Tip na článok
Francúzska moderátorka Eva Bester.

Slovanská duša je naozaj iná, hovorí žena, ktorú volajú Miss Melanchólia

"Byť melancholický je veľmi komplikované. Nič sa nám nechce, sme melanchóliou obarení, ohlušení, uspáva nás, chvíľami je drásajúca, lenivieme," hovorí známa francúzska moderátorka.

Francúzsku Evu Bester (33) počúvajú milióny ľudí. Už niekoľko rokov uvádza reláciu, ktorá hľadá liek na melanchóliu. Jej štúdio navštevujú slávni ľudia a ponúkajú svoje recepty - hudobné, výtvarné, filmové, umelecké. Čo je vlastne melanchólia? Predstupeň depresie alebo lenivé ničnerobenie? Poddať sa jej alebo s ňou bojovať?

Eva Bester hovorí, že stredná Európa, kde sa nachádza aj Slovensko, má k melanchólii osobitný vzťah.: "Takéto priestory majú typický sklon k melanchólii. Jeden z mojich obľúbených filmov je Felliniho Casanova. Film je o konci jednej doby, Casanova je zostarnutý, cestuje po Európe a uvedomuje si, že moderný svet je mu na míle vzdialený. Svet, ktorý vidí, je čoraz vulgárnejší a on sám k tomu prispieva. Je to krásne i paradoxné. Neskutočne ho to kvári, ale nemôže si pomôcť. Spoluutvára vulgárnosť doby. Áno, tieto priestory podporujú melanchóliu. Časť mojej rodiny je pôvodom zo strednej Európy a všetci sme veľmi melancholickí. Slovanská duša je podľa mňa v niečom naozaj iná a vystihuje, samozrejme, aj národy zo strednej Európy. Túto dušu tvorí zmes veľmi hlbokých pocitov. Nehovorím, že takéto pocity nezažívajú všetci ľudia, ale v strednej Európe ich dávajú viac najavo. Neboja sa toho."

O pocite, ktorý nám je známy, ale definovať by sme ho len tak bez slovníka nevedeli, si môžete prečítať rozhovor, ktorý vyšiel v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní >>

Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní