Lebo Fico! Tak znie výhovorka, prečo potrebovala vládna koalícia novelizovať zákon o štátnej službe. Najnovšie tak môžu ministri a šéfovia služobných úradov vyhadzovať štátnych zamestnancov bez udania dôvodu. Pre „malú“ zmenu z dielne Lukáša Kyselicu (OĽaNO) sa to bude týkať aj Policajného zboru. Pri čistení augiášovho chlieva zaprataného ľuďmi ”od Bödöra” sa vládna koalícia ako obvykle zabudla zamyslieť nad tým, čo sa v súvislosti s takouto zmenou zákona môže stať v budúcnosti. Budú svoju novelu obhajovať aj vtedy, ak sa do vlády dostanú extrémisti? Ak bude policajných funkcionárov odvolávať podľa vlastných hodnotových kritérií Milan Mazurek alebo Marian Kotleba? A na kritiku odpo- vedia iba: My sme si ten zákon neschválili.

Čistky na polícii

Po odchode Petra Kovaříka z postu policajného prezidenta na jeho miesto dočasne nastúpil šéf Lynx Commanda Štefan Hamran. A ten chce pre zvýšenie dôveryhodnosti polície nielen systémové, ale aj personálne zmeny. „Policajný zbor sa čistí zhora dole. Je to bolestivé, lebo tam máme najviac politických nominantov,“ obhajuje Hamran čistky, hoci ním dosadení ľudia budú opäť len politickí nominanti. Ibaže dosadení inou stranou.

Hamran hovorí, že bude meniť funkcionárov po dohode, ak by to nešlo, pomôže mu zmena z dielne bývalého kolegu Lukáša Kyselicu. Ten do novely zákona o štátnej službe prilepil aj zmenu v zákone o štátnej službe policajtov. „Ak si to vyžaduje dôležitý záujem služby, môže minister previesť aj bez uvedenia dôvodu nadriadeného na inú funkciu v tom istom mieste výkonu štátnej služby, a ak to nie je možné, preložiť nadriadeného na inú funkciu do iného miesta výkonu štátnej služby alebo do iného služobného úradu...“ píše sa najnovšie v zákone.

Doterajšia riaditeľka Národnej kriminálnej agentúry Eva Kurrayová končí vo funkcii k 15. októbru. Na jej miesto nastúpi Branislav Kišš. Koncom roka skončia aj viceprezidenti Policajného zboru Jana Maškarová a Róbert Bozalka. Hamran zmeny plánuje aj na krajských riaditeľstvách. Len dvaja krajskí riaditelia majú podľa neho vzhľadom na svoju doterajšiu prácu miesto isté. „Poznám ich dlhé roky a dokázali si zachovať tvár aj v ťažkých časoch, keď sa ostatní ohýbali,“ povedal.

Riaditeľ odboru dopravnej polície prezídia zboru skončí na poste pravdepodobne okamžite, podľa Hamrana získa iný post. Riaditeľ odboru akvizícií a inovácií skončí koncom roka.

Prílepok

Policajní odborári bijú na poplach a hovoria o tom, že zmena je protiústavná. Ak je záujem nastavovať nové pravidlá, mali by byť široko prediskutované a nie iba prilepené do iného zákona. Nový policajný šéf však skratkovitému riešeniu drukuje: „Aby sme sa mohli zbaviť politických nominantov, aby sa naše brány uzavreli a aby policajný manažment rozhodoval o tom, kto, kde, na akej funkcii bude pôsobiť. A aby sa pritom zohľadnili ich odborné kvality a najmä morálne predpoklady na funkciu a nie to, do akej miery a ako intenzívne sú previazaní s politikmi, oligarchami a finančníkmi,“ tvrdí Hamran a dodáva, že podobný paragraf tu už v minulosti bol a „s obľubou ho využívali všetci funkcionári“. Po jeho zrušení sa podľa neho vytvoril systém kariérneho riadenia, ktorý umožňoval „zabetónovať“ ľudí vo funkciách.

Krágľovací zákon

Podľa nezaradeného poslanca Tomáša Valáška však bola aj doteraz zákonná možnosť zabetónovaných neodborníkov zo štátnej správy dostať. Nedalo sa to, samozrejme, urobiť okamžite, ale takú možnosť obvykle nemajú ani bežní zamestnávatelia. Priznáva, že to mohlo v niektorých prípadoch trvať aj rok, no upozorňuje, že koalícia je pri moci už rok a pol, čiže tých ľudí mohla vymeniť dávno.

