Tip na článok
Kým polícia a úradníci navzájom na seba čakajú, tak Ozoráková (na snímke) presúva majetky na firmu svojej dcéry. Autá dole ukazujú, že sa škole darí.

Škola škandalóznej Ozorákovej dostala od štátu ďalšie milióny

To, že súkromná škola môže byť zlatou baňou, ak v tom niekto vie chodiť, sa ukázalo na príbehu Jolany Ozorákovej, zriaďovateľky Súkromnej strednej odbornej školy v Dunajskej Strede.

Galéria k článku (5 fotografií )
Šikovnica: Jolana Ozoráková si spravila zo vzdelávania výnosný biznis.
S kolegom: Zoltán Karkó s Ozorákovou začínal. No už sa od nej sťahuje.
Známosti: Na Ozorákovej škole sa ukazovali veľké ryby. Premiér, minister vnútra i predseda NR SR. Žeby preto polícia zvoľnila tempo?

Takmer dva a pol milióna eur je ročný rozpočet Súkromnej strednej odbornej školy v Dunajskej Strede na aktuálny školský rok. Zriaďovateľkou školy bola Jolana Ozoráková.

Hospodárenie školy aj zriaďovateľky pritom skúma ministerská kontrola aj polícia. Kontrola, ktorú začalo ministerstvo školstva ešte začiatkom tohto roku, zatiaľ nie je ukončená a nie je skončené ani policajné vyšetrovanie.

Jednoducho, policajti čakajú na výsledky ministerskej kontroly a ako sme sa dozvedeli z kuloárov, ministerskí kontrolóri zasa, naopak, čakajú na ukončenie policajného vyšetrovania.

Nečaká však zriaďovateľka Jolana Ozoráková, ktorá sa v čase úradno-policajného čakania zbavuje majetku. Kým úrady a polícia dokončia vyšetrovanie, Ozoráková s najväčšou pravdepodobnosťou už nebude ani majiteľkou školy, ani jej zriaďovateľkou.

Sama sebe do vrecka

To, že súkromná škola môže byť zlatou baňou, ak v tom niekto vie chodiť, sa ukázalo na príbehu Ozorákovej, zriaďovateľky Súkromnej strednej odbornej školy v Dunajskej Strede. Týždenník PLUS 7 DNÍ pred rokom priniesol informácie, ako Jolana Ozoráková prelieva státisíce zo štátnych peňazí do svojho súkromného vrecka.

Ako zriaďovateľka školy bola totiž zároveň aj majiteľkou školskej budovy. Na žiakov dostávala ako zriaďovateľka príspevky zo štátneho rozpočtu. Z tých potom každý mesiac vyplácala nájomné za budovu jej majiteľke. Teda sama sebe. Dokonca aj zmluvu o nájme školskej budovy podpísala sama so sebou. A tak sa peniaze určené pre školu menili na príjmy z prenájmu budovy.

Len na prenájmoch ako majiteľka budovy získala od roku 2004 v prepočte takmer šesť miliónov eur. Ozoráková dokázala podpisovať sama so sebou nielen nájomné, ale i kúpno-predajné zmluvy. Vrcholom absurdnosti bolo, že sama seba vymenovala do funkcie riaditeľky.

Čítajte viac:

Zriaďovateľka školy si na účty preliala viac peňazí, ako ročne zarobí americký prezident

Kontroly

Bašovanie nezostalo bez povšimnutia. Prvé kontroly prišli do školy v roku 2007. Preverovali hospodárenie za roky 2004 a 2005. Pre porušenie finančnej disciplíny mala škola vrátiť štátu 17,9 milióna korún (600-tisíc eur). Finančnú disciplínu však bez povinnosti vrátiť peniaze porušila aj v prípade ďalších 31 miliónov korún (milión eur).

Odbor kontroly posunul svoje zistenia Správe finančnej kontroly Bratislava (SFK BA) a tá začala správne konanie. V roku 2008 vykonalo ministerstvo ďalšiu kontrolu.

„Druhostupňový správny orgán Ministerstva financií SR rozhodnutie SFK BA potvrdil s povinnosťou odviesť do štátneho rozpočtu verejné finančné prostriedky v sume 152 551,66 eura a k tomu príslušné penále, asi 150 000 eur, a tiež povinnosť zaplatiť pokutu v sume 33 193,91 eura."

"Škola podala na Krajský súd v Bratislave žalobu o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia. Krajský súd v Bratislave žalobu školy zamietol a rozhodol v prospech ministerstva financií. Škola podala odvolanie na Najvyšší súd Slovenskej republiky, ktorý vo veci zatiaľ nerozhodol,“ píše sa v stanovisku ministerstva školstva.

To nezaháľalo a po sérii článkov v týždenníku PLUS 7 DNÍ iniciovalo na strednej odbornej škole ďalšie kontroly. „Zamestnanci vykonávajú finančnú kontrolu za rok 2013 u zriaďovateľa - RNDr. Jolana Ozoráková, a zároveň na Súkromnej strednej odbornej škole. K prebiehajúcim kontrolám nie je možné podávať informácie. Kontroly ukončíme do konca roku 2014,“ napísala hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová-Kszenszighová.

