V roku 2015 zažila obec Kuchyňa na Záhorí renesanciu. Upravili náučný chodník dlhý asi dva kilometre, súčasťou ktorého je i stovky metrov dlhá visutá lávka ponad vodnú nádrž. Jej návšteva bola zadarmo, denne ju navštevovali desiatky ľudí. Miestni, i turisti. Sprístupnená na relax a oddych v lone prírody pri vode. Krásne scenéria ľudia zvečňovali na fotografiách, ktoré vo veľkom dávali na sociálne siete. Obec sa mala čím pýšiť. Atrakcia však nevydržala ani tri roky. Odpoveď? Nedostatok financií a, paradoxne, bobry.

Počas svojho rozkvetu. Bobriu hrádzu navštevovali desiatky turistov, pochvaľovali si ju aj na sociálnych sieťach
Počas svojho rozkvetu. Bobriu hrádzu navštevovali desiatky turistov, pochvaľovali si ju aj na sociálnych sieťach
Zdroj: instagram

Nevydržala

Drevený chodník ponad hladinu vodnej nádrže začal postupne chátrať. Otvárali ho s veľkou pompou, k jeho rekonštrukcii sa už tak vehementne nikto nevyjadruje. Obec najprv obviňovala ľudí, potom bobrov, neskôr samovoľné hnitie dosák. V prvej tretine minulého roka schátrala stavba tak, že ju museli uzavrieť. „Je to obrovská škoda, a to chátranie? Bolo to dosť rýchle. Koncom roka 2016 sme tam boli ešte na výlet, začiatkom ďalšieho roka sme sa už na ňu neodvážili vstúpiť,“ hovorí návštevníčka. Osud konštrukcie má v rukách obec. Tá sa k tomu stavia vlažne.

Súčasný stav: Na Bobriu hrádzu nie je veľmi vábny pohľad.
Súčasný stav: Na Bobriu hrádzu nie je veľmi vábny pohľad.
Zdroj: Daniel Belhadj

Dajte mi nejaký nápad

Oslovili sme starostu obce Róberta Bujnu, ktorý sa pre regionálne noviny v apríli minulého roku vyjadril, že v najbližšej dobe čaká drevenú stavbu rekonštrukcia. Prešiel rok a pol, atrakcia je stále pre verejnosť uzavretá. Pátrali sme, kedy sa sľubovaná, ba dokonca už aj avizovaná rekonštrukcia chystá. „Obec nemá voľné financie na rekonštrukciu lávky. V prípade vyhlásenia výzvy na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok sa obec sa bude uchádzať o takéto financie. Samozrejme radi prijmeme akýkoľvek dobrý nápad z Vašej strany,“ znie odpoveď starostu, ktorý sa pre mnohé médiá pred niekoľkými mesiacmi dušoval, že obec atrakciu zrekonštruuje. Zdá sa, že oprava vyhľadávaného turistického miesta je v nedohľadne.