Škandál, aký zrejme nemá na Slovensku obdobu. Nie je vylúčené, že vďaka práci dvoch elitných policajtov z Národnej protidrogovej jednotky budú súdy obnovovať niekoľko právoplatne ukončených procesov. Vyšlo totiž najavo, že namiesto odhaľovania skutočných zločincov v drogovom biznise muži zákona vyrábali páchateľov z vopred vytypovaných ľudí.

Robili tak vraj prostredníctvom drogovej dílerky, s ktorou spolupracovali naozaj zvláštnym spôsobom. Vydierali ju, že ak im občas nedohodí nejakú obeť, za mreže poputuje ona sama. Podľa našich informácií sa im takto podarilo „odhaliť“ a za mreže na dlhé roky posadiť už niekoľko ľudí.

Dokonca zo zahraničia. Práve cudzinci sa im videli ako najvhodnejší adepti na slovenskú basu. Pri zatýkaní ničomu nerozumeli, boli zmätení, nepoznali náš právny systém, čo im značne komplikovalo situáciu. Zato hrdinovia z protidrogovej jednotky sa v mašinérii policajných postupov orientovali až veľmi dobre. A darilo sa im to niekoľko rokov.

Čítajte viac:

Vyšetrovanie kauzy CT-čko skomplikoval znalecký posudok

Znechutený tlmočník

„V živote som neveril, že také niečo sa môže stať na Slovensku. Predpokladal som, že stať sa to môže niekde v Thajsku alebo v Malajzii, jednoducho tam, kde niekoho zatknú, podhodia mu drogu a zavrú na dvadsať rokov. Ale že sa to deje aj u nás, to som naozaj netušil,“ začne rozprávať muž sediaci oproti nám.

Odborník na nemčinu a angličtinu Ivan Hudec bol dlhé roky vedený v zozname súdnych tlmočníkov a prekladateľov. Pred niekoľkými týždňami však dal svoje meno z tohto zoznamu vyčiarknuť. Dobrovoľne, sám od seba. Má svoj vek, ani platené to nebolo bohvieako. Vlastne až zahanbujúco zle. Ale za hlavný impulz označil prípad, ku ktorému ho ako tlmočníka polícia oficiálne privolala ešte na jeseň 2013. „V noci, bolo možno pol druhej, mi zavolali z polície, aby som prišiel tlmočiť do nemčiny. Na stanici sedel pán z Rakúska, ktorého chytili pri drogovom čine. Lenže už po pár vyjadreniach sa mi situácia prestala páčiť. Začínalo mi byť jasné, že ide o človeka, ktorý sa podľa všetkého úplne nevedomo do niečoho namočil, že možno ani nespáchal to, čo sa mu kladie za vinu,“ vracia sa k udalostiam spred vyše dvoch rokov Ivan Hudec.

Dôvodom tlmočníkových pocitov bola vtedy skutočnosť, že tvrdenia zatknutého muža mali hlavu aj pätu. Považoval ich za dôveryhodné. Naopak, vyjadrenia policajtov vnímal naozaj všelijako, len nie ako logické. Akoby mužovi stále niečo podsúvali. Akoby mali všetko dopredu pripravené. Akoby to na dotyčného našili.

Čítajte viac:

Zvrat v kauze predraženého CT: Prokurátor zmietol zo stola všetky obvinenia!

Prípad Hasan

V septembri 2013 na benzínovej pumpe Zeleneč pri Trnave naša policajná elita z Národnej protidrogovej jednotky zadržala 47-ročného Hasana Huseyina Güngöra. Občana Rakúska tureckého pôvodu prichytili priamo na mieste s drogou v ruke. Inými slovami, s čiernou ponožkou, v ktorej sa nachádzal prelepený balíček, tri striekačky so zataveným koncom, sivá taštička so zipsom a v nej digitálna váha.

