Tip na článok

Slotova luxusná vila na Rabe je opustená. Sused: Čas trávi na jachte alebo s fľašou

Tak dlho klamal o svojom majetku, až sa jeho lož zmenila na pravdu. Bývalý slovenský politik Ján Slota už dlhé roky trávi dovolenky na malebnom chorvátskom ostrove Rab. Vo vile, o ktorej tvrdí, že patrí jeho kamarátovi z Benina.

Galéria k článku (10 fotografií )

Na starnúceho Jána Slotu sa posledné roky valí jedna galiba za druhou. Totálnym fiaskom sa skončila jeho politická kariéra, okašľala ho reprezentatívne vyzerajúca manželka, prachom zapadajú jeho rýchle autá, rypnúť do jeho povesti si trúfajú aj mladé žaby.

Navyše prichádzajú patálie so Slotovým potajme nahonobeným majetkom. Zistili sme, že vila na chorvátskom ostrove Rab, ktorej vlastníctvo pred verejnosťou tvrdohlavo popieral, mu už skutočne nepatrí. K priam prorockému naplneniu Slotovho opakovaného klamstva došlo vďaka zásahu chorvátskych štátnych orgánov.

„Kamarát černoch“

Majetok bývalého predsedu Slovenskej národnej strany a jedného z niekdajších najvplyvnejších politikov krajiny Jána Slotu bol vždy terčom záujmu verejnosti. Muž, ktorý bol od roku 1990 až do roku 2012 permanentne verejným činiteľom, si užíval príliš veľký luxus.

Nepomer medzi jeho ľahko spočítateľnými príjmami a nákladným životným štýlom Slota vysvetľoval tým, že drahé autá, domy a lietadlá, ktoré užíval, nie sú jeho. Má ich iba požičané, respektíve prenajaté. Samozrejme, za lacný groš. Lebo on je šikovný.

Ostrov Rab: Starnúci politik sa na svoje obľúbené miesto vracia čoraz zriedkavejšie, obyčajne sám ako prst. Foto: Norbert Grosz

Čítajte viac:

Dopravný hriešnik Slota: Presedlá spoza volantu do kokpitu?

Podobne to bolo so Slotovou chorvátskou vilou. Veľkopanské sídlo, popri ktorom pôsobia apartmány poslanca Gála a ministra Solymosa (písali sme o nedávno) ako sídliskové králikárne, vraj patrí Slotovmu „kamarátovi černochovi“. Naši redaktori, ale aj novinári z iných médií, raz za čas cestovali na Rab, aby sa presvedčili, ako je to naozaj s vilou Slotovho kamaráta. Žiadneho černocha v nej nikdy nenašli ani domáci - oslovení susedia, predavači, čašníci - si nespomínali, že by v okolí vily čo i len zazreli muža s čiernou pleťou.

Zato získať fotografie so Slotom na Rabe nebol až taký problém. Objavila sa dokonca taká, na ktorej Slota so svojou druhou manželkou Alžbetou niekedy okolo roku 2002 kontroluje ešte len výstavbu vily. Neskôr sme priniesli zábery z terasy vily so Slotovou treťou manželkou Ľubomírou, tiež s jeho svokrou a najmladšou dcérou Sofiou. Zachytili sme aj Slotu, ako sa preháňa po tamojšom mestečku na motorke a v blízkej maríne sme našli zakotvené jachty, na ktorých brázdi Jadranské more.

Najprv to bola loď nazvaná Babuľka, tú po pár rokoch vymenil za Princeznú a naposledy sa zahral na agenta 007 Jamesa Bonda a zaopatril si dvadsaťmetrový Sunseeker Predator 64 s hodnotou okolo 1,3 milióna eur. Loď dostala meno Alfa.

Jachty menil: Po Babuľke a Princeznej si zabezpečil dvadsaťmetrovú Alfu, na akej sa vozil aj James Bond. Foto: Norbert Grosz

Ako chyba potvrdzovala lož

Vráťme sa k spomínanej vile. Na katastrálnom úrade sme sa dozvedeli, že vilu vlastní spoločnosť Laganj a chorvátsky obchodný register uvádzal ako jediného majiteľa tejto firmy vtedajšieho Slotovho osobného tajomníka, onoho „kamaráta černocha“ Georgea Dossua Gansého z Beninu. Vyzeralo to teda tak, že Slota má svoje záležitosti dobre ošetrené, a ak si nejaký novinár trúfne pripisovať vlastníctvo vily Slotovi, koleduje si o vopred prehratý súdny spor.

