Tip na článok
Čachre v Slovenskom národnom múzeu?

Sladký život dôchodcov: Riaditelia niektorých slovenských múzeí sú neodvolateľní, berú tisícky eur mesačne

Rovesníci im môžu závidieť! Zatiaľ čo väčšina slovenských dôchodcov mesiac, čo mesiac každé euro v ruke aj niekoľkokrát obráti, kým ho minie, riaditeľom niektorých našich múzeí je sveta žiť.

Už niekoľko rokov im totiž na účet pristane dvojitý štátny ,,príspevok“. Jeden, vo výške približne tisíc eur, poberajú ako starobní dôchodcovia, druhý, takmer dvojnásobný, im vypláca zamestnávateľ. V tomto prípade ním je Slovenské národné múzeum.

Hoci táto naša najväčšia kultúrna inštitúcia sa na nedostatok odborníkov sťažovať nemôže, deviatim z jeho osemnástich podriadených múzeí šéfujú ľudia, ktorí si už dávno mohli užívať pokojnú jeseň života. Do dôchodku sa im však odchádzať nechce a odvolať ich nie je jednoduché. Generálny riaditeľ SNM Viktor Jasaň v tejto súvislosti zdôrazňuje, že odchod z funkcií do starobného dôchodku nie je záležitosť iba múzeí.

,,Týka sa mnohých organizácií na Slovensku a určite súvisí aj s výškou penzií. Keby bola iná, asi by v štátnej a verejnej správe bolo viac príležitostí pre mladšie ročníky,“ myslí si šéf národného múzea ktorý paradoxne už ako 62-ročný cíti potrebu odísť do dôchodku.

Riaditelia ktorých múzeí finančnými suchotami netrpia a preč na svojich postoch zotrvávajú aj v pokročilom veku si prečítate v najnovšom čísle Plus 7 dní

VIDEO Plus 7 Dní