Na páchateľa naskákali policajti v momente, keď ponožku zdvihol z trávy. „Zarazilo ma, že počas výsluchu ich vôbec nezaujímalo, ako sa tam z Viedne dostal. Nerozumel som ani tomu, prečo pre nich nie je podstatný človek, ktorý na pumpu drogu doniesol. Ak vedeli, že sa niečo chystá, je predsa logické, že dôležitý je i samotný díler. A už vôbec policajtov netrápil nejaký kamerový záznam či to, že zadržaný mal pri sebe hotovosť možno 400 eur, teda sumu, ktorá by mu na nájdené množstvo drogy ani nestačila. Stále tiež hovorili o akejsi mŕtvej schránke, ale konkrétne miesto, kde bola droga umiestnená, ich vlastne nezaujímalo. Ani neviem, či ho vôbec boli pozrieť a zdokumentovať,“ opisuje nejasnosti Ivan Hudec.

Rakúšan sa pritom snažil policajtom vysvetliť, že po drogu síce išiel, ale len po dve dávky pre svoju priateľku. Opísal osobu, cez ktorú ich chcel zohnať. Mala to byť nejaká Slovenka, blondína s menom Ivana či Irena, ktorá mu ich odmietla dodať do Viedne. Namiesto toho zvolila na odovzdávanie tovaru nepochopiteľný spôsob.

Do Rakúska poslala svojho priateľa. Nie však preto, aby drogu zaniesol. Ale aby Hasana priviezol na spomínanú pumpu. „Podľa mňa ho jednoducho vylákala. Tvrdila mu, že drogu nemôže poslať po priateľovi, lebo peniaze by mohol minúť v herni,“ snaží sa vysvetliť svoje vnímanie prípadu Ivan Hudec. Zdôrazňuje pritom, že Rakúšan iste nie je bez viny, lebo drogy kupovať išiel, ale celá vec zaváňa čímsi nekalým. Veď potrestaný by mal byť len za to, čo naozaj spáchal.

„Ja som bol z toho prípadu naozaj deprimovaný. Keď som videl, že v podstate naša súdna moc a polícia idú zničiť človeka, ktorý nič neurobil…“ uzatvára tému bývalý súdny tlmočník. Celý prípad totiž napokon dospel do štádia, že už aj prokuratúra a súdy akoby rozhodovali podľa dopredu pripraveného scenára. Z páchateľa bez riadnych dôkazov vyrobili nebezpečného zločinca, pravidelne páchajúceho závažné zločiny, hoci slovenská ani rakúska strana to nepotvrdili.

Vyrovnať sa akosi nikomu nechcelo ani s tým, že podľa expertízy by sa zo zachytenej látky v ponožke dalo vyrobiť 1 750 až 7-tisíc jednorazových dávok drogy v hodnote 12 250 až 84-tisíc eur. Odkiaľ by na to Rakúšan zobral peniaze, keď na Slovensko sa vybral zhruba so štyristo eurami, bolo zrejme nepodstatné. Okresný súd v Trnave ho začiatkom apríla 2014 poslal na desať rokov za mreže.

Hasan sa odvolal na krajský súd, ktorý v tejto veci rozhodoval vlani v septembri.

Čítajte viac:

Mafiánsky bos Kýbel: Podplácal z krvavých peňazí políciu?

Zlom

Medzitým však došlo k udalosti, ktorá prevrátila všetko naruby. V júli 2015 sa pri drogovej akcii v okolí Dunajskej Stredy podarilo zadržať v policajných kruhoch dobre známu dílerku, 36-ročnú blondínu Ivanu R. Podľa svedkov, napriek pestrej kriminálnej minulosti zostala po zatknutí v šoku. Počas vyšetrovania vysvitlo, že to vôbec neočakávala. Veď ochrannú ruku mali nad ňou držať dvaja policajti z Národnej protidrogovej jednotky, ktorým síce nie celkom dobrovoľne, ale predsa pomáhala lapať drogových zločincov. Dokonca mužov zákona menovala.

V kontakte vraj bola s Robertom M. a Milošom K. Ich spolupráca vyzerala asi takto - keď páni policajti dospeli k rozhodnutiu, že je čas vykázať a objasniť nejaký ten závažný drogový čin, skontaktovali sa s Ivanou, vytypovali si konkrétnu osobu, ktorú ona vylákala na určené miesto. Aby tam elitné duo nemuselo v služobnom aute dlho vysedávať, zvykli sa vraj dohodnúť ešte na presnom čase. Ivana mala za svoje peniaze zabezpečiť drogy.