Pred pár týždňami sme opäť surfovali na stránkach chorvátskeho obchodného registra a skoro nám oči vypadli. Pri firme Laganj zasvietilo meno Jána Slotu. Nie ako nového človeka v tejto spoločnosti, ale ako jej zakladateľa! Zrazu bola pravda vonku.

Čítajte viac:

Zo Slotu je obyčajný dôchodca s igelitkou a s mercedesom

Doterajšie zatajovanie mena významného slovenského politika vo firme vlastniacej veľkú vilu sme si ako-tak dokázali vysvetliť. Veď šéf rabskej pobočky správy prístavov nám už pred pár rokmi rozprával, že po vyjdení článku o Slotovi a jachte Princezná v časopise PLUS 7 DNÍ, teda na Slovensku, mal on vo svojej práci, čiže v Chorvátsku, veľké problémy.

Ministerstvo námorníctva, transportu a infraštruktúry ho vyzvalo, aby do Záhrebu poslal písomné vysvetlenie, aké otázky mu slovenskí novinári ohľadne Slotu kládli a aké informácie nám on poskytol. Slotov vplyv zjavne nebol obmedzený len na slovenské územie, a tak nemožno vylúčiť, že sa ktosi postaral aj o malú „chybičku“ na internetovej stránke chorvátskych súdov.

Oveľa zarážajúcejšia nám pripadala zmena v tejto situácii. Prečo už Slotovo meno nie je chránené a čo sa stalo s jeho firmou Laganj, sme sa vybrali zistiť priamo na ostrov Rab i na Obchodný súd v Rijeke.

Úplne sám, opustený

Na dvore Slotovej vily na ostrove v severnej Dalmácii bolo pusto, bránu mal zamknutú. „Pán Slota tu nie je. Už takmer rok nebol na Rabe,“ upozornil nás spoza opačného plota starý pán Bandurina a vysvetlil, že on je dobre informovaný nielen preto, lebo jeho dom so Slotovou vilou susedí, ale bohatý Slovák ho poveril dozeraním na nehnuteľnosť a dokonca mu zveril kľúče, aby občas v rozľahlom dome vyvetral.

Slotov chorvátsky sused: „Slota buď trávi čas na jachte, alebo sám posedáva pri fľaši.“ Foto: Norbert Grosz

„Odkedy od Slotu odišla mladá žena, takmer sem nechodí. Vlani v lete prišiel len na pár dní. Úplne sám, opustený. Väčšinu času strávil na jachte a potom som ho videl už iba sedieť s fľaškou. Škoda takej krásnej vily. Čo by ľudia dali za to, keby sa v nej mohli rekreovať a ona je skoro celý rok prázdna, zavretá,“ povzdychol si Bandurina a pozval nás do svojej záhrady, odkiaľ je krásny výhľad nielen na mestský prístav, ale aj na Slotovu terasu s opustenou detskou hojdačkou v tvare zebry.

Čo sa nachádza za múrmi, priblížil starý pán aspoň slovne: „Vo vile je priestranná vstupná hala a štyri dvojizbové apartmány. Dva dole a dva hore. Každý z nich má kuchyňu i kúpeľňu. Zariadenie v dome dal Slota vyrobiť na mieru. Žiadna priemyselná výroba, on si potrpí na kvalitu prvej triedy.“

Podľa Bandurinu sa Slota dostal k pozemku na Rabe veľmi lacno. V deväťdesiatych rokoch, v čase vojny na Balkáne, ľudia nemali peniaze a predávali vo veľkom, čo sa dalo. Tisícdvesto štvorcových metrov kúpil Slota za dvestotisíc mariek a dnes má len jeho pozemok päťnásobne väčšiu hodnotu. Keďže na atraktívnom Rabe je už takmer nemožné získať stavebnú parcelu, cena Slotovej nehnuteľnosti sa môže pohybovať od dvoch až k dva a pol miliónu eur.

O tom, že by vila patrila niekomu inému ako Slotovi, Bandurina ani na sekundu nezapochyboval: „V dome nebol nikdy nikto iný okrem Slotu a jeho najbližšej rodiny. Apartmány neprenajíma, neorganizuje tu ani párty pre priateľov. Ide o striktne súkromnú záležitosť.“

Prinášame vám exkluzívny rozhovor so susedom Jána Slotu!

Záťah na lajdáckych podnikateľov

Prekrytie vlastníctva de facto súkromného letoviska chorvátskou firmou využívali desiatky Slovákov. V Chorvátsku ešte donedávna cudzinci nemohli kupovať ani domy, ani pozemky, a tak si našli cestu, ako obísť chorvátske zákony. Rovnako Slota cez chorvátskeho občana Leka Gojaniho založil firmu Laganj, ktorej úlohou bolo vlastniť jeho vilu, a svojho tajomníka Georgea Gansého ako spolumajiteľa firmy uviedol zrejme len ako kamufláž.

Laganj ako skutočná firma asi nikdy nefungovala a Slota sa ako podnikateľ ani necítil. Možno práve preto si neplnil povinnosti, ktoré podnikateľom plynú podľa zákona. Pred pár rokmi začali Chorváti podobných ignorantov rázne riešiť. Neodovzdal si účtovnú závierku svojej spoločnosti už tri roky po sebe? Tak tvoju firmu vymažeme z obchodného registra. Až okolo tridsaťtisíc firiem takto prestalo z jedného dňa na druhý existovať!

Šokovaní podnikatelia sa búrili, najímali si advokátov na riešenie nečakaných problémov, kauzu rozoberala chorvátska tlač. Ako sme sa dozvedeli na Obchodnom súde v Rijeke, v rámci tohto záťahu na lajdáckych podnikateľov padla v roku 2013 aj Slotova firma. Inými slovami - už jej niet.

A keďže chorvátske súdy - na rozdiel od slovenských - pred vymazaním spoločnosti nezisťovali, či firma má, alebo nemá nejaký majetok, a nepridelili jej automaticky likvidátora, ako majiteľ Slotovej vily je aj podľa aktuálneho výpisu z katastrálneho úradu stále vedená tri roky neexistujúca firma Laganj.

Majiteľa vily de iure niet. S vilou teda nemožno nijako nakladať, napríklad predať ju ani darovať. Tento čudný právny stav podľa pracovníčky obchodného súdu možno napraviť podaním žiadosti o pridelenie likvidátora, ktorý následne majetok firmy vyrovná. Samozrejme, že zadarmo to nebude.

Dokument z Obchodného súdu v Rijeke: Podľa oficiálnych písomností Ján Slota figuroval vo firme Laganj od jej založenia v roku 2000. Foto: Norbert Grosz

O božích mlynoch

Otázne je, či Ján Slota vôbec tušil, že má vo vrecku kľúče od vily, ktorá mu nepatrí. Veď tento stav trvá už tri roky a Slota stále nekoná. Bývalému politikovi sme zavolali a pokúšali sa s ním dohodnúť na osobnom rozhovore, ale z podivného brblania v telefóne sa nedalo vylúštiť, čo vlastne vraví.

O pár hodín sme volali znovu. To už Slota pomaly, opatrne artikuloval: „Prosím vás, nenahrávajte ma.“ A hneď telefón položil. Na druhý deň volal na redakčné číslo on sám a hneď reagoval na esemesku, v ktorej sme mu písali o vymazaní firmy Laganj.

„Prečo by som mal vedieť o vymazaní nejakej firmy, keď ja nič nemám?! S tou firmou nemám absolútne nič spoločné,“ držal sa starej stratégie a zo spôsobu jeho reči bolo zrejmé, že je na rozdiel od predchádzajúceho dňa opäť vo svojej koži. Informácii, že máme v rukách oficiálny výpis z chorvátskeho obchodného registra, podľa ktorého nespochybniteľne bol zakladateľom a spolumajiteľom firmy, najprv nechcel uveriť.

Nervózny: Na našu otázku zareagoval Ján Slota touto esemeskou. Foto: Ľudmila Lacková

Výsmešne opakoval: „Chcete mi povedať, že ste boli v Rijeke na súde? To akože ste sa tam vybrali len tak?!“ Nakoniec sa naštval: „Prosím vás! Tam sa starajte o ministrov, ktorí si pokúpili apartmány v Chorvátsku, nie o mňa. Ja v žiadnej firme nie som! Vy mi nebudete rozprávať, kde som a kde nie som.“

Po ukončení hovoru poslal ešte esemesku v znení: „Je to klamstvo. V prípade uverejnenia tohto klamstva podám na vás žalobu.“ Slotova nervozita je pochopiteľná. Veď čo, ak si oficiálny spolumajiteľ firmy Laganj Georges Gansé bude uplatňovať nárok na majetok firmy? Podľa chorvátskeho právnika, ktorý si neželá byť menovaný, pre Slotu nebude vôbec jednoduché získať vilu takpovediac späť. Ale to už sa žiada povedať čosi o božích mlynoch...

VIDEO Plus 7 Dní