Tip na článok
Prepadnutá: Do školy krátko pred Vianocami vtrhla kriminálka. Hľadala dôkazy o finančných podvodoch. Luxusné autá využíva škola a Jolana Ozoráková (na snímke).

Do školy Jolany Ozorákovej vtrhla policajná razia. Prevetrala účtovníctvo

O súkromnú školu v Dunajskej Strede sa už zaujíma Národná kriminálna agentúra, ktorá hľadala dôkazy o subvenčnom podvode aj v dome zriaďovateľky školy Jolany Ozorákovej. Tá si mala na vlastný účet preliať milióny eur.

Galéria k článku (3 fotografie )
Potrebné: Kabriolet a terénne auto vlastní Ozoráková, ale prenajíma ich škole, kde je zriaďovateľka. Teda samej sebe. Na autá sa jej tak skladajú daňoví poplatníci.
Polícia doma: Vyšetrovatelia hľadali dôkazy aj u Ozorákovej doma v Dunajskej Strede.
Čaplovič: Minister dal všetko preveriť polícii.

Policajná razia Národnej kriminálnej agentúry v priestoroch dunajskostredskej súkromnej strednej školy a v rodinnom dome zriaďovateľky školy Jolany Ozorákovej prekvapila nielen zamestnancov školy, ale aj policajtov priamo v Dunajskej Strede.

Tí totiž o pripravovanej akcii špeciálnej jednotky ani len netušili. Razia má s najväčšou pravdepodobnosťou súvis s ekonomickými záležitosťami školy, o ktorých v uplynulých týždňoch informoval týždenník PLUS 7 DNÍ.

Dodržal slovo

Keď sa minister školstva Dušan Čaplovič dozvedel napríklad o tom, že škola zriaďovateľky Jolany Ozorákovej si za štátne peniaze prenajíma nielen budovu, ale aj kabriolet a terénne auto od fyzickej osoby Jolany Ozorákovej, sľúbil konať.

Čaplovič vedel, že problém v Dunajskej Strede je dlhodobý a pri analýze finančných tokov opakované ministerské kontroly zistili porušenia finančnej disciplíny. Škole prikázali vrátiť do štátneho rozpočtu vyše 600-tisíc eur. Na zasadaní parlamentného výboru pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport si minister Čaplovič vypočul aj bývalého ekonóma Jána Czikhardta a povedal, že sa nedá vydierať tým, že by žiaci súkromnej školy po jej prípadnom zrušení nemali kam ísť.

Slová ministra o tom, že bude konať, sa naplnili týždeň pred Vianocami. Do školy aj do rodinného domu Jolany Ozorákovej vtrhla Národná kriminálna agentúra, domovú prehliadku polícia urobila aj u účtovníčky v jej dome v Gabčíkove.

Podľa informácií z prostredia školy policajti zhabali kompletnú finančnú dokumentáciu a vypočuli kľúčové osoby. Priamo v ten deň polícia odviezla na výsluch do Nitry aj spomínanú účtovníčku. „Je tu podozrenie z ekonomickej trestnej činnosti.

V súčasnosti pokračujú procesné úkony, preto nie je možné odpovedať na vaše otázky,“ informovala stručne policajná hovorkyňa Andrea Dobiášová. Podľa neoficiálnych informácií polícia začala trestné stíhanie vo veci pre bližšie nešpecifikovanú ekonomickú trestnú činnosť, bez toho by totiž nemohli prebehnúť potrebné zaisťovacie úkony a robiť domové prehliadky.

Subvenčný podvod

Trestnú vec týkajúcu sa spomínanej súkromnej školy v Dunajskej Strede vyšetruje od roku 2010 aj Okresné riaditeľstvo v Dunajskej Strede. „Odbor kontroly ministerstva školstva na základe žiadosti polície v roku 2010 poskytol informácie pri preverovaní podozrenia z trestných činov podvodu a subvenčného podvodu, z ktorého mala byť podozrivá zriaďovateľka.

Kriminálna polícia potom v roku 2012 informovala ministerstvo školstva o vznesení obvinenia voči riaditeľke SSOŠ Trhovisko v Dunajskej Strede za prečin subvenčného podvodu,“ píše sa v stanovisku ministerstva školstva.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa dodatočne podarilo zistiť, že toto stanovisko zrejme nemuselo byť celkom presné. Obvinenie síce padlo, nie však voči zriaďovateľke školy Jolane Ozorákovej, ale voči vtedajšej riaditeľke jednej zo základných škôl v Dunajskej Strede.

