachovane. Nik vás z chodníčkov nevyhadzuje, parky sú plné stromov a vysokej trávy. Ba natrafíte aj na informačnú tabuľu, z ktorej sa o miestnej prírodnej rarite dozviete viac. Kúpele v tejto lokalite sa podľa historických análov spomínali už v roku 1336, keď sa hovorilo o štyroch soľných prameňoch Tržnej Tibavy. Údajne už vtedy si silu liečivej vody mimoriadne vážili a chodili za ňou z celého okolia. „V 19. storočí boli kúpele už mimoriadne vyhľadávané a vychýrené. Chodili sem bohatí z Moldavska, Poľska i Ruska a hlavne z celého Uhorska. Kúpele v roku 1830 mali sto izieb,“ prezrádza miestny obyvateľ, ktorý chodí k verejne prístupnému prameňu na vodu stále.

Zázračná voda

Históriu kúpeľov vraj v Sobranciach pozná azda každé malé decko. „V minulosti boli v majetku grófov. Za grófa Töröka tam postavili kolonádu, liečivá voda sa fľaškovala a rozvážala do celého Uhorska. Vychýrené boli aj bahenné zábaly. A známa bola grófka Irma Sztárayová, najlepšia priateľka a dvorná dáma cisárovnej Sissi, ktorá patrila do fajty majiteľov. História je tu bohatá, Nemci by ju predali aj s pozlátenými kľučkami,“ povzdychne si miestny, ktorý chátranie kúpeľov, tak ako mnohí Sobrančania, absolútne nechápe. „Liečili sa tu kožné i pohybové ochorenia. „Mnoho ľudí si vodou pretiera oči, pretože im má navrátiť zrak. Každý si tú vodu chváli a nič z toho,“ dodáva Sobrančan.

Skaza legendy. Kto môže za pád chýrnych kúpeľov na východe Slovenska?

Podľa historických dokumentov bola v rokoch 1939 - 1944 správcom kúpeľov Maďarská nemocenská poisťovňa. Kúpele prvýkrát zničila druhá svetová vojna. Potom ich vzali do správy komunisti. Ďalšia rana pre kúpele prišla po Nežnej revolúcii. Aj keď sa mesto viackrát snažilo kúpele získať a prevádzkovať, vždy ostalo len pri plánoch a sľuboch - výsledkom bola totálna devastácia. V roku 2004 sa kúpele uzatvorili a od roku 2006 sú v rukách súkromníkov. Aktuálni majitelia priznávajú, že keď kúpele prevzali, boli totálne rozkradnuté.

Skaza legendy. Kto môže za pád chýrnych kúpeľov na východe Slovenska?

Z pôvodných budov už stáli len schátrané torzá, bez funkčného zariadenia. Z vrecka do vrecka: „Akciová spoločnosť Trade City kúpila Sobranské kúpele, ktoré boli v konkurze. Zdevastované a zatvorené. Boli sme štyria akcionári, považovali sme to za možnú dobrú investíciu,“ dozvedáme sa od jedného z aktuálnych majiteľov, ktorý si neželá byť menovaný, jeho meno však máme v redakcii. S kúpeľmi roky nič nerobili a nakoniec akcionári odsúhlasili ich ďalší predaj. Majiteľom sa stala spoločnosť, ktorú tvorili dvaja z pôvodných štyroch majiteľov. „Prebehlo valné zhromaždenie a predaj podpísali a odsúhlasili všetci akcionári pre spoločnosť K.P.Kov., s. r. o. Áno, novú spoločnosť som tvoril ja a môj brat. Nikdy sme sa netajili tým, že sme chceli kúpele získať. Obaja sme rodáci zo Sobraniec a bola to pre nás výzva,“ prezrádza aktuálny majiteľ. Ako tvrdí, na niekoľkomiliónovú opravu financie nemali, a tak zvažovali, ako čo najlepšie s kúpeľmi naložiť. Došlo k ďalšiemu prevodu. Tentoraz podiel zo spoločnosti odkúpili samotní majitelia spoločnosti ako súkromné osoby. Vraj kvôli lepšiemu získavaniu investorov. „Všetko sa darilo. Rokovali sme aj s mestom, aj sme mali zahraničného investora, ktorý by kúpele odkúpil a renovoval. Zahraničných záujemcov zaujala mimoriadne vysoká liečivosť vody a najmä neskutočná grófska história,“ vysvetľuje druhý z bratov.