Novelu kritizuje aj opozícia. „Je to krágľovací zákon. Je to kolosálny podvod Igora Matoviča, lebo pred voľbami opakoval, že nemôže rozhodovať stranícka knižka. Opak je pravda, práve stranícka knižka bude rozhodovať,“ tvrdil v diskusnej relácii Matúš Šutaj-Eštók z Hlasu-SD. To, že podobný paragraf fungoval za vlády Smeru do roku 2017, potvrdzuje, ale upozorňuje, že ho museli zrušiť. „Po tlaku zo strany Európskej komisie, ktorá podmienila čerpanie eurofondov tým, že musíme mať stabilnú a profesionálnu štátnu správu a úradníci nebudú podliehať politickému tlaku, ktorý by im hrozil,“ vysvetľuje Šutaj-Eštók a dodáva, že Hlas je pripravený dať tento zákon na Ústavný súd.

Podľa odborníka na štátnu správu Ľubomíra Plaia Európska únia naozaj podmienila čerpanie eurofondov odstránením tejto možnosti v zákone. „Máme veľmi prepolitizovaný spôsob spravovania spoločnosti. Zasahuje to do všetkých zložiek, do súdnictva, prokuratúry, polície aj do úradov. A to v negatívnom zmysle. Politici si dosadzujú všade svojich ľudí. Je to nebezpečné v tom, že sa vytvára atmosféra, aby úradníci poslúchali, čo politici chcú, a nie aby sa riadili podľa zákonov a práva,“ vraví Plai. Ako dodáva, za tridsať rokov nám už politici dokázali, že nemajú ani len snahu, aby inštitúcie fungovali odborne dobre. „Na prvom mieste je, aby fungovali v ich záujme a presadzovali ich stranícke ciele, nie to, čo potrebuje občan,“ myslí si.

Začal s tým Mikloš

Pôvodne s myšlienkou ľahko sa zbaviť pracovníka v štátnej správe prišla ešte vláda Mikuláša Dzurindu. „Ivan Mikloš zaviedol možnosť odvolať vedúceho zamestnanca štátnej správy. Smeráci to, samozrejme, po zmene uvítali a povymetali všetko až po upratovačku,“ hovorí Plai. „Teraz to nová vláda dokázala nanovo a bezostyšne si to nastavila tak, aby mohla povyhadzovať všetkých, ktorí nie sú jej ľudia, a aby si dosadila svojich, ktorí budú poslúchať. Lebo keď je to takto nastavené, kto neposlúcha, ten sa neudrží na mieste. Je to veľmi zlé,“ hodnotí novelu Plai. Tá podľa neho naozaj odstraší šikovných ľudí, lebo v štátnej správe nebude stabilita a odborníkov ľahko vymenia napríklad po nesúhlase s ministrom. 

Rovnaký názor má poslanec Valášek. „Nikto zo súkromnej sféry tam nebude chcieť robiť, keď je riziko, že pri prvom vecnom konflikte s ministrom vás vyhodia.“

A čo keď prídu horší?

Hoci duch novely zákona môže znieť dobre - zbavíme sa starých „našich“ ľudí -, trčí z nej veľké riziko. „Keď sa týmto politikom skončia mandáty, prídu noví a urobia presne toto isté. Vyhodia terajších nominantov a dajú na ich miesta svojich ľudí. A my môžeme plakať, že sa nedostaneme po diaľnici do Košíc, že padajú mosty, rozsýpa sa školstvo,“ varuje Plai.

To isté sa snaží povedať Valášek. „Ak po tejto koalícii príde k moci nejaký hlasosmer - a súdiac podľa toho, ako to táto koalícia vedie, to je asi najpravdepodobnejší scenár -, vyhodia aj posledné zvyšky nezávislých ľudí s integritou. Lebo môžu, lebo im práve OĽaNO rozviazalo ruky,“ myslí si Valášek.

Viac FOTO v GALÉRII

Ešte horšia je predstava, že moc preberú ľudia ako Marian Kotleba alebo Milan Mazurek. Jeden právoplatne odsúdený a druhý obžalovaný extrémista. Stať sa to pokojne môže, veď Kotleba sa už raz stal županom, hoci ho malo vraj vo voľbách poraziť aj vrece zemiakov. Čo keď práve on bude môcť povedať, že iba používa novelu Matovičovej strany, povyhadzuje nepohodlných z polície a štátnych úradov a nahradí ich ľuďmi s rovnakým videním sveta? Bude potom stačiť výhovorka, že sme sa len chceli rýchlo zbaviť Ficových straníckych nominantov?