Tip na článok
Z protestu.

Slovenky držia s Poľkami: Protest proti stredovekému poľskému zákonu je aj u nás

Solidárne a v čiernom. Aj Slovenky dnes protestujú proti sprísneniu zákona o interupciách v susednom Poľsku.

Galéria k článku (5 fotografií )
Aktivista Dana Vitálošová

Tamojší parlament totiž schválil návrh, ktorý zakazuje interupcie aj v prípade znásilnenia, incestu či vážnej deformácie plodu. K vyše 50 poľským mestám, kde sa organizujú protesty sa pridávajú aj ženy z EÚ, USA či Kanady.

Slováci protestovali, aby vyjadrili súdržnosť s Poľkami. Foto: Autorka

V Bratislave sa bude protestovať pred Poľským inštitútom. Ženy sa zvolávajú cez facebook. Podľa organizátorov bratislavskej demonštrácie vyšla v máji tohoto roku v časopise The Lancet vedecká štúdia o interrupciách. Zahŕňa dáta z rokov 1990 až 2014 pre všetky svetové regióny. Štúdia sa okrem iného zameriavala aj na súvis medzi priemerným počtom interrupcií a tým, či sú interrupcie nejako postihované zákonmi.

VIDEO Z PROTESTU

Ukázalo sa, že medzi krajinami s prísnejšími a voľnejšími zákonmi neexistuje zásadný rozdiel v priemernom počte interrupcií. Krajiny s najprísnejším režimom dokonca vykazujú v priemere o niečo viac interrupcií. Zákonný zákaz sa teda podľa nich nezdá byť efektívnym prostriedkom, ako interrupciám zabrániť - ženy si zvolia nezákonnú cestu. Kritici sprísnenia zákona tvrdia, že postih lekárov ohrozí aj životy žien.

Lekári totiž kvôli strachu z väzenia k interupcii pristúpia len v naozaj akútnom prípade. Gynekológ Romuald Debski zhrnul ich obavy opisom možnej situácie. „Ak budem mať pacientku s preeklampsiou v 32. týždni tehotenstva, musím ju aj dieťa nechať umierať. Musím, pretože ak sa rozhodnem porodiť cisárskym rezom a dieťa umrie, pretože sa narodí predčasne, hrozí mi trest do troch rokov väzenia.“

VIDEO Plus 7 Dní