O čom sa doteraz len špekulovalo, je potvrdené čierne na bielom. Za rozsah požiaru, ktorý v marci tohto roka zničil hrad Krásna Hôrka, môže aj zanedbaná starostlivosť o okolie tejto národnej kultúrnej pamiatky. Z vyšetrovania nešťastnej udalosti podľa našich informácií vyplýva, že jedným z faktorov, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili rozšírenie požiaru na strechu, boli kríky v blízkosti hradu.

Napriek uvedeným záverom však kompetentní pracovníci Slovenského národného múzea (SNM), zastrešujúceho starostlivosť o hrad Krásna Hôrka doteraz ani len nepripustili, že by za ničivé následky tragickej udalosti cítili akúkoľvek zodpovednosť. Povinnosť ochraňovať kultúrne pamiatky a predchádzať ich ohrozeniu, poškodeniu či zničeniu im pritom vyplýva zo zákona.

Niekdajšia pýcha - hrad Krásna Hôrka - je zničený. Foto: Norbert Grosz

Sedliacky rozum

„Tak už konečne začali. Sa môžu hanbiť! Že vraj dodržiavali zákonné lehoty. A preto, aby sa čosi také ani nestalo, čo urobili? Furt to zvaľujú na rómskych chlapcov a páni z múzea nič? Ako sa o hrad starali? Kukajte tu, pod ich dozorom sa z neho stali ruiny, ale oni všetci naďalej sedia na svojich zadkoch!“ rozčuľuje sa na opustenom a zanedbanom parkovisku pod hradom jeden z obyvateľov Krásnohorského Podhradia. Hoci to vyzerá bizarne, aj v tento pochmúrny deň prišiel do stánku predávať suveníry. Aj keď mu je jasné, že dnes zrejme nezarobí ani cent, čo keby náhodou predsa len prišiel nejaký zvedavec omrknúť, ako to s tou našou niekdajšou pýchou vyzerá.

„By ste sa čudovali, no v lete ľudia chodili. Prišlo veľa takých, čo na hrad prispeli. Chceli sa presvedčiť, čo sa za ich peniažky urobilo. Keď videli, že sa tu nič nedeje a hrad sa pomaly rozpadáva, nejeden odtiaľto odchádzal so slzami v očiach,“ krúti hlavou starší pán. Keď zistí, že sme z Bratislavy, usmeje sa pod fúzy a neodpustí si pichľavú poznámku. „Darmo, to nie je zimný štadión v hlavnom meste. Na ten ste vedeli nájsť milióny rýchlo. Tento krásny hrad je od vás ďaleko...“ Vetu nedopovie. Ani nemusí. Naše rozpaky berie na vedomie.

Spolu s ním tak mlčky sledujeme dianie na parkovisku, kde práve dorazili robotníci s nákladným autom. Po niekoľkomesačných peripetiách sa začalo so záchranou hradu. „Hádam ho nezničia ešte viac. Viete, čo tam plánujú vytrepať? Vyše šesťdesiattonový žeriav. Už teraz je statika porušená. Dúfam, že to tí majstri dobre vypočítali,“ netají svoje obavy miestny predajca suvenírov. Za tie peniaze azda áno, žiada sa zase povzdychnúť nám.

Konečne: Po viac ako siedmich mesiacho od ničivého požiaru na hrad konečne nastupujú robotníci. Foto: Norbert Grosz

Dočasná strecha za milióny

Vedenie SNM pred pár dňami s veľkou pompou podpísalo zmluvu s víťazom súťaže na opravu pamiatky. Pri pohľade na dokument, na základe ktorého sa rekonštrukcia hradu za viac ako dva milióny eur začala, však zarazí veta: „Zmluvné strany vymedzujú dielo ako stavebné práce spojené so zhotovením dočasného prekrytia odkrytých priestorov, objektov hradu po požiari a lešenia na hrade Krásna Hôrka...“ V praxi to znamená, že múzeum dá dva milióny eur na strechu, ktorú už o pár mesiacov opäť rozoberú. Dodajme, že len projekt na dočasné prestrešenie, sanáciu havarijného stavu a celú realizáciu obnovy hradu stál ďalších vyše osemstotisíc eur. Múzeum tvrdí, že išlo o najnižšiu ponúknutú cenu.

Kým meno projektanta bolo známe už 30. marca, na zverejnenie víťaza súťaže na opravu hradu sa muselo pre všakovaké zákonné prieťahy čakať do 19. októbra. Vtedy vedenie múzea prezradilo dlho utajovanú skutočnosť, že požiarom zničenú pamiatku bude rekonštruovať živnostník z neďalekej obce Vyšná Slaná Marián Fifík. Pre obyvateľov Krásnohorského Podhradia to však žiadna novinka nebola. Napokon, nám jeho meno prezradili už počas návštevy obce koncom septembra, keď tam chcel Marian Kotleba „upratovať“ svoje pozemky. „Tu sa hneď po požiari hovorilo, že to dostane Marián Fifík. Teraz len sledujeme, ako to zvládne, pretože faktúry mu bude múzeum preplácať až spätne,“ prezrádzajú znalci miestnych pomerov, ktorí si neodpustia pichľavé poznámky o tom, ako sa súkromné firmy doslova predháňali v pomoci. Jedna vraj ponúkala zadarmo drevo na strechu, ďalšia pracovnú silu, iná zas čistiace prístroje či špeciálne protipožiarne plachty na zničenú strechu. Všetky ponuky zostali údajne bez povšimnutia kompetentných.

