Bolo ich trinásť. Slovenskí europoslanci sa znášali oveľa lepšie ako ich kolegovia v slovenskom parlamente. Chodili spolu na obedy, veľa sa nasmiali a často spomínali, že hoci je skoro každý z inej strany, v Bruseli a v Štrasburgu sa mákoledy stane, že by neťahali za jeden povraz. Za svoju vlasť, za nás všetkých zo Slovenska!

Teraz ich je jedenásť, ktorí končia. Viacerí sa už na kandidátku svojich domovských strán nedostali, napríklad Vladimír Maňka či Monika Smolková zo Smeru. Iní buď dali svojmu hnutiu zbohom, alebo sa ich politické formácie počas piatich rokov mandátu rozpadli a novozaložené neprešli volebným sitom. Nech je dôvod konca našich politikov v hlavnom meste Európskej únie akýkoľvek, fakt je, že aj z tých, ktorí to skúšali znova, svoj flek obhájili len dvaja - Monika Beňová a Ivan Štefanec. Kam sa podejú ďalší? Na čo majú nárok po konci mandátu bývalí europoslanci?

Nárok na odstupné

Nie je tajomstvom, že Únia sa k svojim zamestnancom správa štedro. Pokiaľ ide o sociálny systém euroúradníkov, aj severania veru môžu závidieť. Bola by preto hanba, keby o europoslancov nebolo postarané podobne kráľovsky. Veď za roky chodenia po výboroch, príprav uznesení, pripomienok, všakovakých správ a námietok, ba dokonca účasti na hlasovaniach, mali kopu roboty v prospech nás všetkých. Či slovenskí zástupcovia v európskom parlamente ukončili svoje pôsobenie nútene alebo dobrovoľne, „odchodné“ majú rovnaké.

Keďže svoje kancelárie odovzdajú začiatkom júla, leto si môžu užiť naplno, bez starostí s vypadnutia príjmu. Ba čo hovoríme o lete, tí „najtrvanlivejší“ zástupcovia majú pokoj s riešením zárobku do septembra 2020! Za každý odpracovaný rok má totiž europoslanec právo na takzvaný prechodný príspevok po odchode z funkcie. Koľko to je? Nič menej a nič viac ako celý plat. Ten je 8 757,70 eura. „Tento príspevok sa rovná platu a vypláca sa prepočtom jeden mesiac za jeden rok výkonu mandátu. Nemôžu ho však dostávať menej ako 6 mesiacov ani viac ako 24 mesiacov,“ vysvetlila podrobnosti nároku Soňa Mellak z Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu (EP) na Slovensku.

Dodala, že toto „odstupné“ bývalý poslanec EP nestráca ani vtedy, ak sa stane poslancom v inom parlamente alebo sa ujme verejnej funkcie. „V takom prípade sa jeho nový plat odpočíta z jeho prechodného príspevku,“ napísala. Europoslanci ho získajú vyplnením formulára, nie automaticky. Asi ťažko są však nájdu takí, ktorí o pridelenie „odchodného“ nepožiadajú.

Prilepšenie: Aj národniar Jaroslav Paška dostáva k poslaneckému platu v NR SR prilepšenie. Eurodôchodok za mandát, ktorý vykonával medzi rokmi 2009 - 2014.
Zdroj: Matej Kalina

Prilepšenie

No a tí starší z našich zástupcov v Európskom parlamente si nemusia lámať hlavu ani s tým, ako prežijú po uplynutí dávky „odchodného“. Kým za eurodôchodky obyčajných Slovákov na úrovni Únie možno bojovali, tie svoje už majú zabezpečené. Ak dosiahli vek 63 rokov. Od vlaňajšieho júna má na 1 532 eur hrubého dôchodku z rozpočtu Únie právo aj neúspešný kandidát SNS Jaroslav Paška. Ten totiž pôsobil v Bruseli jedno volebné obdobie medzi rokmi 2009 a 2014. Mandát síce už ani teraz, ani pred piatimi rokmi neobhájil, ale má 64 rokov, a tak mu odvlani chodí na účet aj európske prilepšenie. Paška je okrem dôchodcu na euroúrovni regulárny poslanec slovenského parlamentu a v ňom za svoju prácu berie mesačne 4 800 eur v hrubom vrátane paušálnych náhrad.

V lete skončia v europarlamente dlhoročné tváre KDH - 70-ročná Anna Záborská a 66-ročný Miroslav Mikolášik. Obaja dosiahli vek, od ktorého majú nárok na starobný dôchodok zo svojej práce pre Úniu. „Tento dôchodok predstavuje 3,5 percenta platu za každý celý rok výkonu mandátu, ale úhrnom najviac 70 percent platu. Náklady na tieto dôchodky sa hradia z rozpočtu Európskej únie,“ napísala šifrovane Soňa Mellak z Informačnej kancelárie EP na Slovensku.

Poďme teda rátať, koľko to vychádza. Záborská má tak ako Mikolášik na konte tri mandáty, čiže 15 rokov pobytu v Bruseli. Plat europoslancov je od vlani 8 757 eur a 70 centov v hrubom. Jedno percento je teda 87,577, to vynásobíme 3,5 a číslom 15. Eurodôchodok Mikolášika a Záborskej robí 4 597 eur a 80 centov v hrubom. Kumulovať ho s odchodným nemôžu. Nič im však nebráni brať prvých 15 mesiacov po mandáte celý plat a potom prejsť na dôchodok.

Dôchodok 3 065 eur bude mať aj 79-ročný Eduard Kukan, lebo odslúžil dve volebné obdobia, teda 10 rokov v europarlamente. Toľko dostane „na starobu“ za mesiac aj bývalý smerák, 64-ročný Boris Zala. „Šťastie“ má Pál Csáky z SMK. Slúžil síce len jeden mandát, ale ukončil ho práve včas. Tento rok mal 63 rokov, a tak má nárok na dôchodok 1 532,59 eura. No a tí mladší, napríklad päťdesiatnik József Nagy z Mosta-Híd, si ešte na svoj eurodôchodok chvíľu po­čkajú. Zatiaľ si musia vystačiť s polrokom odchodného.