Čítajte viac:

Do školy Jolany Ozorákovej vtrhla policajná razia. Prevetrala účtovníctvo

Policajti vyčkávajú

Zatiaľ čo ministerská kontrola pracuje, polícia vyčkáva. Ešte vlani v decembri príslušníci Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) urobili sériu domových prehliadok v škole, u Ozorákovej, ale aj niektorých zamestnancov školy.

Zaistili dokumenty týkajúce sa hospodárenia a začalo sa vyšetrovanie. Ako zhurta sa začalo, tak nenápadne sa aj utlmilo. Niektorým zainteresovaným, ktorí s NAKA na vyšetrovaní spolupracovali, sa dokonca zdalo, že prípad šafárenia na strednej škole odložili.

„V prípade zatiaľ nebol nikto obvinený, čaká sa na výsledky spomínanej kontroly, na základe ktorých bude môcť vyšetrovateľ vo veci samej rozhodnúť,“ napísal nám hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Polícia pritom mohla a môže konať aj samostatne. Jej práca nie je závislá od ministerskej kontroly. Myslí si to bývalý elitný vyšetrovateľ a šéf protikorupčnej jednotky Jozef Šátek. Podľa neho mali vyšetrovatelia z NAKA vyhodnotiť listinné dôkazy. Ak im to nestačilo, mohli si pribrať na vyšetrovanie znalca.

„Po predložení nálezu kontroly by tak prípadne mohli doplniť či rozšíriť skutky,“ dodal Šátek. V prípade podpisovania zmlúv, ktoré za obe zmluvné strany podpisuje jedna a tá istá osoba, by zase podľa právnikov mohlo ísť napríklad aj o trestný čin zákazu konkurencie, prípadne o zneužívanie informácií v obchodnom styku.

Čítajte viac:

Zriaďovateľka školy si prelievala na účty peniaze, na krku má subvenčný podvod

Paradoxy vyšetrovania

Aj mimo spomínaného vyšetrovania je Ozoráková obvinená zo subvenčného podvodu v prípade vzdelávania Rómov na detašovanom pracovisku v Kežmarku. Aby žiaci mohli nastúpiť na učňovku u Ozorákovej, potrebovali mať ukončenú základnú školu.

Ozoráková sa dohodla s riaditeľkou jednej z dunajskostredských základných škôl, že pre Rómov z Kežmarku zorganizuje kurz na dokončenie základky. Adolescentov však do Dunajskej Stredy nepriviezli. V Kežmarku vyplnili testy, na základe ktorých riaditeľka základnej školy v Dunajskej Strede vystavila vysvedčenia.

Školská inšpekcia to vyhodnotila ako zneužitie právomocí a podala trestné oznámenie.

Súbežne s týmto vyšetrovaním polícia začala riešiť aj subvenčný podvod, pretože Jolana Ozoráková poberala dotácie na deti, ktoré nemali nikdy byť prijaté na strednú školu. Do decembra 2013 bola v kauze jediná obvinená - riaditeľka základnej školy Žaneta P. Až vo februári tohto roku obvinili aj Ozorákovú.

Lenže, zatiaľ čo v Ozorákovej prípade má polícia čas a vyšetrovanie ešte neukončila, u Žanety P. im išla práca od ruky. Riaditeľku základnej školy už nielen stihli obviniť a obžalovať, ale sudca ju už dokonca odsúdil trestným rozkazom. Žaneta P. sa proti nemu odvolala, a tak ju v januári 2015 čaká súdny proces.

Orgány činné v trestnom konaní si v Ozorákovej prípadoch akosi dávajú na čas. Jediný, kto nečaká, je samotná Jolana Ozoráková. Tá úradom predložila žiadosť o zmenu zriaďovateľa školy, svoje práva a povinnosti totiž zmluvne previedla na nového zriaďovateľa, firmu Cenatio.

Jolana Ozoráková v nej bola spoločníčkou a konateľkou do augusta tohto roku. Aktuálne je vo firme spoločníčkou jej dcéra Lilla Ozoráková, konateľkou zase Simona Molnárová.

Pripomenieme, že Ozorákovej syn, ktorý sa v minulosti staral o financie školy a vyvážal sa na drahom BMW, sa volá Radoslav Molnár. Jolana Ozoráková sa rýchlo zbavuje aj školskej budovy. Na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností sú vyznačené plomby.

Z toho sa dá usudzovať, že budova je v špeciálnom režime, napríklad ju majiteľ ide predať či darovať a kým ju neprevezme nový vlastník, nedá sa s ňou nakladať.

Môžeme si iba tipnúť, či novým majiteľom školy nebude náhodou ďalšia firma prepojená s Jolanou Ozorákovou. Rozhodne sa však túto informáciu dozvieme skôr, než polícia ukončí vyšetrovanie.

VIDEO Plus 7 Dní