Riaditeľka totiž mala v roku 2010 na základnej škole z iniciatívy Ozorákovej súkromnej strednej školy zorganizovať kurz na dokončenie základného vzdelania pre Rómov z Kežmarku. Tí nemali dokončenú základnú školu a bez toho vraj nemohli nastúpiť ako študenti detašovaného pracoviska dunajskostredskej súkromnej strednej školy v Kežmarku.

Základná škola zasa nemala podmienky na to, aby takmer štyri desiatky Rómov vyškolila v Dunajskej Strede, ani do Kežmarku nemohla vyslať svojich učiteľov. Preto iba dodali materiály v podobe testov, ktoré mali s deťmi v Kežmarku fyzicky urobiť ľudia zo strednej školy. Vyplnené testy Ozorákovej ľudia priviezli z Kežmarku a riaditeľka základnej školy im vystavila pre deti vysvedčenia.

Onedlho prišiel z Kežmarku podnet na štátnu školskú inšpekciu. Inšpektorka z Trnavy riaditeľke základnej školy povedala, že vystavením vysvedčení urobila vážnu chybu. Nasledovalo trestné oznámenie pre zneužitie právomocí a polícia riaditeľku základnej školy aj obvinila.

Súbežne s obvinením zo zneužitia právomocí však polícia začala vyšetrovať aj subvenčný podvod. „Subvenčný podvod spočíva v tom, že deti bez ukončeného základného vzdelania nemali vôbec byť prijaté na strednú školu. Počty žiakov nahlásila škola do takzvaného eduzberu - to je štatistika počtov detí nahlásených v škole. Na základe týchto čísel potom škola dostáva od štátu normatívy - finančné príspevky,“ vysvetľuje ekonóm Ján Czikhardt.

Podľa slov trnavskej policajnej hovorkyne Martiny Kredatusovej vyšetrovanie pre subvenčný podvod naďalej trvá, obvinenie zatiaľ nepadlo. Pokúsili sme sa osloviť aj zriaďovateľku školy Jolanu Ozorákovú. Nezdvíhala telefón ani nereagovala na zaslaný e-mail.

Čítajte viac:

Zriaďovateľka školy si preliala na účty viac peňazí, ako ročne zarobí americký prezident

Škola v kurníku konečne začala zaujímať aj ministra školstva Čaploviča

Miliónové nájmy

Súkromná stredná škola zriaďovateľky Jolany Ozorákovej je, čo sa týka počtu žiakov a detašovaných pracovísk, jednou z najväčších stredných škôl.

Bývalá učiteľka Ozoráková je zároveň aj majiteľkou školských budov v Dunajskej Strede. Podľa zmluvy, ktorú máme k dispozícii, si zriaďovateľka prenajíma školské priestory od ich majiteľky. Teda od seba samej, keďže prenajímateľ aj nájomca sú tá istá osoba.

Mesačné nájomné si vyplácala zo štátnych peňazí, ktoré posiela ministerstvo školstva. Výška nájomného bola 41 504,39 eura mesačne, za štvorcový meter škola ročne zaplatí majiteľke 92,94 eura.

„V zmluve sú nadhodnotené štvorcové metre. Suma je nadhodnotená o viac ako 500 percent v porovnaní s bežnými nájomnými zmluvami, ktoré má táto škola uzavreté s inými subjektmi,“ tvrdí bývalý ekonóm školy Ján Czikhardt, ktorý informoval o zvláštnych finančných transakciách školy.

Len na nájmoch škola vyplatila majiteľke budov od roku 2003 vyše päť a pol milióna eur. Zaujímavý je aj dekrét, ktorým vymenovala samu seba za riaditeľku školy.

„Upozorňoval som ju, že je to neprípustné. Vymenovanie samej seba za štatutárny orgán bolo absurdné, získala tak úplnú kontrolu, mohla svojvoľne rozhodovať a prelievať dotácie štátu na základe nájomnej zmluvy. Som presvedčený o tom, že ako štatutárny orgán uzavrela sama so sebou nájomnú zmluvu, ktorej cieľom bolo vytiahnuť z verejných zdrojov čo najviac peňazí,“ myslí si Czikhardt.

VIDEO Plus 7 Dní