Tip na článok

Slepačí úlet bývalej sudkyne: Na súde s Černákom sa nezmestila do kože

Na súde s Mikulášom Černákom vyvolala rozruch kontroverzná svedkyňa obhajoby. Kedysi bola sama sudkyňou, jej správanie má však od dôstojného na míle ďaleko.

Galéria k článku (4 fotografie )

Pán sudca, mohla by sa svedkyňa prestať maľovať, keď jej kladiem otázky?! - podráždene protestovala prokurátorka Sokirková proti správaniu známej košickej advokátky Kataríny Dušákovej počas jej výsluchu na súde.

Dušáková v pojednávacej miestnosti plne obsadenej zvedavou verejnosťou dávala prokurátorke od začiatku najavo, že ju v maximálne možnej miere ignoruje.

Vytiahnutie rúžu z kabelky a provokačné pretieranie pier priamo pred súdnym senátom počas svedeckej výpovede bolo tragikomickou ukážkou toho, kto všetko môže byť členom Slovenskej advokátskej komory.

V prospech Černáka

„Ja som nechcela vypovedať a nezaujíma ma, či mi niekto verí, alebo nie. Prišla som na tento súd po šiestom predvolaní, aj to len preto, lebo nemám peniaze na pokuty,“ opakovala Dušáková niekoľkokrát počas svojej výpovede na banskobystrickom okresnom súde, až pokým ju sudca nevyviedol z miery pokojne vyslovenou vetou: „Ani my sme vás nepotrebovali vypočuť. Ale nariadil nám to krajský súd.“

V prípade vraždy Imricha Oláha, z ktorej je obžalovaný Mikuláš Černák, na príkaz odvolacieho senátu už úplne zbytočne vypovedala hŕstka väzňov odsúdených na doživotie a ďalších ťažkých zločincov.

Rovnako ako oni aj advokátka Dušáková mohla rozprávať o vražde len to, čo kedysi dávno ktosi údajne porozprával jej. Výpovede z druhej ruky a navyše zjavne motivované osobnými záujmami týchto svedkov nevniesli do prípadu ani lúč svetla, iba konečný verdikt umelo oddialili.

Na Dušákovej svedectve na súde trval práve obžalovaný Černák. Ukázalo sa, že táto advokátka chodila za mafiánskym bosom do ilavskej väznice od roku 2011, čo je dosť prekvapivé. Keď v prípade Oláhovej vraždy Černák žiadal o pridelenie obhajcu ex offo, teda, aby mu advokáta platil štát, zdalo sa, že jeho finančné zdroje poriadne vyschli.

Teraz je otázne, ako sa veci vlastne majú. Možné sú dve vysvetlenia. Buď sú mu debaty v base s excentrickou, temperamentnou advokátkou prednejšie ako priama obhajoba v prípade vraždy a zdroje na ňu si nájde, aj keby - ako sa vraví - na chlieb nebolo. Alebo je naozaj na dne a advokátka Katarína Dušáková mu väzenskými „návštevami“ robí charitu.

Čítajte viac:

Černákov výlet do Bratislavy bol drahý špás. Doplatí naň sudca Mihál?

Počuli, aj čo nechceli

Ako každý svedok na súde aj Dušáková musela najprv zložiť prísahu, že bude vypovedať pravdu. Neodpustila si však pripomienku, že jej je prísaha smiešna.

„Hráme sa tu na americký spôsob súdnictva,“ komentovala zákonom stanovený postup s dešpektom. Ešte pred začiatkom výpovede Dušáková požiadala o možnosť vypovedať posediačky, lebo sa necíti dobre, je jej naozaj strašne zle.

Do priestoru pre svedkov ohradeného z troch strán dreveným zábradlím teda dostala stoličku, na ktorú sa pohodlne rozvalila, ruky naširoko roztiahla do strán, oprela ich o bočné steny zábradlia a rozrečnila sa s takou energiou, že ju takmer nebolo možné zastaviť.

Ctenému súdu porozprávala aj to, čo s prejednávanou kauzou nijako nesúviselo, a to ešte spôsobom, ktorý na tomto mieste nikto počuť nepotreboval. Napríklad: „O mne hovorili, že som pi...“ Sudca jej musel v istej chvíli skočiť do reči a dôrazne ju požiadať: „Pani svedkyňa, a budete chvíľku ticho?“ Ťažko si predstaviť, čo by Dušáková svojím nabrúseným jazykom spôsobila v súdnej sieni, keby sa necítila tak veľmi zle.