Aby absurdností okolo rekonštrukcie nebolo málo, zhotoviteľ diela niekoľko dní po začatí prác na hrade nevedel, akou čiastkou podporí obec Krásnohorské Podhradie, od ktorej si prenajal zhruba desaťárový pozemok na zloženie stavebného materiálu. Podľa platného obecného nariadenia by mal za prenájom platiť minimálne jedno euro za štvorcový meter na deň, čo pri tisíc štvorcových metroch predstavuje sumu tisíc eur na deň. Summa summarum, ak práce na dočasnom prekrytí majú podľa zmluvy trvať do 1. marca budúceho roka, len za prenájom pozemku by zaplatil približne 130-tisíc eur! Inú čiastku môže odsúhlasiť len obecné zastupiteľstvo, ktoré doteraz k téme nezasadalo. Ako rokovania medzi starostom a staviteľom dopadli, to sa nám zistiť nepodarilo. Pri kontaktovaní s Fifíkom a so starostom Krásnohorského Podhradia Petrom Bollom sme totiž neboli úspešní a zmluva o prenájme pozemkov nie je zverejnená ani na obecnej stránke.

Zavádzali?

Medzitým, ako si všetci milovníci pamiatok vydýchli, že hrad sa azda podarí zachrániť, hoci aktuálny ráz počasia vyvoláva skôr opätovné obavy, ku koncu sa blíži i vyšetrovanie marcových udalostí. Z neho podľa našich informácií vyplýva, že za založenie požiaru sú síce zodpovední dvaja rómski chlapci, za rozsah však nesie vinu aj správca majetku. „Faktorom ovplyvňujúcim prenos požiaru na strešnú konštrukciu hradu boli kríky v blízkosti hradu. Výška plameňa, sálavé teplo a odletujúce časti mali za následok prenos požiaru na hrad,“ píše sa v záveroch vyšetrovania.

Napriek týmto slovám však nikto z kompetentných za celých sedem mesiacov ani len nenaznačil, že by cítil čo i len za mak zodpovednosti za zničenie kultúrnej pamiatky. Namiesto toho generálny riaditeľ SNM Rastislav Púdelka okrem iného pre médiá uviedol, že okolie hradu sa pravidelne kultivuje a vysekáva v okruhu piatich metrov. Povedal tiež, že „pravidelne každý rok sa robí protipožiarny náter, ktorý vykonávalo SNM, čiže krytina bola dostatočne chránená aj z tohto pohľadu“.

Pán predáva pod hradom suveníry. Nerozumie, prečo nebola doteraz vyvodená zodpovednosť voči kompetentným ľuďom z múzea. Foto: Norbert Grosz

Zdá sa však, že buď pán riaditeľ nemá prehľad, alebo tak trochu zavádzal. Z faktúr vyžiadaných na základe infozákona je totiž zrejmé, že posledná kultivácia okolia hradu sa uskutočnila v roku 2007. Múzeum vtedy za „vyčistenie priestorov okolo hradného múra na hrade Krásna Hôrka zo severnej strany od stromov a kríkov“ zaplatilo súkromníkovi 43 700 korún. Rozpačito tiež vyznievajú Púdelkove tvrdenia o každoročných protipožiarnych náteroch. Z dokumentov, ktoré máme k dispozícii, vyplýva, že strechy hradu boli postupne natierané v rokoch 2005, 2007, 2008 a 2009. Múzeum za tieto nátery zaplatilo vyše 51-tisíc eur, žiadna z faktúr však nespomína protipožiarny náter. Firma, ktorá práce uskutočnila, použila impregnačné a protiplesňové nátery. Nie div, že počas požiaru strecha horela ako fakľa.

Jediné, čo živlu odolalo, bola malá strieška umiestnená pri vstupe do areálu hradu. Podľa medializovaných informácií šindle na ňu vyrobil a osadil majster z Krásnohorského Podhradia Ľudovít Baffy. Ten niekoľko týždňov po tragédii prezradil, že ich natrel protipožiarnou vrstvou. Dnes tieto svoje tvrdenia vyvracia. „To bolo zle napísané. Ja som to natieral farbou riediteľnou vodou, ktorá mala v sebe určite nejaké protipožiarne látky, no nebola to protipožiarna farba,“ znie jeho aktuálne stanovisko. Fakt, že jeho manželka pracuje v múzeu ako upratovačka, nemá podľa jeho slov žiadny vplyv na zmenu postoja. Priestor na vyjadrenia týkajúce sa zodpovednosti sme dali aj SNM. Na túto otázku nám však do uzávierky neodpovedali.