Tip na článok
Ján Slota bol v politike známy aroganciou, nešetril ani vulgarizmami. Na snímke vľavo v roku 2008 v parlamente. Vpravo po podpise koaličnej dohody v decembri 1994.

Slota sa vracia! Bude z bývalého šéfa národniarov europoslanec?

Exšéf národniarov nevydržal dlho ako živnostník - so synom Pavlom sa uchádzajú o lukratívny post europoslanca.

Galéria k článku (6 fotografií )
Rýchle autá: Ján Slota sa v minulosti objavil vo viacerých pozoruhodných vozidlách.
Eurokandidát: Stanislav Pánis, druhý zľava, je na listine Kresťanskej Slovenskej národnej strany. V minulosti netajil priazeň k nacionalistom.
Ján Slota: V politike bol známy aroganciou, nešetril ani vulgarizmami. Na snímke v roku 2008 v parlamente.

Ján Slota túži vrátiť sa do politiky. A nie hocakej, ale rovno tej európskej. Je jednotkou na kandidátke neznámej Kresťanskej Slovenskej národnej strany. Spolu s ním sa chce do europarlamentu posadiť aj tridsaťtriročný syn Pavol.

Otázne je, či rozhodnutie pre návrat na politickú scénu tkvie v čare samotnej politiky, alebo je za tým iba zistenie, že vyžiť z dôchodku či vlastnej práce nie je na Slovensku vôbec jednoduché.

Ruku na srdce - kto by nevyužil príležitosť získať lukratívny post, vďaka ktorému si možno mesačne prilepšiť aj o vyše pätnásťtisíc eur, keď priemerný plat na Slovensku je čosi vyše osemsto eur. A získať ďalšie výhody europoslanca, ako napríklad diplomatický pas.

Občan Slota

Písal sa október 2012, keď jedna z najkontroverznejších politických figúrok na Slovensku dávala zbohom verejnému životu. Ján Slota sa po neúspechu v predčasných parlamentných voľbách porúčal z čela Slovenskej národnej strany, ktorú viedol s menšou pauzou vyše dvadsať rokov.

Žezlo prevzal Andrej Danko a z voľakedy vplyvného politika s hrubozrnným slovníkom opilca sa stal čestný predseda strany. Rok nato s ním nové vedenie národniarov doslova vyrazilo dvere. Vraj pre podozrenie, že prešustroval stranícke peniaze. Absolvent baníckej fakulty, ktorý vstúpil do politiky hneď po nežnej revolúcii a dlhé roky v nej ťahal za nitky, bol postavený pred otázku, čo ďalej.

Z národniara, ktorý sa vyvážal v luxusných autách, plavil na jachte, lietal vlastným lietadlom a užíval si pohodlie rozľahlej vily v Chorvátsku bez toho, aby to dôveryhodne vysvetlil voličom, bol zrazu obyčajný živnostník. S pestrým predmetom podnikania.

Ján Slota ponúkal svoje služby v neuveriteľných tridsiatich piatich oblastiach od poľnohospodárstva, záhradníctva a lesníctva cez rybárstvo a počítačové služby až po vydavateľskú činnosť či výrobu jednoduchých vecí z kovu.

Zdá sa však, že takýto život nie je nič pre dlhoročného politika. Aj keď práve pozícia obyčajného človeka mu pred pár dňami pomohla pri rozhodovaní Krajského súdu v Žiline v dobre známom prípade jazdy pod vplyvom alkoholu, ktorá bola vlani hitom internetu.

Za to, že odmietol dychovú skúšku aj odber krvi, ho najskôr okresný súd potrestal pokutou päťtisíc eur a zákazom šoférovať na šestnásť mesiacov. Krajský súd trest znížil na tritisíc eur a zákaz šoférovania na dvanásť mesiacov. Odôvodnil to aj tým, že na Slotu treba hľadieť nie ako na politika, ale ako na bežného občana.

