Francúzsku Evu Bester (33) počúvajú milióny ľudí. Už niekoľko rokov uvádza reláciu, ktorá hľadá liek na melanchóliu. Jej štúdio navštevujú slávni ľudia a ponúkajú svoje recepty - hudobné, výtvarné, filmové, umelecké. Čo je vlastne melanchólia? Predstupeň depresie alebo lenivé ničnerobenie? Poddať sa jej alebo s ňou bojovať?

Eva Bester hovorí, že stredná Európa, kde sa nachádza aj Slovensko, má k melanchólii osobitný vzťah.: "Takéto priestory majú typický sklon k melanchólii. Jeden z mojich obľúbených filmov je Felliniho Casanova. Film je o konci jednej doby, Casanova je zostarnutý, cestuje po Európe a uvedomuje si, že moderný svet je mu na míle vzdialený. Svet, ktorý vidí, je čoraz vulgárnejší a on sám k tomu prispieva. Je to krásne i paradoxné. Neskutočne ho to kvári, ale nemôže si pomôcť. Spoluutvára vulgárnosť doby. Áno, tieto priestory podporujú melanchóliu. Časť mojej rodiny je pôvodom zo strednej Európy a všetci sme veľmi melancholickí. Slovanská duša je podľa mňa v niečom naozaj iná a vystihuje, samozrejme, aj národy zo strednej Európy. Túto dušu tvorí zmes veľmi hlbokých pocitov. Nehovorím, že takéto pocity nezažívajú všetci ľudia, ale v strednej Európe ich dávajú viac najavo. Neboja sa toho."

O pocite, ktorý nám je známy, ale definovať by sme ho len tak bez slovníka nevedeli, si môžete prečítať rozhovor, ktorý vyšiel v najnovšom čísle týždenníka Plus 7 dní >>

Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Aktuálne vydanie týždenníka PLUS 7 DNÍ už v predaji.
Zdroj: Plus 7 dní