Fotky krojovaných politikov nájdeš v GALÉRII

V zahraničí je doslova raritou stretnúť politika v národnom odeve. „Úprimne, nespomínam si, že by som niečo také videl,“ hovorí politológ Tomáš Koziak. U slovenských politikov sa však typické ľudové oblečenie minulosti - kroj - teší obľube. Ešte aj politici, ktorí bežne nosia najmodernejšie módne kúsky, sa radi fotia v tradičnom odeve.

Fučalo mu na kríže

Počas Veľkej noci ohúril týmto outfitom aj exminister školstva, liberál Branislav Gröhling (SaS). „Veľká noc, to sú tradície. A čo už je len tradičnejšie ako kroj? Vždy som si ho chcel vyskúšať, tak som si povedal, že tieto sviatky sú na to ideálne,“ pripustil exminister s tým, že v jeho prípade nešlo o nejakú záľubu týkajúcu sa ľudových zvyklostí. Jeho mama vraj dostala záchvat smiechu, keď ho videla, bavil sa exminister.

„Bol to zaujímavý zážitok, ale každý deň by sa mi v tom veru chodiť nechcelo. Dosť mi fučalo na kríže,“ okomentoval Gröhling očovský kroj, v ktorom sa s vyšportovaným bruchom a odhalenými krížami odprezentoval ako „typický slovenský šuhaj“.

Politológ Tomáš Koziak nepredpokladá, že by to Gröhlingovi a jeho strane získalo nových voličov. „Liberálni politici neinklinujú k tradičným hodnotám a kroje sú práve prejavom spätosti s tradičnou ľudovou kultúrou. Preto moderný liberál, ako sa snaží prezentovať pán Grö­hling, nevyzerá v kroji celkom uveriteľne,“ vysvetľuje Koziak.

Spomína na harmoniku

Peter Pellegrini ako chlapec hrá na harmonike.
Zdroj: instagram/peterpellegrini

Pomerne často vidieť v kroji aj bývalého premiéra Petra Pellegriniho. „Z ľudí, ktorí majú radi naše kroje a náš folklór, vždy sálala nádherná pozitívna energia a zostala v nich dodnes,“ vyznal sa už pred časom politik. Kroje a spev mu vraj pripomínajú detstvo a vybavujú sa mu spomienky na časy, keď ako chlapec chodil s harmonikou, často aj v kroji.

„Slovensko je azda jedinou krajinou na svete, kde sa na malom kúsku zeme dá objaviť toľko nádherných odevov,“ ospevuje folklórne oblečenie Pellegrini.

A jemu to politológ Koziak aj verí: „Peter Pellegrini sa rád štylizuje do pozície človeka, ktorý je spätý s vidiekom. V tomto prípade je ľudový kroj oveľa viac uveriteľný ako v prípade pána Gröhlinga.“

Vyšívaná vestička

V kroji sa odfotila pred časom aj prezidentka Zuzana Čaputová. „Bolo úžasné si len tak pre radosť zaspievať, za­smiať sa, porozprávať. Aj vďaka krásnemu kroju, ktorý ste mi priniesli vyskúšať, som sa cítila ako jedna z vašich členiek,“ opísala hlava štátu svoje stretnutie s umelcami z folklórneho súboru z Pezinka.

V kroji bola oblečená aj počas pracovnej návštevy v Čičmanoch na strednom Slovensku.

Na Orave zasa dostala ručne ušitú vestičku - brúcnik, ako ju volajú v Oravskej Polhore, kde jej ju darovali. „Ručne ušiť kroj, to sú hodiny a hodiny roboty, pekne steh za stehom,“ objasnila vznik odevu Danka Tropeková, ktorá vestičku pre prezidentku ušila. A keďže sa osobne s hlavou štátu nestretla, tá jej z vďaky poslala fotografiu s oblečeným brúcnikom.

Politológ Koziak kroj k prezidentke priraďuje úplne pokojne: „Ide o to, ako sa politik štylizuje vo svojej komunikácii s voličom. Pani prezidentka sa netají tým, že chce vychádzať so všetkými občanmi, rozpráva sa milo aj s bežnými ľuďmi, preto je v tomto oblečení uveriteľná.“

Pletie korbáč v širáku

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa do plátennej košele ako z minulosti oblieka cez Veľkú noc. Dopĺňa ju dobový širák, teda klobúk. „Priatelia, ja už som si svoju veľkonočnú povinnosť splnil. Verím, že máte krásny deň, ženy veľa šibačov, aby ste boli naďalej zdravé a krásne, a chlapi veľa veľkonočnej výslužky,“ zaželal Kollár cez sociálnu sieť počas sviatkov. Rovnaký odev mal napríklad aj vlani.
Spodnú časť kroja, súkenné nohavice, však na šibačku nenosí, dáva prednosť moderným rifliam. Kollár pridal na sociálnu sieť aj video, ako pletie korbáč. Pravidelne ho vraj totiž zabúda kúpiť a „potom zháňam po lese nejaké prúty“. Pletenie korbáča mu vraj pripomína detstvo.

V minulosti sme ho videli celého v kroji napríklad aj počas slávnostných dní kroja, keď síce nespieval, ale o dušu tancoval.

Podľa politológa Kollár svojim voličom v kroji určite vyhovuje: „Často zdôrazňuje vo svojej konzervatívnej politike národný prvok, štylizuje sa ako zástanca tradičných hodnôt, hoci na druhej strane jeho osobný život s tým nemá nič spoločné, ale to je asi jeho osobná, nie politická rozpoltenosť,“ myslí si politológ.

Fotky krojovaných politikov sú v GALÉRII

Hotový poklad

Nielen v oblekoch a značkových odevoch možno vidieť aj predsedu mimoparlamentnej SNS Andreja Danka.

Pred pár rokmi, na svoju štyridsiatku, dostal napríklad solčiansky kroj ako dar od vtedajšieho starostu tejto obce v Topoľčianskom okrese. „Slovenské kroje sú krásne. Škoda, že je čoraz menej ľudí, ktorí ich vedia vyrobiť,“ zamyslel sa vtedy Andrej Danko. Vlastniť kroj je podľa neho, ako vlastniť malý poklad, nielen pre jeho cenu, ale najmä pre duchovnú a kultúrnu hodnotu.

Podľa politológa sa tento druh odevu k Dankovi vyslovene hodí: „Kroj vyzerá určite uveriteľnejšie u politika, ktorý sa hlási k národným hodnotám, než u politika, ktorý ich nevyznáva. Danko je šéfom SNS, ktorá má prirodzene v hodnotovom zameraní úctu k národným tradičným ľudovým prvkom a hodnotám.“

S valaškou

Tradičný. Bývalý prezident Gašparovič dlho-dobo obľubuje detviansky kroj.
Zdroj: archív NMH

Exprezident Ivan Gašparovič je známy tým, že obľubuje ľudové tradície. Bol hosťom aj viacerých folklórnych festivalov, sám rád hrá na fujare. Nie raz sme ho videli v detvianskom kroji s krátkou košeľou a so širokým opaskom, dokonca aj s valaškou v ruke.

„Je dôležité, ako sa ten človek, ktorý má kroj, celkovo prezentuje vo vzťahu ku kultúre, k nejakým národným hodnotám alebo k nejakým historickým tradíciám, ktoré tu sú,“ hovorí politológ Koziak, podľa ktorého sa kroj ku Gašparovičovi určite hodí, a dodáva, že ľudia to vnímajú pozitívne

Zahraniční politici v ľudovom oblečení? Rarita, ale sú tu... na ďalšej strane