Chce byť europoslanec

Po rozhodnutí súdu už asi bežným občanom nepotrebuje byť. Dôkazom je jeho kandidatúra do Európskeho parlamentu. O poslanecké kreslo sa uchádza spolu so synom Pavlom, podnikateľom. Obaja kandidujú za Kresťanskú Slovenskú národnú stranu. Vznik strany s takým názvom a v takej podobe sa podľa výpisu z registra politických strán a hnutí datuje na desiateho februára tohto roka.

V skutočnosti však ide o subjekt pôsobiaci na slovenskej politickej scéne už od roku 1991. Kresťanská Slovenská národná strana je totiž nástupkyňou Slovenskej národnej jednoty Stanislava Pánisa, známeho nacionalistu a organizátora spomienkových akcií za prezidenta vojnového slovenského štátu Jozefa Tisa.

Slovenská národná jednota pod Pánisovým vedením spolupracovala s neonacistickými združeniami a propagovala vojnový režim. „Ideovú blízkosť“ Kresťanskej Slovenskej národnej strany so Slovenskou národnou jednotou ukazuje aj personálne prepojenie - okrem Pánisa je členom prípravného výboru strany napríklad Ľubomír Mäsiar.

Muž s rovnakým menom bol pred pár rokmi členom štatutárneho orgánu Ľudovej strany, ktorá združovala slovenských neonacistov v ich snahe uspieť vo voľbách.

Má čo povedať

Šéfom Kresťanskej Slovenskej národnej strany je Roman Stopka. Bývalého podpredsedu národniarov vyrazili z SNS po tom, čo sa zastal Slotu. Stopka na naše otázky reagoval obsiahlym e-mailom, v úvode ktorého sa podivil záujmu o Slotovu osobu. „Dúfam, že to nie je obava z jeho možného úspechu,“ hĺbavo zafilozofoval. A pokračoval ódami na niekdajšieho straníckeho šéfa.

„Pravda je taká, že je mizerný herec a príliš otvorený politik na to, aby vedel skrývať emócie, keď ide o národný záujem. Ak si prestaneme všímať formu jeho myšlienkových prezentácií a sústredíme sa viacej na ich obsah, zistíme v debate s ľuďmi, že tento človek mal a stále má čo povedať občanom Slovenskej republiky."

"On sám je o tom tiež presvedčený, a ak sa toto presvedčenie potvrdí aj vôľou našich voličov, prečo by sme im mali upierať právo mať kandidáta, ktorému dôverujú a jeho občasná nadmerná otvorenosť vo verbálnej komunikácii im neprekáža,“ menoval dôvody Slotovej kandidatúry.

Stopka je presvedčený, že ako začínajúca strana majú právo na svoj nezávislý prieskum verejnej mienky aj o osobách, ktoré sa podľa „masmediálnych redaktorov“ vo vedomí občanov už nenávratne prepadli do minulosti. „Sme si vedomí rizika, ktoré podstupujeme, ale robíme tak z úcty voči občanovi republiky, z rešpektu k jeho vôli a jeho vplyvu na štátnu moc, zakotvenú aj v Ústave SR.“

Na margo spolupráce s Pánisom a jeho kontroverznou Slovenskou národnou jednotou zdôraznil, že sa s ňou nespájajú, ale zakladajú novú stranu. „Tým občanom Slovenskej republiky, ktorých považujeme za čestných a republike oddaných, dávame príležitosť, aby múr nepochopenia, s ktorým sa doteraz stretali, mali možnosť prelomiť… na slovenskej politickej scéne chýba strana, ktorá by nielen slovne, ale aj de facto naplnila predstavy občana voliča,“ dodal poeticky.

Čo povedať na záver? Azda len toľko, že na kandidátke Kresťanskej Slovenskej národnej strany do európskeho parlamentu mieria odvekí odporcovia Európskej únie, ktorí v minulosti odmietali vstup Slovenska do Európskej únie a samotnú úniu označovali za strašiaka či „židovské združenie“.

Možno ich posmelil nárast úspechu extrémne pravicových strán v Európe, možno ich zlákala vízia teplého a dobre plateného miestečka. Napokon, peniaze nesmrdia, ani keď sú zo „židovského združenia“.

VIDEO Plus 7 Dní