Samozrejme, podhodiť musela také množstvo, aby sa trestná sadzba pre zadržaného páchateľa vyšplhala najmenej na desať rokov. Nebudú predsa chytať malé ryby! Na revanš mala Ivana zabezpečený relatívny pokoj pri svojom biznise. Aj policajným akciám sa jej darilo vyhýbať, keďže informácie o nich mala z prvej ruky. Preto bolo minuloročné zatknutie pre dílerku poriadnym prekvapením. A začala spievať. Aj o konkrétnych osobách, ktoré policajtom v poslednom období podhodila. Išlo o Bratislavčana Norberta Záriša a dvoch Rakúšanov Marlona San Buenaventuru a už spomínaného Hasana Huseyina Güngöra. Nešťastníkov bolo možno aj viac, ale nepodarilo sa jej zabezpečiť také množstvo drogy, aby ich mohli na dlhé roky posadiť za mreže, za čo jej vraj elitní policajti patrične vynadali.

Puzzle

Prípad Hasana zrazu nadobudol úplne iný rozmer. Skladačka začala do seba zapadať. Na scéne sa skutočne objavila blondína s menom Ivana, ktorá skutok z pumpy na Zelenči opísala takmer identicky ako zadržaný Rakúšan. Informácia sa dostala aj na krajský súd, ktorý rozhodoval o jeho odvolaní. Pod ťarchou nových dôkazov súd Hasana okamžite prepustil na slobodu a zrušil mu desaťročný trest. Spis vrátil na okresný súd. Nariadil mu „opätovne sa zaoberať vyhodnotením jednotlivých úkonov polície, ktoré predchádzali zadržaniu obžalovaného, ako aj úkonov v súvislosti s jeho zadržaním a odovzdaním veci“.

No a súdy už konajú aj v prípade ďalšieho Rakúšana Marlona San Buenaventuru, ktorého pri zrejme vyfabulovanom skutku chytili v januári 2014 na parkovisku pred Ekonomickou univerzitou v Bratislave. A už ho dokonca stihli právoplatne odsúdiť na sedemročný trest odňatia slobody. Pod vplyvom nových skutočností sa jeho advokát rozhodol požiadať o obnovu konania, čo nám potvrdil hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak.

Nevinní policajti

Konať sa začalo aj v súvislosti s policajtmi z Národnej protidrogovej jednotky. Nezávislá inšpekcia ministerstva vnútra sa podľa našich informácií zaoberala dvoma podnetmi. Jeden dala Ivana R., druhý dokonca vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry. Ako však na Slovensku býva zvykom, obidve odmietli vyšetrovať, pretože nebol absolútne žiadny dôvod Robertovi M. a Milošovi K. čokoľvek vytknúť.

Hoci neprešli detektorom lži a súvislosti nevedeli vysvetliť ani po zbavení mlčanlivosti ministrom vnútra, inšpekcia aj tak vyhodnotila, že si len svedomito plnili povinnosti. Pomáhali a chránili. Koho, čo a za akých okolností, nevedno. Fakt, že proti nim vypovedá nejaká blondína, je úplne v poriadku. Ako obvinená len účelovo využíva svoje právo na obranu.

Rozhodne ju však netreba brať vážne. Asi takto nejako celú vec vníma šéf Národnej protidrogovej jednotky Marián Geleta, ktorý považuje záležitosť svojich podriadených rozhodnutím inšpekcie za uzavretú. A či majú uvedení policajti jeho plnú dôveru? „K interpersonálnym vzťahom s podriadenými sa nikdy verejne nevyjadrujem,“ odvetil alibisticky. Možno je však otázka položená zlému respondentovi. Smerovať by skôr mala na radových príslušníkov Národnej protidrogovej jednotky. Ktovie, ako celú vec vnímajú a či svojim dvom kolegom bezhranične dôverujú. Lebo to by vzhľadom na charakter svojej práce možno aj mali.