Zaoberá sa ochranou právneho štátu, zahraničnou politikou a rozšírením EÚ na západný Balkán. Najnovšie sa stal jediným Slovákom, ktorý bude v novom výbore europarlamentu pripravovať pravidlá pre fungovanie sociálnych sietí, aby tie medzi ľudí šírili menej dezinformácií.
Ste jediným Slovákom, ktorí bude v Európskom parlamente pracovať na regulácii sociálnych sietí. Ako ste sa k tejto pozícii dostali?
V lete sme v europarlamente schválili vznik nového osobitného výboru pre zasahovanie do demokratických procesov v EÚ vrátane dezinformácií. Ako spoluautor europarlamentnej rezolúcie o boji s dezinformáciami z minulého októbra som mal o členstvo vo výbore dlhodobý záujem. Záujemcov však bolo prirodzene viac ako miest vo výbore. Preto si vážim podporu svojej politickej skupiny pri rozhodnutí o jeho konečnom zložení. Boj s dezinformáciami bol mojou témou už počas kampane do Európskeho parlamentu a tento výbor predstavuje jedinečnú šancu, ako ho zreálniť. Sociálne siete dnes šíria hoaxy a klamstvá jednoducho a nekontrolovateľne, pričom Slovensko má len obmedzené nástroje, ako môže vplývať na globálne sociálne siete, aby zmenili svoje správanie. Účinnú zmenu aj u nás môžeme dosiahnuť len vďaka spoločnej európskej politike.
Čo bude mať bežný človek zo Slovenska toho, že ste členom tejto komisie?
Pre digitálne platformy ako Facebook a Google je Slovensko nezaujímavou malou krajinou. Tieto spoločnosti riešia a reagujú na tlak veľkých hráčov či veľkých trhov, ako sú Spojené štáty či Nemecko. Mojím cieľom je, aby mali používatelia sociálnych sietí na Slovensku nárok na rovnaké služby a rovnakú ochranu ako občania v Nemecku. Všetci si na internete zaslúžime viac overených faktov a menej klamstiev, dezinformácií a nenávisti, ktorá nás denne zasypáva na sociálnych sieťach. Európa má na to, aby sa o takúto zmenu zasadila.
Ako chcete nájsť rovnováhu medzi slobodou slova a obmedzením toho, čo sa smie písať na sociálne siete?
Naše zákony už teraz zakazujú podnecovať nenávisť voči skupinám ľudí napríklad na základe ich farby pleti či vierovyznania. Vymáhanie existujúcich zákonov na sociálnych sieťach je však náročné, málokto je za protiprávne výroky stíhaný a odsúdený. Je dôležité, aby sme zachovali na sociálnych sieťach slobodu v zmysle, že slobodne môžem vyjadriť svoje názory. Zároveň však musí platiť, že sociálne siete šíria v prvom rade pravdivý obsah a nie klamstvá, ktoré môžu ohrozovať naše zdravie či našu bezpečnosť, a ktoré sú dnes i zdrojom nemalých príjmov z reklamy na internete. Veď šírenie poplašnej správy je v reálnom svete trestné. Nikto nemôže len tak zavolať do nemocnice, ohlásiť tam bombu, a pritom sa odvolávať na slobodu slova.
Zákony teda máme, prečo máme riešiť aj sociálne siete? Nemali by sme riešiť len vymáhanie zákonov?
Musíme riešiť fungovanie sociálnych sietí. Dnes totiž nevieme, kto a čo rozhoduje, aký obsah sa každému z nás zjaví na obrazovke, keď si otvoríme sociálnu sieť. Tento algoritmus je tajomstvom sociálnych sietí. My ho nepoznáme, ale ukazuje sa, že práve
nenávisťou a lžami nabité príspevky sa internetom šíria najlepšie. Hoaxy sú na sociálnych
sieťach ako oheň v suchom lese. Potrebujeme nastaviť také pravidlá, aby
sociálne siete mali reálnu zodpovednosť za obsah, ktorý šíria. Podobným spôsobom, ako je to roky v serióznych médiách, ktoré keď napíšu lož alebo pracujú s vymysleným zdrojom, hrozí im postih.
Aj v súvislosti s koronavírusom sa na sociálnych sieťach šíri množstvo nezmyslov.
Zdravotnícke hoaxy patria medzi najnebezpečnejšie. Práve skúsenosť s pandémiou posúva aj našu snahu o poriadok na sociálnych sieťach. V posledných mesiacoch sa na internete objavili zaručené návody o liečebných účinkoch riedidla či prípravku na čistenie akvária. Bohužiaľ ľudia im uverili a stálo ich to zdravie i život. Aktuálne nezmysly o škodlivosti rúšok len podporujú prenos vírusu a vedú k škodám na zdraví a k úmrtiam.
Prestanú hoaxy, keď budú sociálne siete zregulované?
Úplne nezmiznú, šíria sa napríklad aj reťazovými e-mailovými správami či prostredníctvom webových stránok. Potrebujeme preto posilniť mediálnu a digitálnu gramotnosť ľudí a zlepšiť kvalitu nášho vzdelávania a komunikáciu štátu s verejnosťou. Inšpirujme sa krajinami, ktoré už v tejto oblasti robia oveľa viac, ako také Fínsko, napríklad.
Vy sa dáte zaočkovať, keď bude dostupná vakcína proti koronavírusu?
Rozhodne áno a budem svoj postoj aktívne komunikovať. Práve z nedávneho prieskumu, ktorý ukazuje nízku ochotu ľudí na Slovensku dať sa zaočkovať proti tejto chorobe, vidíme, ako vážne zdravotnícke hoaxy rozkladajú našu spoločnosť.
Cestujete v týchto dňoch do Bruselu? Ako sa chránite?
Áno, cestovanie je súčasťou mojej práce. Aj keď sme počas pandémie presunuli mnohé parlamentné aktivity do online sveta, politika sa nedá robiť len virtuálne na diaľku. Politická práca je o priamej komunikácii a stretnutiach s ľuďmi. V lietadle, v europarlamente i vonku v Bruseli nosím rúško. Na pracovných stretnutiach si držím odstup, opakovane si dezinfikujem ruky a dávam sa pravidelne testovať, aby som chránil svoje okolie. Pokiaľ nemáme účinný liek či očkovaciu látku, musíme žiť s koronavírusom čo najzodpovednejšie.