Šokujúci obrat po voľbách, sklamaní voliči, kostrbaté snahy o klamanie a hláška Vám musí j..ať chalani. S týmto si dnes verejnosť spája kedysi uznávaného ústavného právnika, ktorý pochoval svoju politickú kariéru po voľbách v roku 2016.

Procházkova Sieť: Práve zo snemu z augusta 2016 pochádza jeho pamätná vulgárna hláška.
Procházkova Sieť: Práve zo snemu z augusta 2016 pochádza jeho pamätná vulgárna hláška.
Zdroj: Picasa

Bývalý poslanec KDH a neskôr zakladateľ Siete, Radoslav Procházka sa však nevzdáva. Najnovšie pre Hospodárske noviny potvrdil svoju kandidatúru na post ústavného sudcu.

Prudko hore, prudko dole

Procházka pôsobil v parlamente ako poslanec za KDH. V roku 2014 bol občianskym kandidátom na prezidenta. Vo voľbách skončil tretí, čo ho posunulo k myšlienke založenia novej strany. Pripojili sa k nemu aj skúsení mladí politici ako Andrej Hrnčiar a Miroslav Beblavý. Strana zaznamenala vo voľbách v marci 2016 úspech, získala 5,6 percenta hlasov a dostala sa do parlamentu.

Strana Sieť: Procházkovi sa rozpadla v rukách.
Strana Sieť: Procházkovi sa rozpadla v rukách.
Zdroj: TASR

Napriek predchádzajúcim uisteniam, že nebude spolupracovať so Smerom, sa stala koaličnou stranou a pomohla zložiť vládu. Onedlho ju začali opúšťať zásadoví členovia. Procházka skončil na poste predsedu už v auguste 2016. A práve zo snemu, kde na predsedu kandidoval vtedajší minister dopravy Roman Brecely, je jeho vulgárna hláška: „Že krízový manažér. Vám musí j…ať chalani, vám musí j…ať.“

V októbri potom odišiel aj z parlamentu, kvôli šanci, že by sa mohol stať sudcom Súdneho dvora Európskej únie. Tým sa napokon nestal.

Do pondelka

Šéf ústavnoprávneho výboru parlamentu, Róbert Madej, včera zverejnil, že zatiaľ má výbor 14 kandidátov na post ústavných sudcov. Posledná možnosť doručiť kandidatúru je v pondelok. Madej prezradil že medzi kandidátmi sú mená predsedníčky Najvyššieho súdu Daniely Švecovej, sudcu Najvyššieho súdu Jána Šikutu či poslanca Petra Kresáka. Kandidátov navrhli dekani právnických fakúlt, členovia Súdnej rady SR, či predsedníčka Najvyššieho súdu SR. Konkrétne Kresáka navrhol podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd).