Ide o masový zločin. Dva a pol roka vyšetrovala komisia sexuálne násilie vo vnútri katolíckej cirkvi vo Francúzsku. V utorok 5. októbra publikovala svoje závery. No a z nich sa vytvorilo zemetrasenie, pretože sexuálne zneužívanie je podľa všetkého bežnejšie, ako sa dalo predpokladať. Nejde o ojedinelé prípady, ale o systém.

Od roku 1950 zozbierala komisia dôkazy o 216 000 obetiach kňazov a mníchov a až 330 000 obetiach dohromady, ak berieme do úvahy aj iných zamestnancov v službách cirkvi. Pedokriminality sa malo dopustiť 2900 až 3200 cirkevných hodnostárov. Podľa prezidenta nezávislej vyšetrovacej komisie Jean-Marca Sauvého ide o minimálny odhad. Pápež František vyhlásil, že pociťuje hanbu za to, aký dlhý čas si dala francúzska cirkev na to, aby zareagovala. A čo sa týka jej reakcií, hanbiť sa je za čo.

Komisia chcela vypočuť "autorov" týchto skutkov a poslala cirkvi žiadosti o rozhovor s tými, ktorých na základe výpovedí obetí, archívov, dokumentov a iných častí vyšetrovania identifikovala. Súhlasili len jedenásti. Nečudo, že krajina je šokovaná zo škandálu. Podobným prebudením o veľkosti zneužívania detí v cirkevných štruktúrach a počudovaním sa nad tým, ako nadriadení kriminálnikov kryli, si prešli aj iné krajiny, napríklad USA, Chile či Austrália.

Vo veľkom sa rieši problém svätej spovede. V relácii rozhlasu Le téléphone sonne položili otázky arcibiskupovi z diecézy v Rouen Dominiquovi Lebrunovi. "Nahlásili by ste sexuálne zneužívanie, ak by vám ho pri svätej spovedi povedala obeť, dieťa alebo naopak, ak by sa vám k nemu priznal kolega, kňaz?" Biskup odpovedal, že on by to neurobil, pretože spoveď sa pokladá za tajomstvo profesie podobne, ako lekár môže mlčať o zdravotnom stave pacienta.

Nie je však jediný, kto takto zmýšľa. Ľudí pobúril aj Lebrunov šéf, prezident Konferencie biskupov Francúzska (CEF), Eric de Moulins-Beaufort. V rádiu Franceinfo uviedol, že  "tajomstvo svätej spovede je silnejšie ako zákon republiky, pretože otvára priestor pre slovo, pre slobodu slova, ktorá sa odohráva pred Bohom."