Dzurindovci a neskôr frešovci sa nadobro lúčia s parlamentom. S likvidáciou strany, ktorá zrejme skončí v konkurze, si neporadila ani šamanka, klinická psychologička a Frešova manželka Zora. Slogan „už je čas bez Fica“ sa napokon otočil proti Frešovi.

Jeho strana sledovala svoj pád na úplné demokratické dno v malých priestoroch na Šancovej ulici. Pol hodiny po skončení volieb bolo v centrále strany viac novinárov ako politikov. Škoda, lebo na stôl prišlo pečené prasiatko, ktoré vyzeralo oveľa lákavejšie ako volebné výsledky.

A spolu s ním sa objavila v centrále strany Silvia Šuvadová, herečka a ešte vedma, ktorá vraj komunikuje s Pannou Máriou. Žiaľ, dorazila neskoro. Veď ako inak si vysvetliť neúspech kedysi najsilnejšej pravicovej strany? Zdrvený Pavol Frešo sa poďakoval voličom - nie menovite, aj keď podľa niektorých vtipkárov by to asi dlho netrvalo - a dodal, že príčinu neúspechu musia rozobrať na sneme strany.

Figeľ ľutoval cestu do centrály

Kádeháci skončili v slovenskom parlamente ako „štvorpercentní“. Hlasy už nemali isté ani u rádových sestier. Najtradičnejšia slovenská strana, ktorá je na politickej scéne už dvadsaťšesť rokov, v týchto voľbách prepadla. V centrále vládla celú volebnú noc ponurá atmosféra.

K predbežným výsledkom sa predseda Ján Figeľ počas večera nevyjadroval. Väčšinu času sa ukrýval v útrobách centrály, mimo diania. Zatiaľ čo ostatní prívrženci hnutia popíjali, hodovali a chutnali pálenku, na Figeľovej tvári sa strácal už aj tak silený úsmev. Skeptický bol aj jeden z kandidátov hnutia, hendikepovaný Ján Miho.

Šéf KDH banoval, že pre také nízke výsledky vôbec prišiel do centrály až z Terchovej Autor:Július Dubravay

Do centrály sa priviezol až z Terchovej: „Kvôli takýmto výsledkom som sem nemeral cestu,“ nešťastne krútil hlavou ešte pred polnocou. Predseda strany sa zbabelo vytratil, keď bolo spočítaných len desať percent hlasov.

Hovorkyňa hnutia Natália Žembová napokon novinárom po druhej hodine ráno oznámila, že sa centrála zatvára a vyjadrenie poskytnú až na druhý deň. Ako sme však zistili, debakel v strane čakali. „Už keď nám mníšky v Báči počas kampane povedali, že KDH nebudú voliť, bolo nám to jasné. Chceli peniaze na invalidný vozík, posielali list Figeľovi, vraj im ani neodpovedal a Fico im poslal peniaze,“ povedali nám dvaja kandidáti, ktorým sa rádové sestry sťažovali.