Boj majiteľov

Lenže, čo čert nechcel, ich plány zamotal svojím výjazdom do regiónu samotný premiér Fico. „Pre nás to výjazdové zasadanie vlády v Sobranciach bolo nešťastné. V rámci svojho akčného plánu Fico prisľúbil finančný stimul 230-tisíc eur na obnovu kúpeľov. A začali sa diať čudné veci. Jeden z akcionárov Trade City zrazu prišiel na to, že predaj kúpeľov nebol podľa jeho predstáv, a podal žalobu o neplatnosť predaja na súd. Aj keď máme všetko v poriadku a predaj bol platný, týmto úkonom nám zmaril ďalší predaj, teda aj konečne rozvoj a opravu kúpeľov,“ neskrýva svoje sklamanie jeden z aktuálnych majiteľov. Aj keď ich bývalý spoločník nežiadal zablokovanie majetku, na liste vlastníctva Sobranských kúpeľov sa objavila drobná poznámka, že na Okresnom súde Košice I sa vedie konanie o neplatnosti kúpnej zmluvy. „To úplne stačilo na to, aby vážny kupec odstúpil od zmluvy a z predaja znova nebolo nič. My sami nemáme dostatok financií, aby sme celé kúpele obnovili. Bez bonitného zahraničného kupca sa Sobranské kúpele nikdy nepreberú,“ tvrdí majiteľ. Bývalí akcionári Trade City si dnes nevedia prísť na meno. Podávajú na seba trestné oznámenia i žaloby na súdy. V ťahaniciach okolo majetku získavaného najmä z kúpy objektov v konkurze obviňujú jeden druhého z nekalých praktík. V prípade Sobranských kúpeľov sú tieto ťahanice na úkor celého regiónu. „Žaloby som podal z opatrnosti, aby súd preskúmal platnosť prevodu nehnuteľnosti medzi spriaznenými osobami,“ prezradil pred policajným vyšetrovateľom pán, ktorý spochybnil predaj kúpeľov. Či svoju žalobu stiahne, alebo sa o možné vlastnícke práva budú súdiť roky, je dnes nejasné.

Mĺkvy

Mimochodom, ako skončila minuloročná finančná injekcia vlády do kúpeľov, sme sa nedozvedeli. Samotní majitelia o nej absolútne netušia a primátor Sobraniec Pavol Džurina na otázku, kde peniaze skončili a či sa niečo z minuloročných plánov zrealizovalo, až do našej uzávierky napriek prísľubu neodpovedal. Na odpovede mal čas vyše týždňa. Džurina pritom vo svojich predvolebných rečiach v boji o stoličku hlavy Sobraniec sľuboval, že keď sa stane primátorom, spraví z tohto provinčného mesta kúpeľné. Zhovorčivý bol aj minulý rok pri Ficovi počas jeho návštevy v meste.

Vtedy pripustil, že kúpele sú boľačkou regiónu. „Od rozvoja Sobranských kúpeľov závisí rozvoj mesta Sobrance a celého regiónu. Aj minulý týždeň som mal stretnutie s investormi, ktorí majú záujem sem prísť, investovať, oživiť a prinavrátiť im ich zašlú slávu,“ tvrdil novinárom pred rokom. Vtedy priznal, že oživenie kúpeľov sprevádza neskutočné množstvo problémov, a to majetkové vzťahy, vlastníctvo pozemkov či výdatnosť prameňov. „Azda jediná vec, s ktorou nie je problém, je voda, lebo má naozaj vynikajúce liečebné účinky a chodia za ňou ľudia aj z iných regiónov,“ nepoprel jedinú spoľahlivú premennú v tomto príbehu.