Na nože s novinármi

Súdny senát sa najprv musel vyrovnať s Dušákovej požiadavkou na vylúčenie verejnosti. Nepáčila sa jej predstava, že ju budú počúvať novinári a jej meno sa opäť ocitne v médiách. V tom, že jej povesť verejnosť vníma kontroverzne, mala Dušáková pravdu.

V deväťdesiatych rokoch bola trestne stíhaná i držaná vo väzbe pre podozrenia z vydierania. Súdy napokon stíhanie označili za neopodstatnené a priznali jej odškodné. Extrémne vysoké odškodné. Štát by jej mal vyplatiť dvestotridsaťtisíc eur!

Nehoráznosť tejto sumy v porovnaní so smiešnymi odškodneniami odklepnutými súdmi napríklad za trvalé poškodenie zdravia či za smrť blízkych vyvoláva otázky, či táto veľkorysosť nesúvisí s tým, že Dušákovej otec bol sudca krajského súdu a ona sama krátky čas tiež pôsobila vo funkcii sudkyne.

O poriadny rozruch nielen v právnických kruhoch sa Dušáková postarala aj v roku 2006, keď sa na súde správala ako kofa na trhu. Predloženú námietku zaujatosti voči sudcovi zdôvodnila na verejnom pojednávaní niekdajším intímnym vzťahom medzi ňou a týmto sudcom, dotyčnému sudcovi ani po upozornení neprestala tykať a oslovovať ho familiárnou zdrobneninou - Janko.

V roku 2010 sa meno Dušákovej objavilo v spravodajstve v súvislosti s jej obvinením z marenia spravodlivosti. Podľa polície nahovárala istú osobu, aby sa namiesto jej klienta, obávaného Róberta Niguta, priznala k zhromažďovaniu väčšieho počtu zbraní.

Dušáková tvrdí, že v súčasnosti sa súdi so všetkými novinami a televíziami, ale to podľa súdneho senátu nebol na vylúčenie verejnosti zákonný dôvod. Všetci prítomní mohli ostať sedieť v pojednávacej miestnosti a, ako sa ukázalo, Dušáková s tým napokon nemala žiadny problém. Nebolo vidieť, že by sa čo i len trochu krotila v expresívnych vyjadreniach.

Čítajte viac:

V procese so sýkorovcami lietajú mená známych Sloveniek!

Kamarátka hrdlorezov

Pri výpovedi o vražde Imricha Oláha bývalá sudkyňa Dušáková pospomínala kdejaké mená z podsvetia. S mafiánmi nemala podľa vlastných slov len profesionálny vzťah ako dlhoročná trestná advokátka, na ktorú odsúdenci v base kričia: „Ahoj, Katka!“ S niektorými ju spájali aj osobné väzby.

Košického bosa Karola Kolárika, ktorý Černákovi daroval k narodeninám koňa, poznala od detstva, navzájom sa navštevovali a Dušákovej rodina mu požičala peniaze na kauciu.

O ďalšom vplyvnom mafiánovi Róbertovi Holubovi sa advokátka nevyjadrila pekne, jeho zastrelenie komentovala slovami: „... Holub následne zomrel, ja tomu hovorím, že zdochol.“

Záujem o Oláhovu vraždu, v súčasnosti prejednávanú, vysvetľovala Dušáková tým, že Imrichovi Oláhovi pred zavraždením požičala peniaze, takže: „Po jeho smrti ma zaujímalo, od koho mám peniaze pýtať.“

Mafiána Oláha, ktorý okrem iného pomáhal černákovcom odpratať na druhý svet Gustáva Slivenského a osobne bol pri tom, keď mu odrezali hlavu, Dušáková označila za rodinného priateľa a ešte bola aj náchylná dokazovať, že si v tomto smere nevymýšľa: „Oláh u nás aj prespával, existujú aj rodinné fotografie.“

Akú verziu Oláhovej vraždy Dušáková na súde predniesla, nie je dôležité. V kauze nepriniesla žiadny zvrat a pre skupinu študentov práva, ktorí sa prišli na pojednávanie pozrieť, určite nebude tým podstatným, čo si zo súdu s Černákom zapamätajú.

Budúci právnici, sudcovia a advokáti však istotne do konca svojej kariéry nezabudnú na to, ako sa členka Slovenskej advokátskej komory počas svojho výsluchu pred súdnym senátom rúžovala a ku kamarátstvu s mafiánmi a hrdlorezmi sa hlásila takým štýlom, akoby sa bolo čím chváliť.

VIDEO Plus 7 Dní