Koľko Danko za stretnutie parlamentných výborov členských krajín NATO zacáloval? Účet podľa objednávok a faktúr, zverejnených na webe NRSR, vyšiel na 317 104 eur. Bratislava hosťovaním tohto malého "summitu" oslávila 15 rokov odkedy Slovensko vstúpilo do Severoatlantickej aliancie. NATO súčasne oslavovalo 70 rokvo svojej existencie.

O čom sa zhovárali vyslanci parlamentných výborov? O modernom odstrašovaní, bezpečnosti hraníc, situácii na Ukrajine, ale i o úlohách NATO z pohľadu Bratislavy, informovala v júni TASR.  Podujatie sa konalo v reprezentačných priestoroch Bratislavského hradu. A čo bolo na Parlametnom zhromaždení NATO drahé? 

Jedlo, pitie a tlmočenie

Najvyššia položka na účte bola "tlmočnícka a audiovizuálna technika". Stála 156 364 eur. Samotné tlmočnícke a prekladateľské služby vyšli národnú radu, ktorá stretnutie vysokej diplomacie zastrešovala, na 13 800 eur. O niečo menej, 11 940 eur, stáli digitálne a smerovacie tabule. Financie daňových poplatníkov išli aj na služby horskej záchrannej služby, veď ten Hrad je predsa len v kopci. Pýtali tri tisícky. No a politici a funkcionári čo to aj pojedli. Catering a "nevyhnutné súvisiace služby" svietia na webe parlamentu ako položka v hodnote 132 000.

Danko chýbal

Medzi kolegami z vlád a parlamentov partnerov z NATO bolo vidieť štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Františka Ružičku. "Predstavil slovenský pohľad na úlohy a budúcnosť NATO. Poslanci sa venovali aj témam ako stabilita v Afrike či vzájomné vzťahu Ruska a NATO," informovali tlačové agentúry.

Na Parlamentnom zhromaždení NATO v Bratislave sa medzi 31. májom a 3. júnom stretlo okolo 650 delegátov z členských a partnerských krajín Severoatlantickej aliancie a ďalších hostí z oblasti Stredomoria, ale napríklad aj z Iraku a Afganistanu. A čo to zhromaždenie vlastne je? Len diskusné fórum pre politikov a pre expertov. "Slúži na diskusie o agende, prioritách, analýzach i identifikácii trendov v oblasti obrany a bezpečnosti. Ovplyvňuje rozhodnutia Severoatlantickej aliancie a slúži aj ako spätná väzba pre jednotlivé vlády," napísala TASR.

Mohlo by vás zaujímať: