Tip na článok

Slamený vdovec Mikloš: V Kyjeve bude bez rodiny

Bývalý minister financií Ivan Mikloš žije v Kyjeve a pracuje pre ukrajinskú vládu ako šéf poradcov premiéra.

Galéria k článku (4 fotografie )

Život je zmena, v slovenskej politike som bol dlho a potrebujem zmenu, - netají odchod zo Slovenska. Po ostatných parlamentných voľbách Ivan Mikloš opúšťa slovenskú politiku a začína sa naplno venovať ukrajinskej.

Už dávnejšie sa klebetilo o ňom ako o novom členovi ukrajinskej vlády. Kandidát na ministra financií sa napokon rozhodol odísť do krajiny postihnutej vojnou na post šéfa poradcov ukrajinského premiéra Volodymyra Hrojsmana. Ministerskú ponuku odmietol - nechcel sa vzdať slovenského občianstva, čo bola podmienka na obsadenie kresla v exekutíve.

Rusín

Stretli sme sa v bratislavskom hoteli v centre mesta, kúsok od jeho bydliska. Pôvodne Svidníčan sa nám pochválil, že v centre žije už dvadsaťdva rokov.

Zaneprázdnený 55-ročný politik, ktorého meno sa dnes skloňuje častejšie ako kedykoľvek predtým, nás privíta spolu s asistentkou Natáliou Urbanovou. „Už šesť rokov spolupracujeme,“ hovorí neúspešná finalistka Miss o exministrovi financií, ktorého pracovne sprevádza na Ukrajine.

Svojho šéfa, s ktorým predtým pracovala na ministerstve financií, potom ako asistentka poslanca, si táto šarmantná dáma nevie vynachváliť. Bývalý politik za SDKÚ ešte donedávna strávil asi desať dní do mesiaca v Kyjeve. Po novom to už budú aj dva-tri týždne a za rodinou bude dochádzať čoraz menej.

Čítajte viac:

Ivan Mikloš opúšťa rodinu. A berie aj sexi asistentku Natáliu

„Nie, mám dospelé deti, syn ešte študuje a dcéra pracuje. Manželka už za mnou raz bola, ale skôr ja budem dochádzať za rodinou,“ popiera reči, že v hlavnom meste Ukrajiny bude žiť aj s rodinou.

V centre Kyjeva si prenajal byt a napriek pracovnému vyťaženiu sa stále snaží žiť zdravo - má bezlepkovú diétu a chodieva pešo. Dokonca aj bez ochranky, hoci nepopiera, že v krajine, „kde je medzi ľuďmi veľa zbraní a zvýšená agresivita“, je ochrana politikov nutnejšia.

Málokto o ňom vie, že je rusínskej národnosti. Okrem plynulej angličtiny ovláda ruštinu. „Hovoril som veľmi dobre, takmer plynule, potom som však veľmi dlho ruštinu nepoužíval, stále takmer všetkému rozumiem a teraz, keď som na Ukrajine, sa mi obnovuje schopnosť rozprávať, hoci zatiaľ to ešte nie je také ako predtým,“ otvorene priznáva.

V súvislosti s jeho novou pozíciou šéfa poradcov bude na Ukrajine ešte intenzívnejšie a keďže nový premiér nehovorí po anglicky, tak s ním bude musieť hovoriť po rusky. „Predpokladám, že sa mi ruština pomerne rýchlo zlepší.“

Je známe, že spolu s ním tam pôsobí expremiér Mikuláš Dzurinda - ako poradca prezidenta Porošenka. „Pokiaľ ide o prezidenta Petra Porošenka, je to oligarcha. Ale na rozdiel od ostatných podnikal na relatívne konkurenčnom trhu,“ obhajuje Mikloš známy fakt o Porošenkovi.

U našich susedov pracovne pôsobí aj exministerka Iveta Radičová, s ňou však na rozdiel od Dzurindu v kontakte nie je. Nevyhli sme sa ani otázke, čo hovorí na margo konca jeho materskej strany SDKÚ.

Reagoval napodiv veľmi stručne: „Je to smutné, čo dokázal urobiť Pavol Frešo s kedysi najsilnejšou stredopravou stranou. To je všetko, čo k tomu poviem.“

Fico inklinuje k Rusku

Otázky namierené na slovenskú politiku odbije slovami, že už ju komentovať nechce. Neodpustí si však odpoveď na otázku, prečo premiér, na rozdiel do prezidenta Andreja Kisku, má k Ukrajine taký negatívny vzťah.

„Premiér Fico má taký veľmi čudesný vzťah, keďže na jednej strane viackrát mal výroky, ktoré boli doslova nepriateľské voči Ukrajine, čo je zarážajúce, a skôr nadbiehal Rusku,“ krúti hlavou Ivan Mikloš.

Uznáva však fakt, že vláda pod Ficovým vedením umožnila reverzný chod plynu, čo Ukrajine výrazne pomohlo. „A môj vzťah k Rusku? Ja mám Rusov, ruskú históriu a literatúru veľmi rád, môj vzťah k Rusku je pozitívny, ale čo nevnímam pozitívne, je Putinov režim,“ dodáva politik, pred ktorým stojí veľká profesionálna výzva.

VIDEO Plus 7 Dní